Ako vam je voda iz slavine prevruća, ne samo da je neugodno već i opasno. Ekstremno topla voda opasna je za sve članove obitelji, pogotovo ako imate djecu. Stoga brzo riješite ovaj problem kako biste spriječili daljnja oštećenja jer bojler može procuriti ili puknuti.
Razlozi zašto se bojler pregrijava
Ako se vaš bojler pregrije, postoji nekoliko uzroka i rješenja. U nastavku pročitajte kako ćemo vas provesti kroz uzroke kako biste mogli shvatiti kakva je vaša situacija i kako je riješiti.
Podešavanje temperature
Grijači vode imaju rotirajuće termostate koji vam omogućuju regulaciju temperature tople vode. Obično biste trebali postaviti termostat između 20 i 30 stupnjeva. Međutim, previsoko postavljanje birača može uzrokovati pregrijavanje bojlera.
Termostat će biti na različitim mjestima ovisno o vrsti bojlera koji imate. Električni bojleri imaju gornji i donji termostat, koje trebate postaviti na istu temperaturu. Ako postavka termostata ne mijenja temperaturu vode, morat ćete ga zamijeniti.
Plinskim bojlerom upravlja plinski ventil, koji ima kotačić za podešavanje temperature. Ventil također uključuje sondu koja prati temperaturu vode. Ako postavka regulatora ne promijeni vaš bojler na željenu temperaturu, trebali biste zamijeniti ventil.
Formiranje sedimenta
Voda se sastoji od mnogih sedimenata i minerala. Obično proces pročišćavanja vode filtrira većinu, ali ne sve, ovih minerala. Stoga ovi ostaci minerala mogu potonuti na dno bojlera i uzrokovati nakupljanje oko grijača.
Plinski grijači vode neće raditi tako učinkovito ako se na dnu spremnika nalazi sediment. Talog će uzrokovati dulji prijenos topline u vodu. Kada se to dogodi, to može dovesti do pregrijavanja elemenata bojlera i uzrokovati prevruću vodu.
Blokiran ventil za smanjenje tlaka
Ventil za smanjenje tlaka omogućuje akumuliranoj pari da izađe iz bojlera. Ako je ovaj ventil blokiran, voda može biti toplija nego inače. To može oštetiti spremnik bojlera i ozlijediti članove obitelji.
Kipuća voda unutar spremnika uobičajena je karakteristika blokiranog ventila za smanjenje tlaka. Ako vam voda ključa iz spremnika, odmah isključite bojler. Pozovite stručnjaka čim to može uzrokovati eksploziju bojlera.
Neispravan termostat
Ako se vaš bojler iznenada zagrije, to može biti zbog neispravnog termostata. Termostat kontrolira cikluse uključivanja i isključivanja bojlera. Ako termostat pokvari, sigurnosni element pokreće termostat i isključuje napajanje elemenata kotla.
Ako sigurnosna funkcija termostata ne uspije, ćelije će nastaviti zagrijavati vodu. Nažalost, to može dovesti do opasnih temperatura vode. Ako se to dogodi vašem termostatu, lako ga možete zamijeniti.
Kako testirati termostat?
Za provjeru termostata električnog bojlera označite trenutnu postavku temperature markerom. Zatim smanjite temperaturu na termostatu.
Nakon nekoliko sati provjerite temperaturu vode iz slavine i ako se nije ohladila, termostat je pokvario. Zamjena termostata na električnom bojleru je lakša nego na plinskom bojleru. Prvo provjerite je li novi termostat isti kao stari termostat.
Alati i materijali
- Odvijači
- Beskontaktni tester napona
- Novi termostat
- Fotoaparat ili telefon koji snima slike
Napomena: Prilikom zamjene termostata ne morate ispuštati vodu iz električnog bojlera.
Korak 1: Isključite termostat
Za početak zamjene bojlera, isključite prekidač bojlera u kućištu prekidača.
Korak 2: Pronađite termostat
Da biste pronašli termostat, skinite metalni poklopac iznad pretinca termostata na spremniku bojlera. U nekim slučajevima može biti potrebno ukloniti vijke da biste uklonili ploču. Uklonite izolaciju iza poklopca, ali pazite da ne dodirnete kablove.
Korak 3: Testirajte napajanje termostata
Provjerite je li napajanje termostata isključeno testiranjem svih žica i vijčanih priključaka unutar pretinca termostata. Za to koristite beskontaktni tester napona. Očitavanje bi trebalo pokazati da nema napona.
Korak 4: Uklonite oštećeni termostat
Prije uklanjanja pokvarenog termostata, fotografirajte ožičenje. Prilikom ponovnog postavljanja novog termostata želite biti sigurni da su žice ispravne.
Da biste uklonili oštećeni termostat, olabavite dva vijčana priključka odvijačem. Zatim izvucite svaku žicu iz terminala i uklonite termostat s terminala. Izvadite stari termostat iz pretinca, ali nemojte savijati kopče jer mogu biti nepopravljive.
Korak 5: Instalirajte novi termostat
Za ugradnju novog termostata gurnite ga u pričvrsne stezaljke. Za najbolje rezultate, termostat bi trebao biti u ravnini sa stijenkom spremnika za vodu. Spojite dvije žice kruga na odgovarajuće vijčane stezaljke termostata i spojite žice na originalni termostat.
Zategnite vijke odvijačem i plosnatim odvijačem postavite temperaturu na željenu vrijednost.
Ponovno postavite metalni poklopac i vratite struju u strujni krug uključivanjem prekidača. Zatim dajte bojleru dva sata zagrijati se. Zatim testirajte vodu iz slavine kako biste potvrdili da je na ispravnoj temperaturi.
Koji su drugi uobičajeni problemi s bojlerom?
Osim pregrijavanja bojlera, bojleri se mogu suočiti i s drugim uobičajenim problemima.
Voda nije dovoljno topla
Ako vam voda nije dovoljno topla, provjerite termostat. Ako je postavljena ispod 30 stupnjeva, podesite temperaturu u malim koracima kako biste spriječili opekotine vode. Najbolje je ne podešavati temperaturu iznad 40 stupnjeva.
Ako koristite svu toplu vodu, razmislite o zamjeni bojlera modelom većeg kapaciteta. Na primjer, bojler od 50 galona obično opskrbljuje dovoljno tople vode za četveročlanu obitelj.
Topla voda ima miris
Ponekad uvjeti vode mogu uzrokovati reakciju između anodne šipke i vode. Nakon toga, to će rezultirati otapanjem plinovitog sumporovodika u vodi spremnika. Kao rezultat, plin ulazi u toplu vodu iz slavine i uzrokuje miris pokvarenih jaja.
Da biste to riješili, ugradite anodnu šipku od aluminijske legure s nižom reaktivnošću. Ili također možete klorirati vodoopskrbni sustav kako biste uklonili bilo kakav miris u vrućoj vodi.
Nema tople vode
Ako imate električni bojler, a ne teče topla voda, resetirajte oba prekidača tako da ih uključite i isključite. Isto tako, ako imate plinski bojler, resetirajte prekidač na isti način tako što ćete ga isključiti i uključiti.
Ako se vaš električni bojler ne zagrije nakon resetiranja prekidača, isključite prekidače. Zatim pritisnite gumb za resetiranje graničnog prekidača visoke temperature na gornjem termostatu bojlera. Ako se voda počne zagrijavati, ali onda opet ne uspije, vjerojatno ćete morati zamijeniti termostat.
Ako imate plinski bojler, provjerite imate li dovoljno plina u bojleru. Također provjerite ventil za zatvaranje plina kako biste bili sigurni da je otvoren. Osim toga, ako vaš plinski bojler koristi svjetlo da ga upali, ponovno ga uključite.
Ako svjetlo ne ostane upaljeno kada se kontrolna tipka otpusti, zamijenite pilotov termoelement. Također zamijenite termostat ako se plamenik ne uključi. Ako osnovno rješavanje problema ne riješi problem bojlera, obratite se stručnjaku za održavanje da pregleda bojler.
Različite vrste bojlera
Dva najčešća bojlera su plinski i električni. Oba zagrijavaju vodu; jednostavna razlika je kako zagrijavaju vodu.
Plinski bojler
Plinski bojleri koriste plamenik za zagrijavanje vode u spremniku. Plamenik ćete pronaći u sredini bojlera. Plamenik zagrijava vodu na temperaturu postavljenu na termostatu i isključuje se kada se ta temperatura postigne.
Plinski grijači vode trebaju spremnik, izgaranje i protok zraka za učinkovit rad. Plinski bojleri prenose toplinu na vodu izgaranjem prirodnog plina ili tekućeg propana. Budući da je plin, ovi bojleri zahtijevaju protok zraka kako bi uklonili sav ugljični monoksid iz doma.
Električni bojler
Obrnuto, električni bojleri razlikuju se od plinskih bojlera po prividnom smislu da koriste električnu energiju. Ovi grijači vode također su obično učinkovitiji, iako to može varirati ovisno o konkretnom modelu.
Električni bojleri koriste bojler koji se uključuje kada temperatura padne ispod zadane razine.
Električni bojleri zagrijavaju vodu propuštanjem struje kroz izdržljiv materijal. Električna energija se pretvara u toplinu koja zagrijava vodu.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Jesu li električne ograde bučne?
Dom i dvorište
Smije li se drvo tikovine smočiti?
Dom i dvorište
Hoće li plinski grijač raditi bez struje?
Dom i dvorište
Koliko električne energije troši plinska peć?
Dom i dvorište
Kako očistiti prozorsku klimu bez rastavljanja
Dom i dvorište
Kako ugraditi svjetlo sa senzorom pokreta u kupaonicu?
Dom i dvorište
Kako napraviti svoj vlastiti ugradbeni stol
Dom i dvorište
Je li pogrešno ostaviti kistove u vodi?