Biljke za ribnjak koje pomažu u čišćenju ribnjaka

1651505828 Biljke za ribnjak koje pomazu u ciscenju ribnjaka Moj Dom Moj Život

Čista voda osnova je zdravih riba i biljaka u vrtnom ribnjaku. Što je ribnjak veći, to se bolje može regenerirati. Biljke daju značajan doprinos čistoj vodi. Koje ćete biljke odabrati ovisi o veličini i karakteru vašeg ribnjaka. Čak i u bazenu možete smanjiti količinu potrebnog čišćenja odgovarajućim biljkama. U bazenu vam je potrebno znatno manje biljaka nego u vrtnom ribnjaku. Ispravan odabir biljaka stoga je tim važniji. U ovom ćete članku saznati koje biljke možete osigurati čistu vodu u vrtnom ribnjaku i ribnjaku za plivanje.

Zadatak biljaka u ribnjaku

U vrtnom ribnjaku i plivalištu biljke imaju visoku dekorativnu vrijednost. Ovisno o vrsti i veličini, mogu poslužiti kao hrana ribama i drugim životinjama ili pružiti utočište od neprijatelja. Biljke mogu održavati pH vode stabilnim. Ovo je važno za živa bića u ribnjaku. Biljke daju vitalni doprinos čistoći vode u ribnjaku.

Doprinos biljaka čišćenju ribnjaka

Biljke u ribnjacima proizvode kisik i doprinose pročišćavanju vode. Ribe i druge životinje u ribnjaku izdišu ugljični dioksid koji udišu biljke. Postoji ciklus između ribe i biljaka. Izvorne ribe pogodne za vrtni ribnjak su mirne ribe. Oni jedu biljke i izlučuju hranjive tvari koje biljke apsorbiraju. Ove hranjive tvari su osnova za rast algi u ribnjaku. Kako biljke smanjuju hranjive tvari u vodi, one sprječavaju stvaranje algi.

Biljke i ribe u ribnjaku čuvaju jedna drugu. Ciklus između biljaka i riba održava vodu čistom i sprječava neugodne mirise.

Ako uspijete stvoriti prirodnu ravnotežu s biljkama i ribom, možda ćete i bez filtera za ribnjak.

Suzbijanje algi ribnjačkim biljkama

Budući da biljke smanjuju hranjive tvari u vodi, one osiguravaju da se alge ne mogu razmnožavati. Korisne bakterije žive u korijenju biljaka. Održavaju vodu čistom. S odgovarajućim vodenim biljkama možete smanjiti potrebnu kontrolu algi i zahtijevati manje algiecida.

Odabir prikladnih biljaka

Želite li imati čistu vodu i ograničiti čišćenje ribnjaka, ovisi o pravilnom izboru ribnjaka.

Za čistu vodu u ribnjaku potrebni su vam proizvođači kisika i zagađivači. Samo podvodne biljke su dobri proizvođači kisika. Neke plutajuće biljke mogu apsorbirati zagađivače. Stoga bi pomoglo da oboje imate čist ribnjak.

Ove biljke su prikladne za čistu vodu u ribnjaku

Pače (Lemna) je plutajuća biljka i najprikladnija je biljka za čišćenje ribnjaka. Neophodan je apsorber zagađivača. Stoga se često koristi u postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda i spremnicima otpadnih voda.

Proljetna ili obična vodena mahovina (Fontinalis antipyretica) je 2006. nagrađen “Mahovinom godine”. Proizvodi kisik tijekom cijele godine i pročišćava vodu. Mahovina tvori gusti podvodni travnjak.

Vodena trava (Elodea) obogaćuje vaš vrtni ribnjak jer čisti vodu i proizvodi puno kisika zbog svoje intenzivne fotosinteze.

Vodeni mač ljiljan (Iris pseudacorus) ne samo da doprinosi čistoći vašeg ribnjaka. Oduševit će svojim prekrasnim cvjetovima. Najpoznatija je po žutim cvjetovima, ali je sada dostupna i u drugim bojama. Vodena perunika ne zahtijeva puno njege.

Voda-ne zaboravi (Myosotis scorpioides) je nezahtjevan i doprinosi čistoći vode. Sa svojim plavim cvjetovima lijepo ga je pogledati.

Razgranata trska (Sparganium) spada među mreže i slatke trave. Javljaju se u mnogim vrstama. Bilo bi najbolje da pazite da se udar grananja ne širi previše. Lakše će se brinuti o vama ako ga stavite u košaru za sadnju.

Izbjegavajte greške pri odabiru biljaka

Prilikom izrade bazena treba razmišljati o odabiru pravih biljaka i izbjegavati pogreške. Ribnjak za kupanje zasađen je sa znatno manje biljaka nego u vrtnom ribnjaku. Koliko listova ima na površini vode igra sporednu ulogu, jer su podzemni dijelovi biljaka, poput korijena i rizoma, puno važniji. Vitalni kisik prenosi se u dubinu korijena. To osigurava biološku ravnotežu.

Trebali biste odabrati potopljene biljke za bazen. Ove biljke su potpuno potopljene pod vodom. Osim toga, možete odabrati neke bazenske biljke, poput lopoča. Međutim, biljke s plutajućim lišćem ne smiju biti previše bogate kako ne bi uskratile svjetlost potopljenim biljkama.

Zbog činjenice da je ribnjak dovoljno velik, možete posaditi trsku na obali i plitkim vodama. No, koristite ga štedljivo i pazite da trske ne narastu prevelike. Razgranati šok prikladan je za ribnjak za plivanje.

Zaključak

Prave biljke u ribnjaku odlučujuće doprinose dobroj kvaliteti vode. Oni smanjuju sadržaj hranjivih tvari u vodi, sprječavaju nastanak algi i sprječavaju rast algi. Biljke proizvode puno kisika. Pomoglo bi ako tražite plutajuće biljke koje upijaju zagađivače. Podvodne biljke su važni proizvođači kisika. Za veće ribnjake trebate koristiti samo trsku. U bazenu je manje biljaka nego u vrtnom ribnjaku. Ovdje su najvažnije potopljene biljke. Biljke s plutajućim lišćem ne bi trebale lišiti podvodne biljke svjetlosti.

This will close in 23 seconds