Odvlaživač zraka je električni uređaj koji se koristi za uklanjanje vlage iz zraka u vašem domu. Iako se često koristi u najnižim dijelovima kuće, poput podruma, može ponuditi i dodatne pogodnosti u cijeloj kući jer visoka vlažnost zraka može uzrokovati plijesan, gljivicu i zdravstvene probleme.
Međutim, korištenje odvlaživača neće automatski riješiti vaše probleme i može ih zapravo maskirati, čineći ih opasnijim za vas.
Odvlaživač zraka može ukloniti višak vlage u vašem domu i spriječiti pojavu plijesni, no ne smije se koristiti za rješavanje većeg problema gdje je vlaga samo nusproizvod.
Evo nekoliko misli o korištenju odvlaživača zraka, razmatranja kojih biste trebali biti svjesni, prednosti koje možete postići i drugih misli o tome kako saznati kada bi vam mogao zatrebati.
Može li odvlaživač zraka biti štetan?
Odvlaživač zraka pomoći će vam da održavate vlažnost u vašem domu u preporučenom rasponu od 30% – 50% ljeti, kada je obično vlažnije. Međutim, postoje razlozi zašto odvlaživač zraka može biti štetan ako se koristi nepravilno.
Ako se odvlaživač zraka ne koristi pravilno, može biti štetan na nekoliko načina:
- Korištenje odvlaživača zraka može prikriti veći problem u vašem domu koji biste trebali riješiti.
- Prljavi filter odvlaživača koji se ne mijenja redovito može sadržavati bakterije i prljavštinu koje dospiju u zrak koji udišete.
- Odvlaživači zraka mogu isušiti zrak u vašem domu ako se pretjerano koriste, što može uzrokovati upalu grla i suhu kožu te može biti problematično za osobe s upalom pluća i drugim bolestima.
- Kada imate curenje iz nosa, suhi kašalj ili začepljen nos, korištenje odvlaživača zraka može biti upravo suprotno od onoga što vam treba, kada bi ovlaživač zraka mogao biti prikladniji, ako ništa drugo.
Koje su prednosti odvlaživača zraka?
Iako nam je u domu potrebna određena razina vlažnosti kako bismo izbjegli suhu kožu, grlobolju i dehidraciju, previše vlažan zrak može otežati disanje, osobito ako imate astmu ili druge respiratorne bolesti.
Previše vlažan zrak predstavlja plodno tlo za plijesan, a ako se dovoljno podigne, može negativno utjecati na podove od tvrdog drva, koji se mogu proširiti i raspasti. Također može dovesti do truljenja gipsanih ploča, što u ekstremnim slučajevima dovodi do potpune zamjene zidova.
Također može uzrokovati plijesan za izolaciju zidova i krovova, što može dovesti do potencijalnih zdravstvenih problema i potrebe za zamjenom izolacije.
Visoka vlažnost također privlači mnoge štetočine, poput žohara, srebrnih ribica, pauka, stonoga, punoglavaca i komaraca.
Držanjem vlage pod kontrolom, također možete učiniti da se soba osjeća hladnije i ugodnije. To može smanjiti potrošnju klima uređaja i time smanjiti troškove energije.
Kako znati da vam je potreban odvlaživač zraka?
Ako primijetite ukočenost, vlagu, plijesan, plijesan i ljepljivost (tj. znoj) kada ste u kući, to su uobičajeni znakovi da imate problem s vlagom i da bi odvlaživač zraka mogao pomoći.
Drugi uobičajeni simptomi koji upućuju da vam je potreban odvlaživač zraka:
- Ne možete zadržati vlažnost ispod 50%, što je na visokoj razini koja se inače preporučuje za kućne interijere.
- U domu curi voda, što dovodi do veće vlažnosti.
- Unutar kuće ćete primijetiti štetočine, poput ugriza insekata i drugih štetnika.
- Imate uobičajene znakove ukočenosti, vlage, plijesni, plijesni i ljepljivosti u vašem domu kojih se ne možete riješiti.
- Primijetit ćete kondenzaciju na unutarnjoj strani prozora. To također može biti problem sa samim brtvama prozora.
- Čini se da domaćice imaju poteškoće s disanjem i/ili otežano disanje u odnosu na prethodno razdoblje, tj. kašalj, kihanje, suho grlo ujutro.
- Imate drvene podove i primijetit ćete izbočine, pukotine ili nepropusnost između dasaka.
Koju razinu vlage trebaju drveni podovi
Vlaga je posebno važna ako kod kuće imate tvrdo drvo. Iako Nacionalna udruga za podove od tvrdog drva (NHWA) općenito preporučuje vlažnost između 30% i 50%, ono nije toliko rezano i suho jer različite vrste drva (tvrdo drvo, tehničko drvo, itd.) različito reagiraju i vaše lokalno područje utječe na situaciju . također.
Drugi način da to pogledate dolaze od proizvođača tvrdog drveta i trgovaca na malo, koji često predlažu nešto konkretnije ovisno o vrsti drva koju imate:
Kada je vlažnost prekomjerno visoka, podovi od tvrdog drva se s vremenom mogu proširiti, uzrokujući pucanje i druga oštećenja.
Kada ne smijete koristiti odvlaživač zraka?
Ako ste u mogućnosti stalno držati vlagu pod kontrolom, možda vam neće trebati. Ne želite uklanjati vlagu iz svog doma osim ako nije potrebno.
Ako živite u području za koje se zna da je vlažno ili ako primijetite ukočenost u prostorijama kao što je vaš podrum, odvlaživač zraka može pomoći. Ne samo da može ukloniti vlagu kako bi spriječio pojavu plijesni, plijesni i ustajanja, već može učiniti vaš dom sigurnijim i pogodnijim za stanovanje.
Trebam li pokrenuti odvlaživač zraka ljeti?
Tijekom ljetnih mjeseci vjerojatno ćete morati koristiti odvlaživač zraka jer je vanjski zrak najvlažniji. Također je teže održavati odgovarajuću razinu vlažnosti u kući u hladnim zimama, kada u kući cirkulira topao, ali suh zrak kako bi se zagrijao.
Zima je vrijeme kada je veća vjerojatnost da ćete koristiti ovlaživač zraka u kombinaciji s pećnicom ili drugim sustavom grijanja kako biste povećali vlažnost u vašem domu.
I kao što je gore spomenuto, uklanjanje viška vlage iz vašeg doma može pomoći vašim drvenim podovima da ih zadrže unutar potrebnog raspona vlažnosti.
Kako dezinficirate odvlaživač zraka?
Odvlaživač zraka važno je očistiti jer je to uređaj koji pumpa zrak u vaš dom. Najvjerojatnije će unutra imati filter koji treba s vremena na vrijeme oprati ili zamijeniti. S vremenom će se filter zaprljati i najvjerojatnije će se jako kalcificirati. To će negativno utjecati na učinkovitost odvlaživača i može utjecati na vijek trajanja.
Odspojite i očistite odvlaživač svaka 2-3 tjedna ako ga redovito koristite, na sljedeći način:
Pazite da nemate filtar koji se može prati ili filtar za jednokratnu upotrebu koji treba zamijeniti. U slučaju perivog filtera: Usisajte, operite vodom sa sapunom i ponovno umetnite. Filter za jednokratnu upotrebu: jednostavno ga bacite i zamijenite novim.
Također je važno očistiti spremnik za vodu jer se s vremenom može zaprljati jer je stalno mokar. Nakon što se isprazni, operite spremnik za vodu sapunom i osušite ga prije nego što ga vratite u odvlaživač zraka.
Završite brisanjem vanjskog dijela odvlaživača zraka kako biste uklonili prašinu i osigurali da ništa ne raste izvana.
Zapamtite da ako u odvlaživaču raste plijesan ili druge stvari, moguće je da će se vratiti u zrak u vašoj kući koji udišete.
Sažetak
Prije nego što kupite odvlaživač ili ovlaživač zraka, kupite mjerač vlažnosti / termometar i postavite ga u svaku prostoriju svoje kuće kako biste izmjerili trenutnu vlažnost i vidjeli imate li problem koji treba riješiti.
Odvlaživač zraka koristite za smanjenje vlažnosti u vašem domu obično tijekom vrućih ljepljivih ljetnih mjeseci, a možete koristiti ovlaživač zraka za dodavanje vlage u vaš dom tijekom hladnih zima kada topli suhi zrak cirkulira kako bi temperatura bila visoka.
Pazite da pravilno očistite i njegujte odvlaživač zraka te operite ili zamijenite filter po potrebi.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Zašto voda curi iz glačala?
Dom i dvorište
Kako sigurno izrezati rupu u pločici
Dom i dvorište
Kako rade sporo zatvarajuće WC daske?
Dom i dvorište
Vodič za akumulatorske bušilice
Dom i dvorište
Sedam riba koje jedu alge u vašem ribnjaku
Dom i dvorište
Kojom bojom je najbolje obojiti stolice za ljuljanje?
Dom i dvorište
Možete li postaviti obične kućne prozore u mobilnu kućicu?
Dom i dvorište
Možete li staviti mini hladnjak u ormar?