Zimsko vrijeme može donijeti poledicu, snijeg i skliske opasne uvjete. Za vlasnike kuća to znači niz zadataka koje je potrebno obaviti unutar i izvan kuće prije nego što nastupi loše vrijeme.
Savjeti za sigurnost doma u zimskom periodu uključuju brigu o tome da vaš prilaz bude očišćen i da vaš nogostup ili javna površina budu bez snijega. Zakoni o odgovornosti mogu vas pozvati na odgovornost ako netko padne ispred vaše kuće na vaš nogostup jer snijeg nije uklonjen na vrijeme. Također, pobrinite se da vaš dom bude zimi kada je u pitanju odvodnjavanje vanjskih slavina i zatvaranje dovoda vode iz unutrašnjosti kuće. Razumijevanje kako namjestiti unutarnju temperaturu kada je kuća zauzeta ili prazna također štedi na troškovima grijanja.
Jeste li se ikada zapitali zašto je stropni ventilator u spavaćoj sobi opremljen gumbom za vožnju unatrag? Čitajte dalje jer to ima neke veze s hladnim i vrućim zrakom.
Ugodna kućna temperatura
Osobne preferencije i malo eksperimentiranja će pomoći, ali općenito temperatura 72 ° F (21 °C) tijekom dana je razumna, ali niža temperatura za većinu ljudi 68 ° F (21 °C) uštedjet ćete na troškovima grijanja, koji se zimi doista mogu povećati. Obucite se toplo kod kuće – džemper, košulje dugih rukava, hlače – i nećete primijetiti da je malo hladnije, ali vaš novčanik svakako jest.
Noću, ako možete podesiti termostat na 62 ° F (17 °C) ili slično, može vam pomoći da zaspite i uštedjete više novca. Zatim postavite termostat da se zagrije sat vremena, možda sat vremena prije nego što se probudite, i bit će vam ugodnije kada ustanete iz kreveta. Kupnja debelog popluna, zimskih plahti i tople pidžame puno je jeftinija od zagrijavanja.
Ako živite u području s potrošnjom električne energije, gdje cijene rastu i padaju u različito doba dana, možete dodatno prilagoditi svoje temperature kako bi odgovarale. Također, ostavite rolete otvorene tijekom dana kako biste pustili sunčevu svjetlost koja pomaže u zagrijavanju kuće, a noću ih zatvorite kako bi se zagrijali.
Briga za kuću
Osiguravanje čišćenja snijega ispred kuće ne samo da će kuća izgledati naseljeno, već i osigurava da nećete biti odgovorni ako se netko oklizne na snijegu ili ledu ispred vaše kuće jer nogostup nije očišćen.
Jedan od najvećih problema unutar prazne kuće je rizik da će toplina nestati (pokvaren kotao, nestanak struje, problem s plinom) i pad temperature tako da se cijevi smrznu i puknu. Nastala poplava može biti vrlo prljava i skupa za popravak.
Osim što se osigurava da je toplina u kući postavljena na odgovarajuću razinu, dobro je da netko redovito provjerava kuću kako bi se uvjerio da grije, ako je moguće. 55 stupnjeva Fahrenheita (13C) je najniža za čuvanje kuće kada je zimi prazna. Održavanje ove temperature uzima u obzir da u kući nema nikoga, pa možda nije ugodno, ali mora biti dovoljno visoka da se cijevi ne smrzavaju.
Također možete razmotriti nadzorni sigurnosni sustav doma koji uključuje senzor vode koji aktivira alarm vaše zaštitarske tvrtke ako cjevovod pukne i poplavi podrum.
Kada će pucati vodovodne cijevi?
Kao što je već spomenuto, pucanje vodovodnih cijevi je veliki problem zimi, posebno u praznoj kući ili ako ste na odmoru nekoliko dana ili duže. Najbolje je da netko pregleda vašu kuću ako ste odsutni zimi i zatvorite glavni vodovod kako biste bili sigurni.
Ovisi o lokalnim uvjetima, ali općenito, vodovodne cijevi mogu se smrznuti i pucati ako vanjska temperatura padne ispod 20 stupnjeva tijekom 6 sati ili više. Vaša razina izolacije je važna, kao i mjesto cijevi i unutarnja temperatura vaše kuće.
Izbjegavajte puknuće cijevi
Ako ste kod kuće, a pećnica se pokvari usred zime, možete okrenuti nekoliko slavina u svojoj kući kako biste polako kapali vodu dok čekate popravak. To održava kretanje vode u cijevi i može spriječiti smrzavanje vode. Normalno korištenje zahoda i slavina također će pomoći.
Također otvorite vrata ormarića u kupaonici kako bi zagrijani zrak mogao cirkulirati ispod sudopera kako bi se spriječilo hlađenje cijevi. Električni grijač koji se koristi u najhladnijim dijelovima kuće (obično podrum) može pomoći da soba i cijevi budu topli kada se peć pokvari.
Nikada nemojte koristiti prijenosni plinski grijač ili bilo koji uređaj za grijanje unutar svoje kuće koji nije namijenjen za unutarnju upotrebu zbog emisija koje mogu ubiti ljude.
Stvari koje treba uzeti u obzir
Kad sam živio u kući s duplim prilazom za automobile i nogostupom, te u području gdje pada puno snijega, tijekom godina sam naučio nekoliko stvari o čišćenju snijega.
Čistač snijega
Ako ga nemate, a pada barem nekoliko velikih snijega godišnje, snježna freza je vrlo zgodan način za brzo čišćenje snijega. Osim toga, zabavno je koristiti. Ako kupujete frezu za snijeg, potražite onu koja ima funkciju na ručki koja vam omogućuje da jednu ručicu držite pritisnutom i istovremeno namjestite puž (usmjerava bačeni snijeg), čime se bacač snijega pokreće. Ako imate 2 nezavisne ručke (jedna je spojka, jedna upravlja pužom za bacanje snijega), morate startati i stati i kako postaviti smjer u kojem se snijeg baca. Ne brinite za konkretnu kupnju laganog stroja, jer snijeg ionako osvjetljava tlo.
Pristojan čistač snijega će trajati 20 godina. Čak i ako želite nabaviti onaj koji zadovoljava vaše lokalne potrebe za snježnim padalinama, bolje je nabaviti jedan malo veći nego što vam treba, a ne premali. Mokar snijeg je vrlo težak.
Lopata
Nabavite pristojnu lopatu s malom metalnom trakom na dnu jer pomaže u usitnjavanju leda i tvrdog ugušenog snijega. Jeftina plastična lopata s drvenom ručkom na kraju će se slomiti, možda prije nego kasnije.
Kosilica za led također može biti korisna ako oko nogostupa i stepenica imate led koji možete brzo otkinuti. Lopata za snijeg ne radi dobro na ledu i može se slomiti.
Otapanje leda
Danas postoji niz ekoloških opcija koje pomažu ubrzati otapanje snijega i leda. Može pomoći brzo otapanje leda i snijega kada je nogostup posut, pogotovo ako ste kasno krenuli s lopatom, počelo je topljenje, a onda je smrzavanje udarilo i snijeg pretvorilo u led.
Očistite snijeg prije nego što je prekasno
Kao što je već spomenuto, snijeg je najbolje lopatati tijekom dana, pogotovo ako pada i nakuplja se. Što duže čekate, više snijega će biti uklonjeno. Ako imate frezu za snijeg, to i nije tako loše, ali kada to radite lopatom, to je jako zamorno.
Zdravstveni rizici bacanja snijega su dobro poznati i povećava se vjerojatnost srčanog udara posebna briga. Klizanje i padanje je još jedan problem, posebno (ironično) nakon očistili ste snijeg jer prilaz može biti sklizak.
Kontrolni popis sigurnosti zimskog doma
Evo nekoliko sigurnosnih savjeta za zimsku sigurnost doma unutar i izvan vašeg doma kako biste bili spremni za zimu.
- Provjerite jesu li vaši oluci očišćeni od lišća kako bi voda mogla otjecati od kiše i snijega koji se topi. Krov od šindre s vremenom gubi granule šindre, koje mogu blokirati odvode, kao i lišće i granje.
- Provjerite jesu li izljevi za vodu slobodni da odvode vodu iz kuće.
- Zamijenite baterije u detektorima dima i ugljičnog monoksida. To je osobito važno zimi, jer se požari često javljaju prilikom grijanja domova tijekom hladnih mjeseci i kada su upaljene božićne lampice.
- Zatvorite dovod vode na vanjske i garažne slavine te ispustite preostalu vodu ako živite u području gdje se hladna voda zimi smrzava.
- Ponesite svoje vrtno crijevo jer može puknuti i procuriti zbog hladnog vremena. Nema smisla ostavljati ga vani kada se ne koristi.
- Provjerite je li vaša peć spremna za rad. Imao sam kvar na peći u dva uzastopna siječnja usred zime. U oba slučaja je upaljač od 20 eura puknuo i morao se zamijeniti. To je 200-300 eura popravak s radom.
- Također, provjerite radi li vaš ovlaživač zraka, jer je zrak vrlo suh i stalno grijan tijekom hladnih zimskih mjeseci.
- Prije početka hladnoće provjerite da li prozori i vrata propuštaju zrak što se može popraviti.
- Pokrijte svoj vanjski klima uređaj tvorničkim poklopcem ili kućnom verzijom kako biste spriječili nakupljanje leda i snijega na lopaticama. Ako se klima uređaj slučajno uključi, led može slomiti oštrice.
- Ako imate stropni ventilator, okrenite smjer tako da ide u smjeru kazaljke na satu jer će to zimi potisnuti vrući zrak prema dolje kako bi se kuća bolje zagrijala. Vrući zrak se diže, pa se vraća na tlo.
- Ako imate bazen, pobrinite se da je pravilno prezimljen i zaštićen sigurnosnim poklopcem. Ova je veza na moju web stranicu izvješća o bazenima sa slanom vodom, koja bi mogla biti korisna za vaše potrebe bazena.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Kako očistiti bijele kožne cipele, a da ih ne uništite
Dom i dvorište
Savjeti za čistoću vode u vrtnom ribnjaku
Dom i dvorište
Koja je razlika između montažne i modularne kuće?
Dom i dvorište
Kako spojiti više televizora na jednu antenu?
Dom i dvorište
Kako instalirati sustav za navodnjavanje
Dom i dvorište
Koliko dugo treba raditi odvlaživač zraka dnevno?
Dom i dvorište
Koliko je cigli potrebno za izgradnju kuće?
Dom i dvorište
Mjerenje tlaka u bazenu