Jedna od najboljih stvari u vezi zime je skrivanje uz vrući kamin. Međutim, održavanje kamina na drva je puno posla, a neodržavanje dimnjaka čistim ima ozbiljne posljedice.
Možete reći da je vrijeme za čišćenje dimnjaka ako je teško zapaliti vatru ili ne gori kao obično. Drugi simptom je miris logorske vatre kada niste gorili nekoliko dana. Potražite čestice koje padaju iz vašeg dimnjaka u peć. Na zidovima kamina možete primijetiti masne mrlje. Dim koji dolazi u kuću ili ne osjeća da zrak struji kroz dimnjak su drugi simptomi. Također možete primijetiti znakove životinja u vašem dimnjaku. Prljava zaklopka je još jedan znak da trebate očistiti dimnjak.
Poznavanje znakova da vaš dimnjak treba očistiti čini vaš dom sigurnijim. Nastavite čitati kako biste saznali više o identificiranju dimnjaka koji treba očistiti i osnovama čišćenja dimnjaka.
Znakovi da vaš dimnjak treba očistiti:
Vatru je teško zapaliti
Nakupljanje čađe i kreozota u dimovodu uzrokuje slab protok zraka i otežava paljenje vatre. Ako izvodite rutinu paljenja vatre samo da bi pukla, možda je vrijeme da očistite dimnjak.
Preklop je preklop koji zatvara dimnjak kada povučete ručku. Zatvaranje zaklopke sprječava izlazak toplog zraka iz dimnjaka.
Prigušivač mora biti čist. Ako crna ili ljepljiva krpa prekriva zaklopku, vrijeme je za čišćenje dimnjaka.
Miris koji izlazi iz kamina
Miris logorske vatre koji dolazi iz ognjišta, kada tamo ne gori više od jednog dana, znak je prljavog dimnjaka. Ako u kaminu ne gori više od jednog dana, ne biste trebali osjetiti nikakav miris dima. Miris može doći od nakupljenog kreozota i trebali biste provjeriti svoj dimnjak.
Mokre ili masne mrlje
Kada se kreozot nakuplja, sadrži ulja koja mogu kapati na unutarnje stijenke vašeg kamina. Ako počnete primjećivati vlažna mjesta, možda je riječ o kreozotnom ulju i trebali biste očistiti dimnjak.
Vatre koje ne gore dobro
Ako ste navikli na goruću vatru koja ostaje upaljena cijelu noć, odjednom vam se čini da je teško postići isti učinak; može biti naslaga u dimnjaku. Ako palite vatru na isti način, ali ni ona ne gori, trebali biste provjeriti dimnjak.
Dim dolazi u kuću
Normalno je da dio dima uđe u kuću tijekom paljenja. Ako primijetite veliku količinu dima ili dima koji dolazi iz vatre, to može značiti da je dimnjak začepljen.
Životinje u dimnjaku
Životinje mogu ući u dimnjak tijekom tople sezone, jer je to dobro sklonište. Ptice mogu izgraditi gnijezda u dimnjaku, koja bi se zapalila pri prvom požaru.
Simptomi životinja u vašem dimnjaku uključuju:
- Životinjski zvuci poput cvrkutanja, vrištanja i grebanja.
- Životinjski izmet u kaminu.
- Neugodan miris uginule životinje ili izmeta.
Nema strujanja zraka kroz dimnjak
Kada je zaklopka otvorena, zrak bi trebao moći strujati kroz dimnjak. Ili vjetar koji dolazi izvana ili topli zrak koji se diže trebao bi stvoriti struju zraka u dimnjaku koju možete osjetiti rukom.
Čestice padaju kroz dimnjak
Ako vidite ili čujete da krhotine padaju iz vašeg dimnjaka, to je znak da ima puno taloga. To znači da je vrijeme za čišćenje dimnjaka.
Zašto se dimnjaci prljaju?
Dimnjaci se zaprljaju jer ne izgaraju sva drva u vatri. Dim su nesagorele čestice drveta. Nesagorene drvene čestice imaju ljepljiva ulja koja se nazivaju kreozot.
Kreozot se lijepi za stijenke dimovodne cijevi i gradi na sebi. Na kraju, izlaz dima se skuplja i skuplja. Tri faze stvaranja kreozota su:
- Svijetla i puna zraka; može se lako ukloniti četkom za dimnjak.
- Ljepljiv i ljuskav; može se ukloniti četkom za dimnjak, ali to zahtijeva više truda.
- Tvrd i katranski; treća faza se zove glazura i ne može se ukloniti samo četkom za dimnjak.
Što će se dogoditi ako ne očistim svoj dimnjak?
Kreozot koji se nakuplja u vašem dimnjaku je zapaljiv. Ako dođe do požara, vaš život i vaša kuća su u opasnosti.
Požari u dimnjacima jedan su od glavnih uzroka požara u kaminu. Čišćenje dimnjaka je jednostavno održavanje kako biste bili sigurni.
Koliko često trebam čistiti svoj dimnjak?
Nacionalna udruga za zaštitu od požara preporučuje čišćenje dimnjaka jednom godišnje. Jednostavno se ne isplati čistiti.
Mogu li očistiti svoj dimnjak?
Možete sami očistiti dimnjak, ali morate shvatiti da to znači kupnju posebne opreme i rad na opasnim visinama. Redovito očišćeni dimnjaci lakše se čiste.
Ako je od čišćenja dimnjaka prošlo dosta vremena, nakupljeni kreozot će otežati čišćenje. Ako ne znate kada je vaš dimnjak zadnji put čišćen, ili je to bilo dugi niz godina, najbolje je da čišćenje obavi stručnjak.
Nakon što vaš dimnjak očisti profesionalac, možete početi čistiti svoj dimnjak svake godine. Nakon što profesionalac ukloni kreozot, lakše ćete održavati svoj dimnjak.
Kako da očistim svoj dimnjak?
Za čišćenje dimnjaka potrebna vam je četka za dimnjak. Imaju okruglu, krutu četku sa žičanim vlaknima i dugu sklopivu ručku koja seže do cijelog dimnjaka. Četka mora biti odgovarajuće veličine za vaš dimovod.
Evo koraka za čišćenje dimnjaka:
- Omotajte kamin iznutra kako čađa koju izbacite ne bi ušla u vašu kuću.
- Morate doći do vrha svog dimnjaka pomoću ljestava i pričvrstiti uže i sigurnosni pojas kako biste spriječili pad.
- Proradite žičanom četkom niz dimnjak i očistite čađu sa zidova dok se spuštate. Četkajte dok ne osjetite otpor. Upotrijebite svjetiljku i pogledajte dimnjak kako biste bili sigurni da čisti.
- Očistite čađu koja pada u kamin; možete kompostirati ili staviti u smeće.
Čišćenje dimnjaka je prljav posao. Trebate nositi staru odjeću, masku za lice i zaštitu za oči. Također možete koristiti usisivač s dugim crijevom za uklanjanje prljavštine kada čistite dimnjak.
Koliko su učinkoviti protokoli čišćenja dimnjaka?
Trupci za čišćenje dimnjaka, koji se nazivaju i cjepanici za čišćenje kreozota, olakšavaju održavanje vašeg dimnjaka kada se pravilno koriste. Ne zamjenjuju godišnjeg dimnjačara, ali olakšavaju čišćenje.
Čišćenje trupaca nije potrebno ako ste nedavno čistili dimnjak. Najučinkovitije su ako ste u dimnjaku nakupili, ostakljeni kreozot.
Ako vaš dimnjak ima debeli sloj kreozota, blokovi za čišćenje dimnjaka mogu biti jedini način da ga razbijete. Nakon korištenja dnevnika čišćenja, i dalje će biti potrebno očistiti dimnjak četkom za dimnjak.
Kako radi dimnjačar?
Trupci za čišćenje dimnjaka sadrže kemikalije koje se dižu u dimnjak i prianjaju na kreozot. Kemikalije pomažu sušiti kreozot, što ga olakšava uklanjanje.
Neki komadi čađe i kreozota mogu pasti u dimnjak nakon spaljivanja dimnjaka radi čišćenja dimnjaka. Kemikalije se lijepe za kreozot i djeluju do dva tjedna kako bi osušile kreozot.
Ako palite vatru svaki dan, trebali biste koristiti cjepanicu za čišćenje dva puta tijekom sezone gorenja. Za rjeđe korisnike kamina dovoljna je jednom sezona gorenja.
Čišćenje dimnjaka plinskih kamina
Plinski kamini ne ostavljaju kreozot u dimnjaku. Vaš dimnjak još uvijek treba pregledavati i čistiti svake godine.
Plin gori čisto, ali još uvijek ima taloga s unutarnje strane dimnjaka. Godišnji pregled i čišćenje osigurat će da vaš dimnjak radi što bolje.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Možete li postaviti električno podno grijanje ispod drvenih podova?
Dom i dvorište
Kako djeluju krovni premazi mobilnih kućica
Dom i dvorište
Potpuni vodič za čišćenje kupaonice
Dom i dvorište
Isplati li se zamijeniti kompresor na hladnjaku?
Dom i dvorište
Zašto je moj bojler na postolju
Dom i dvorište
Kako očistiti zamućeni bazen sodom bikarbonom?
Dom i dvorište
Kako znati treba li vaš dimnjak očistiti?
Dom i dvorište
Prirodna sredstava za čišćenje koja neće naštetiti vama ili okolišu