Instaliranje ugrađenog stolnog računala može dodati vrijednost i funkcionalnost vašem domu. Bez obzira jeste li oduvijek željeli radni prostor na kojem ćete raditi ili provodite više vremena radeći od kuće, ugrađeni radni prostor brz je i jednostavan način da dobijete udaljenu radnu stanicu koja vam je potrebna za održavanje proizvodnje od kuće. .
Ako želite izgraditi vlastiti ugrađeni stol, prvo prikupite potrebne alate i materijale i izradite svoj plan. Kupite ili napravite odgovarajuće donje ormare ili ladice i pričvrstite ih na zid nakon uklanjanja postolja. Napravite ili kupite radne ploče koje pokrivaju duljinu radne površine i podržavaju opterećenje prema potrebi za masivne kamene pultove. Ako gradite gornje instalacije ili instalacije na više razina, nastavite instalaciju do stropa. Na kraju ukrasite potrebnim završnim obradama i bojama, po potrebi ponovno postavite lajsne.
Ostatak ovog članka vodit će vas kroz planove, pripremu, montažu i instalaciju vašeg novog ugradbenog stola. Cijeli projekt može se završiti za vikend, tako da ćete ostati funkcionalna žarišna točka u godinama koje dolaze.
Potreban alat i materijal
- Ormari ili materijali koje sami izradite
- Metar
- Razina
- Električna bušilica ili čekić odvijač i bušilice
- Tragač za nokte
- Sidreni vijci
- Veslo / čekić
- Radni nož/rezač kutija
- Zračni kompresor i pneumatski pištolji/čavli za završnu obradu (nije potrebno, ali pomažu ubrzati proces završne obrade)
Izradite svoj plan instalacije
Prvi korak do vašeg prekrasnog novog ugradbenog stola je odluka gdje ćete ga ugraditi. Bilo da se radi o drugoj prostoriji koja se koristi kao ured, podestu na vrhu stubišta, prostoru u gotovom podrumu ili zidu u dnevnoj sobi, ugradbeni stol zauzima minimalan prostor i stvara fokusnu točku za privlačenje oko.
Funkcija je često primarna stvar pri odlučivanju o tome gdje izgraditi radnu površinu. Ako imate djecu i potreban vam je osamljeni prostor za posao, možda će vam najbolje odgovarati podrum, slobodna spavaća soba ili namjenski ured. Bez ovih vrsta ograničavajućih čimbenika, neka vaša kreativnost vlada. Da biste dobili najbolju vrijednost pri preprodaji, provjerite da li područje koje odaberete služi svojoj funkciji, da je praktično i da ne izgleda kako treba.
Nakon što se odlučite za mjesto instalacija, izmjerite duljinu zida gdje će se instalacije graditi. Obično cijelom dužinom zida ili dijela prostorije stvara se najbolji prostor s estetske točke gledišta.
Koristeći strugani papir ili milimetarski papir i napravljena mjerenja, nacrtajte shematske planove za ugrađenu tablicu. Ovisno o donjim ormarićima koje na kraju kupite (ili napravite), možda ćete morati ostaviti prostora na svakom kraju pored zida (obično 2cm ili manje) kako bi se ladice pravilno otvorile.
Najlakši način da se to postigne je izbušiti rupe od 2cm u zahvaćenim područjima ormarića i koristiti blok za napajanje s potrebnom duljinom muškog kabela. Otvor se tada može pokriti poklopcem uredske električne žice.
Tehnički napredniji način rješavanja električne energije je planiranje kabelskog sustava ispod stola pomoću nosača električnih kabela i nosača za električne kabele. Ovi se sustavi mogu ugraditi u negativne prostore ispod radne površine kako bi se sakrili tvrdokorni kabeli za napajanje. Na kraju, riječ je o estetici, dizajnu i onome što želite od svog stola.
S negativnim prostorom koji se sada broji, vrijeme je da odete u kupovinu ovih donjih ormarića (ili počnete raditi na izradi vlastitog). Kupite ili izradite donje ormare ili ladice do potrebnih dimenzija. Standardna visina stola je između 60 i 70cm.
Ugradite ormare / ladice
Kada sam napravio svoj ugradbeni stol, jednostavno sam kupio Ikea ormare s ladicama koji odgovaraju mojoj željenoj širini. Supruga je htjela prostor između dva otvora za stolice, pa sam kupio kraći ormarić s ladicama i napravio kabinu koja se ugrađuje iznad ladica. Time je osigurana potrebna funkcija kao i dodatna potpora za sve kamene ploče.
Nanesite dva sloja temeljnog premaza i boje ili jedan sloj jedla i brtvila na nedovršeni ili izrađeni ormarić i ostavite da se osuši prije postavljanja ormarića na mjesto.
Ugradbeni elementi trebaju stajati u ravnini sa zidom, tako da je potrebno ukloniti postojeće lajsne prije ugradnje i ugradnje ormara. Da biste uklonili matične ploče, povucite nož ili rezač kutija duž gornjeg ruba matičnih ploča. Uklanjanje lajsni bez prethodnog dovršetka ovog koraka oštetit će boju i gips ploče. Lajsne se postavljaju s brtvenim rubom kako bi se stvorio gladak prijelaz sa samih lajsni na zid.
Nakon što ste nacrtali cijelu dužinu vrha lajsne, postavite polugu ili kraj čekića između lajsne i zida i odvojite lajsne. Na mjestu ih drži gotov čavao i trebali bi se lako olabaviti. Pazite da ne pritisnete previše gips ploče; relativno je lako napraviti rupu u lajsnama ako se primjenjuje prevelika poluga.
Sada kada su lajsne vani, postavite ormare ili ladice na svoje mjesto, osiguravajući isti razmak i pravilno odvajanje od bočnih zidova, ako je potrebno.
Ugradite radne ploče
Za vaše instalacije može se koristiti bilo koji standardni materijal za radnu ploču, od punog kamena ili mesnih blokova do montažnih varijanti i eklektičnih rubova živog drva. Za teže materijale, poput punog kamena, u zidove negativnog prostora, kao što je prostor za stolice, ugradite drvene trake od tvrdog drveta 1 × 2 na razini vrha ugrađenih ormarića.
Nakon što su pultovi unutra, zapečatite ili zapečatite rubove kako biste dovršili ili pripremili premaz za retuširanje. Za drvene pultove ili blokove za mesnice, zapečatite površinu poliuretanskim uljem ili mineralnim uljem kako biste se odupirali abraziji i ogrebotinama.
Dorada
Popravite sve nesavršenosti gips ploče ako se dogodila nezgoda tijekom ugradnje, prije nanošenja jednog sloja popravne boje na sva potrebna područja.
Po potrebi ugradite daske za kopanje građevinskim ljepilom za čvrste materijale i zračnim kompresorom i pneumatskim pištoljem za čavle za drvene materijale. Sve ukrase, dodatne rubove ili krunske letvice treba odmah postaviti i obojiti u skladu s tim.
Standardne ručke ili ručke na vratima ili ladicama mogu se pričvrstiti kako bi vaš ugrađeni uređaj dobio profesionalni, gotov izgled koji odgovara vašem interijeru.
Ponovno postavite osnovne tračnice pomoću kompresora i pneumatskog pištolja za čavle ili čekića te završne čavle i boju kako bi odgovarali ostalim osnovnim vodilicama u kući (obično sjajne ili polusjajne svijetle bijele boje).
Vaš gotov ugradbeni stol pruža sigurno utočište proizvodnje i estetski ugodnu žarišnu točku u svakoj prostoriji. Ugrađene funkcije daju osjećaj vrhunske obrade površine i razbijaju formu rezača, pružaju funkciju i povećavaju vrijednost u preprodaji vašeg doma!
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Koja je idealna visina tuš kabine?
Dom i dvorište
Koliko struje (snage) troši PS5?
Dom i dvorište
Sedam riba koje jedu alge u vašem ribnjaku
Dom i dvorište
Kako spojiti više televizora na jednu antenu?
Dom i dvorište
Potpuni vodič za čišćenje kupaonice
Dom i dvorište
Prednosti i nedostaci kućnih ventilacijskih sustava
Dom i dvorište
Koliko snage (u vatima) troši miš? Cijeli pregled
Dom i dvorište
Koje su boje zavjese prikladne za drvene obloge?