Moguće je prati suđe u hladnoj vodi, ali ona ne ubija bakterije koje uzrokuju trovanje hranom. Jedini način da osigurate da vaše posuđe bude potpuno higijensko nakon pranja hladnom vodom je ispiranje u vrućoj vodi.
Sigurnost hrane je moj prioritet broj jedan kod kuće, a trebala bi biti i vaša. Vrijeme je da razgovaramo o tome kako očistiti to posuđe.
Da li je u redu prati suđe u hladnoj vodi?
Ovisi. Ako se želite oprati i isperite hladnom vodom, odgovor je vrlo strog, vrlo čvrst ne. Evo zašto pranje “na hladno” nikad nije dobra ideja:
- Zbog niskih temperatura vaše će posuđe biti vidljivo čisto, ali neće ubiti bakterije. Hladnoća ne ubija bakterije. Bakterije i slične patogene stavlja u hibernaciju. Tako može usporiti svoj rast, ali ga neće ubiti. To znači da vaši tanjuri i tave kasnije mogu postati opasnost od trovanja hranom.
- Mnogi sapuni za pranje posuđa nisu antibakterijski. Iznenađen? Tako sam i bio. Osim ako vaš sapun za suđe ne kaže “antibakterijski”, sapun zapravo neće moći ubiti bakterije iz vaše hrane. Ako se želite oprati i isprati hladno, morate koristiti antibakterijski sapun.
- Ponekad neće biti ni vidljivo čisto. Hladna voda može uzrokovati masne mrlje i zamućeni film na određenim vrstama posuđa. To se događa kada je voda previše hladna da potpuno razgradi masnoću i mrlje na posuđu.
- Problem “vidljivo čistog” može ljudima dati lažni osjećaj sigurnosti. Da, izgleda čisto. Nije. To može dovesti do problema ako se obično perete toplom vodom i imate hrpu “prljavog” suđa.
- Konačno, tu je i činjenica da kada koristite hladnu vodu, potrebno je duže da se suđe izriba. Kao netko tko mrzi provoditi vrijeme ribajući suđe, to mogu potvrditi. Topla voda razgrađuje hranu i masnoću brže od hladne vode.
Kako biste izbjegli probleme sa sigurnošću hrane, posuđe morate isprati u vrućoj vodi. Nema drugog načina.
Je li u redu prati suđe u toploj vodi umjesto vrućoj?
Vjerovali ili ne, topla voda radi isto kao i topla voda kod pranja suđa – barem što se tiče antibakterijskih svojstava. Bakterije općenito umiru na 40 stupnjeva Celzija, uz malo poboljšanja kako stvari postaju još toplije. To znači da će pranje stvari u toploj vodi očuvati vaše posuđe dovoljno sigurnim za jelo.
Dobra vijest o korištenju tople vode je da također ne morate inzistirati na kupnji antibakterijskog sapuna za suđe. Tako možete dobiti i malu uštedu novca i slobodu korištenja sapuna koji želite. (Potpuno razumijem koliko je to važno. Ne mogu podnijeti upotrebu deterdženta koji loše miriše.)
Koja je najbolja temperatura za pranje suđa?
Prema FDA-i, poslovni prostori trebaju prati suđe na minimalnoj temperaturi od 40 stupnjeva. Ovo je dobar vodič za sve koji žele imati posuđe koje je zajamčeno sigurno. Uostalom, to je sve FDA, znaš.
Ako koristite perilicu posuđa, toplina koju perilica prima može biti veća. Većina perilica posuđa koristit će vodu zagrijanu na 40 do 60 stupnjeva Celzija.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Kako popraviti podne ploče (popravak strugotina, mrlja, ogrebotina)
Dom i dvorište
Kako očistiti filter nape (kuhinjskog ventilatora)
Dom i dvorište
Kako ukloniti zamućenost sa staklene peći
Dom i dvorište
Zagrijava li crni krov kuću?
Dom i dvorište
Moram li ukloniti svu staru žbuku prije ponovnog fugiranja?
Dom i dvorište
Koji mort koristiti za tuš kadu?
Dom i dvorište
5 najboljih ekoloških sredstava za čišćenje tepiha
Dom i dvorište
Kako spojiti laptop na TV preko WiFi-a?