Kako popraviti podne ploče (popravak strugotina, mrlja, ogrebotina)

Kako popraviti podne ploce popravak strugotina mrlja ogrebotina Home Moj Dom Moj Život

Lajsne vjerojatno trpe najviše udaraca i neravnina u odnosu na ostatak kuće, pogotovo ako imate kućne ljubimce ili djecu. Budući da se nalaze u područjima s velikim prometom, nije neuobičajeno da se boja otkine kada ih prečesto tapkamo prilikom usisavanja. Način popravka podnih ploča ovisit će o materijalu, oštećenju i vrsti površinske obrade.

Evo kako popraviti matičnu ploču (popraviti strugotine, mrlje, ogrebotine):

  1. Ostrugati i izbrusiti izgrebane ili usitnjene drvene lajsne.
  2. Zabrtvite spojeve matične ploče.
  3. Mrlje očistite toplom vodom, octom i tekućim sapunom.
  4. Napunite žljebove drvenim punilom.
  5. Učvrstite donji razmak pomoću tračnice za cipele.
  6. Za vakuumske abrazije upotrijebite umiješenu gumu ili alkohol.
  7. Prije nanošenja temeljnog premaza i boje izbrusite usitnjeno područje.
  8. Obrusite i očistite ogrebotine na PVC lajsnama.
  9. Lagano izbrusite i očistite MDF trake oštećene vodom.

Oštećenje matične ploče je neizbježno. Stoga ćemo u ovom članku pogledati vrste oštećenja matične ploče i kako ih možete popraviti kako bi izgledala kao nova.

1. Ostrugati i izbrusiti izgrebane drvene lajsne

Čak i ako je ostatak vaše kuće netaknut, izgrebane ili usitnjene podne ploče mogu učiniti da izgleda staro i istrošeno.

Ogrebotine i strugotine su vrlo česte i mogu biti uzrokovane uznemirenim ili uzbuđenim kućnim ljubimcima ili djecom koja šutiraju loptu.

Učvršćivanje strugotina u osnovne ploče

Da biste popravili strugotine, lagano ostružite razbijeno drvo kako vas ne bi ozlijedilo prilikom brušenja područja.

Međutim, ako je čip i dalje pričvršćen nakon usitnjavanja, najbolje ga je ostaviti. Zatim rezati dio dok svi dijelovi ne budu izglađeni.

Ovaj video prikazuje kako možete popraviti drvene podne ploče:

Pričvršćivanje strugotine u lakirane lajsne

Ako je osnovna ploča obojena, upotrijebite tanak sloj mase za spajanje gipsanih ploča. Nemojte koristiti previše jer ćete potrošiti više vremena na brušenje dok se ne slegne.

Umjesto toga, nanesite male količine dok ne budete zadovoljni. Ostavite da se osuši, a zatim sameljite dok ne postane glatko.

Kada završite, nanesite temeljni premaz na drvo prije bojanja područja.

Pričvršćivanje strugotina u neobojene ili bajcane ploče postolja

Koristite epoksidno brtvilo za drvo kada radite s neobojenim ili bajcanim drvenim letvicama.

Ova dvokomponentna epoksidna pasta PC Products (veza na Amazon) je unutarnja i vanjska aplikacija koja se koristi za popravak oštećenog, nestalog ili trulog drveta. Ima visoku ljepljivost, što sprječava opuštanje ili kapanje tijekom skrućivanja. Ovaj epoksid prikladan je za drvene ili plastične obloge.

Nakon što se osuši, možete obojiti ili obojiti postolje.

Ako ne želite koristiti epoksid, obojite drvo i dodajte jedan ili dva sloja poliuretanskog laka.

Ovaj poliuretanski Varathane premaz za drvo na bazi vode (link na Amazon) izvrsna je alternativa epoksidnom brtvilu za drvo. Brzo se suši i lako se čisti sapunom i vodom. Idealan je za popravak oštećenih drvenih lajsni, jer se suši u roku od 30 minuta i bit će spreman za ponovno bojanje u roku od 2 sata. Sjajna površina pomaže sakriti popravljeno područje i osigurava čistu površinu.

2. Brtvljenje praznina u osnovnoj ploči

Praznine na vrhu ili dnu lajsni nisu neobične, ali su ružne.

Otvor na vrhu obično je uzrokovan pričvršćivanjem podne ploče na zid koji nije savršeno ravan, dok je otvor na dnu često uzrokovan savijanjem podnih greda.

Ako je razmak na vrhu uzak, samo ga zatvorite. Samo pazite da nabavite kit koji ima istu boju kao zid. Ako ne, neka se farba.

Brtvila koja se ne boje obično imaju uljnu bazu koja ne zadržava boju, stoga prije kupnje pažljivo pročitajte naljepnice.

Brtvila za premaze su proizvodi od akrilnog lateksa. Međutim, neke sadrže tragove silikona, što ih čini malo skupljima – ali izdržljivijima.

Ovo akrilno brtvilo od lateksa Red Devil (link na Amazon) ima izvrsno prianjanje i fleksibilnost, što ga čini pogodnim za pričvršćivanje vaše osnovne ploče. Ne zgrušava se i ne puca. Osim toga, ovo brtvilo se može ponovno premazati i lako se čisti sapunom i vodom.

Prilikom nanošenja brtvila za popunjavanje praznina na matičnoj ploči:

  1. Sastružite suhozid ili suhu boju na vrhu ili dnu matične ploče. Upotrijebite usisivač ili puhalo kako biste uklonili svu prljavštinu.
  2. Očistite spojeve krpom i toplom vodom sa sapunom. Možete koristiti i sredstvo za čišćenje natrijevog fosfata (TSP).
  3. Ako popravljate praznine ispod, povucite traku na dno matične ploče. Pričvrstite brtvu na pištolj za brtvljenje, a zatim počnite prolaziti kroz pukotinu s rubom brtvila.
  4. Prijeđite mokrim prstom preko brtvila kako biste ga izgladili i uklonili višak brtvila. Operite ruke kako biste uklonili višak brtvila. Ako i dalje primijetite praznine, nanesite malu količinu brtvila na to područje.
  5. Pustite da se brtvilo osuši, a ako se tijekom skupljanja pojave praznine, popravite ih na isti način. Ako ste koristili kaput, sada ga možete obojiti u skladu sa zidom ili postoljem.

3. Mrlje očistite toplom vodom, octom i tekućim sapunom

Redovito čišćenje lajsni pomoći će ukloniti mrlje i ogrebotine.

S obzirom na to da se lajsne tijekom redovitog čišćenja često zanemaruju, nije ni čudo da se na njima nakuplja mnogo prljavštine. Stoga prije nego što pokušate ukloniti mrlje nekom drugom kompliciranom metodom, pokušajte ih prvo očistiti.

Trebat će vam mekana krpa od mikrovlakana i posuda s otopinom za čišćenje. Otopina za čišćenje trebala bi se sastojati od tople vode s kapljicom deterdženta i pola šalice bijelog octa.

Prilikom čišćenja bazne šipke, pazite da iscijedite što je moguće više vode iz krpe, jer će voda uzrokovati da se boja na osnovnoj šipki s vremenom otkine.

Četkicom za zube očistite uske kutove i pukotine.

Kada završite, obrišite svu vlagu suhom krpom. Ako su neke mrlje i ogrebotine još uvijek vidljive, morate pokušati s drugim sredstvima.

Ocat je jedno od mojih omiljenih sredstava za čišćenje u kućanstvu. Pogledajte kako očistiti i dezinficirati drvene podove bijelim octom i vodom

4. Napunite žljebove punilom za drvo

Drvena ispuna je jednostavna za korištenje i može brzo poboljšati izgled vaših lajsni. Odaberite vrstu brtvila za drvo koju želite koristiti prema vrsti završne obrade vaše postolje:

  • Ako je prljava, upotrijebite brtvilo za drvo koje se negira.
  • Brtvila za drvo na bazi vode izvrsna su za bojene i obojene drvene letvice.

Kada koristite punila za drvo, morate;

  1. Obrišite i očistite oštećeno mjesto. Uklonite labave strugotine.
  2. Koristite lopaticu za nanošenje kita za drvo. Git za drvo ima tendenciju skupljanja sušenjem, pa je najbolje nanijeti više kita.
  3. Ako je utor plitak, brtvilo bi se trebalo osušiti u roku od nekoliko minuta. Ako je utor dubok, trebat će dulje da se brtvilo osuši.
  4. Izbrusite površinu dok se ne poravna s ostatkom matične ploče. Ako na nekim mjestima još uvijek treba kit za drvo, nanesite još malo, pričekajte da se osuši prije ponovnog brušenja.
  5. Obojite ili obojite fiksno područje. Cilj je da odabrano područje izgleda isto kao i ostatak ukrasa, stoga biste trebali koristiti mrlju ili boju koja odgovara izvornoj boji ili mrlji.

Godinama koristim Minwax Stainable Wood Filler (link na Amazon). Idealan je za popravak pukotina, rupa za nokte i malih utora na drvenim pločama postolja. Lako se brusi i dobro radi s bojom za drvo na bazi vode i ulja. Osim toga, ovo punilo se može kiseliti i bojati.

5. Učvrstite donji razmak nogom

Razmak između osnovne ploče i poda može biti jednako neugledan kao i jaz na vrhu. Iako možete zapečatiti ovo područje, nije tako jednostavno kao popraviti pukotinu na vrhu.

Šipka za cipele – tanka traka šipke koja se koristi za premošćivanje jaza između osnovne ploče i poda – daje joj uredniju i reprezentativniju površinu.

Kada kupujete kalup za cipele, provjerite jesu li sve iste veličine. Neki proizvođači nenamjerno pakiraju različite veličine zajedno, tako da morate biti sigurni da ste dobili pravu veličinu za pričvršćivanje podnih ploča u vašem domu.

Također biste trebali nabaviti materijal koji odgovara vašoj matičnoj ploči. Lajsne za cipele dostupne su u MDF-u, drvu i polistirenu.

6. Koristite umiješenu gumu ili alkohol za usisivač

Ostavljaju li odbojnici na vašem usisivaču često ogrebotine na osnovnoj ploči ili šipki za cipele?

Ako je vaša obloga bijela, a vakuumski branici crni, vidjet će se ogrebotine koje uništavaju estetski izgled vašeg doma.

Morate biti oprezni kada čistite ogrebotine na lakiranim drvenim podlogama jer lako možete otkinuti boju. Evo kako:

  • Kada koristite gumu, pritisnite. Nastavite mijesiti gumu kako biste bili sigurni da ne trljate tragove abrazije natrag na matičnu ploču.
  • Ako guma ne radi, koristite alkohol. Ulijte malo alkohola na komad tkanine. Provjerite vidite li prljavštinu na tkanini, jer to znači da alkohol djeluje. Ako su mrlje uklonjene, trljajte zahvaćena područja dok sve ogrebotine ne nestanu.
  • Uklonite tvrdokorne ogrebotine vodoodbojnim sprejom kao što je WD-40. Poprskano područje poprskajte prije nego što ga obrišete krpom. Ako je boja mrlje na tkanini vidljiva, ona ispada. Ponovite ako je potrebno.

Ove gumene gume od lipanjskog zlata (link na Amazon) izvrsne su za čišćenje ogrebotina na matičnim pločama. Oni su upijajući, pristupačni i jednostavni za korištenje.

7. Prije nanošenja temeljnog premaza i boje, obrišite usitnjeno područje

Ako je oštećenje vaše obloge površinsko, kao što je napuknuta boja, možete je brzo popraviti:

  1. Strugalicom za boju ostružite boju koja se cijedi. Pažljivo ostružite područje kako ne biste ogrebali drvo.
  2. Za uklanjanje prljavštine koristite žičanu četku. Ako primijetite još jednu opuštenu boju, ostružite je, a zatim očetkajte područje.
  3. Nanesite tanak sloj kita za drvo. Raširite fil malo iza oštećenog područja kako biste pokrili cijeli dio.
  4. Slijedite upute proizvođača i pričekajte da se brtvilo osuši. Zatim, ako možete, ostavite nekoliko sati da se potpuno osuši.
  5. Upotrijebite fino zrnati papir za brušenje brtvila dok ne postane glatka i izravnana s okolnom bojom. Nemojte ga mljeti dok ne dođete do drva. Nanesite temeljni premaz i ostavite da se osuši prije bojanja temeljne ploče.

8. Izbrusiti i očistiti ogrebotine na PVC temeljnim pločama

Iako je PVC izdržljiv, ponekad se izgrebe. Ove ogrebotine počinju skupljati prljavštinu, koja će na kraju uništiti izgled obloge.

Međutim, budući da na plastici postoje ogrebotine, lako ih možete izbrusiti i zagladiti.

  1. Za brušenje ogrebotina koristite papir veličine zrna 220 ili finije. Zatim upotrijebite čistu meku krpu i toplu vodu sa sapunom za čišćenje brušenog područja.
  2. Nakon što se PVC traka osuši, provjerite ima li ogrebotina. Za dublje ogrebotine upotrijebite epoksid, a zatim izbrusite područje dok ne postane glatko.

9. Lagano izbrusite i očistite oštećene MDF trake vodom

MDF trake su sklone oštećenju vode. Neki nabubre, drugi počnu peckati.

Ako se MDF rascijepi od oštećenja vodom, lako ga možete popraviti. Međutim, ako se matična ploča pokvari zbog problema s instalacijom, morate riješiti problem i zamijeniti cijelu matičnu ploču.

MDF ponekad stvara otekline poput mjehura kada je oštećen vodom. Ako oštećenja nisu značajna, oštećenja možete izbrusiti, na brušeno područje nanijeti tanak sloj kita za drvo i nakon sušenja izbrusiti do glatke površine.

Ako se temeljna ploča MDF-a rasprsne, lagano izbrusite oštećeno područje kako biste uklonili površinu. Obrišite prljavštinu vlažnom krpom i ostavite da se osuši. Nanesite brtvilo, a zatim obojite područje istom bojom kao ostatak matične ploče.

Zaključak

Podne ploče namijenjene su zaštiti donjeg dijela zida od oštećenja. Nažalost, to znači da će pretrpjeti oštećenja od vode, mrlje, ogrebotine ili ogrebotine.

Iako je ovaj dio lako previdjeti, uništit će izgled vašeg doma kada se ošteti. Srećom, većinu oštećenja možete popraviti pomoću gore navedenih opcija. Međutim, ako je šteta velika, možda nećete imati izbora nego zamijeniti neke dijelove ili cijelu matičnu ploču.

This will close in 23 seconds