Gotovo svi koriste računalo, bilo u privatne ili poslovne svrhe. Računala znaju da troše puno energije, posebno kada se koriste za određene zadatke, kao što je igranje videoigara ili korištenje Photoshopa. Stoga se preporuča smanjiti potrošnju energije na minimum kada se ne koristi. Zato imamo režim mirovanja. Ali koliko energije računalo troši u stanju mirovanja? Nakon nekoliko testova, bio sam iznenađen rezultatima.
Koliko energije računalo koristi u stanju mirovanja?
Dakle, koliko snage računalo koristi u stanju mirovanja? Većina računala obično troši 3 do 10 vata u stanju mirovanja. Pokretanje računala u stanju mirovanja jedan dan (24 sata) koštat će vas 0,06 centi po trenutnoj cijeni od 13 centi po kWh. U normalnom načinu rada stolno računalo koristi 60 do 300 vata snage, što je otprilike 30 puta više nego u stanju mirovanja.
Za razliku od računala prijenosna računala u stanju mirovanja troše približno 2 vata energije. U stanju mirovanja, napajanje računala je obustavljeno za sve uređaje osim RAM-a. Kada pritisnete tipku za uključivanje na računalu, softver se pokreće kako bi nastavio cijeli proces koji je prethodno bio pokrenut i “probudi se”.
- Računalo u stanju mirovanja: 3 do 10 vata
- Laptop u stanju mirovanja: 2 vata
- Tablet u stanju mirovanja: 1 vat
Ako ste jedan od onih koji traže novo računalo, evo naše preporuke.
Kako funkcionira način mirovanja?
U stanju mirovanja, naše će računalo održavati RAM zajedno sa svim našim USB uređajima. USB uređaji mogu ili ući u stanje mirovanja ili nastaviti s radom. Na primjer, ako imate USB miš, svjetla miša se gase kada je računalo u stanju mirovanja, a kada pritisnete tipku miša, računalo se budi. Ali kako bih saznao kako nam san zapravo pomaže u uštedi energije, napravio sam test.
Tijekom testa koristio sam računalo u stanju mirovanja i izmjerio potrošnju od 0,045 A na 251 VAC (oko 12 W). Možete ga usporediti kao da ste dvaput potpuno napunili telefon. Uzimajući prosječnu cijenu od 13 centi po kWh, to je oko 14 eura godišnje ako je računalo bilo u stanju mirovanja tijekom cijele godine.
Međutim! Stavljanje računala u stanje hibernacije smanjuje potrošnju energije za 1 vat – manje od 1% u usporedbi s vremenom mirovanja. Razlika između prijenosnog računala je u tome što će trošiti 1 vat u stanju mirovanja, dok će stolno računalo koristiti 5 do 10 vata u stanju mirovanja, kao što je gore spomenuto.
Potrošnja energije računala: stanje mirovanja u odnosu na normalni način rada
Računalo u normalnom načinu rada u prosjeku troši 60 do 300 vata na sat, dok računalo u stanju mirovanja troši 3 do 10 vata. Kao što vidite, ovo je prilično velik raspon, pa se preporuča koristiti način mirovanja kad god je to moguće. To je razlika gotovo 30 puta manja.
U normalnom načinu rada računalo koristi snagu (170 W), internetski modem (5 do 10 W), zvučnike (20 W), a ponekad i pisač (5 W). Dakle, ako koristite računalo 8 sati dnevno, godišnja potrošnja energije bit će oko 550 kWh. Evo još jednog testa koji sam napravio.
Primjer testa:
Test koji sam izvršio je proveden mjerenjem struje koju moje računalo koristi pomoću Kill and Watt mjerača.
- Kada je moje računalo isključeno: 0,015 A, 3,5 W
- Kada je moje računalo bilo u stanju mirovanja: 0,017 A, 3,9 W
- Nema pokrenutih aplikacija: 0,2 A, 75 W.
Računalo | bilježnica | Tableta | |
Redovito korištenje | 60 do 300 vata | 30 do 70 vata | 15 do 30 vata |
Stanje mirovanja | 3 do 10 vata | 2 vata | 1 vat |
Tablica potrošnje energije računala
Ako želite znati koliko energije troši Wi-Fi usmjerivač, pročitajte ovaj članak.
Je li bolje staviti računalo u stanje mirovanja ili isključiti?
Ako trebate upotrijebiti svoje računalo što je brže moguće i nastaviti raditi tamo gdje ste stali, onda ga uspavajte. Ako ste prestali koristiti računalo neko vrijeme ili jedan dan, isključit ćete računalo.
Ostali čimbenici koji su također važni su broj aplikacija koje se pokreću na vašem računalu. Ako na vašem računalu nema otvorenih mnogo aplikacija, možete ga staviti u stanje mirovanja, kada zaslon, pogon i drugi glavni potrošači energije neće trošiti energiju.
Kako zapravo izmjeriti potrošnju energije?
Korištenjem ovog uređaja dobivate točan broj vati koje vaše računalo troši. Ovo je vrlo praktičan alat koji također možete koristiti za mjerenje bilo kojeg drugog električnog uređaja u vašem domu.
Je li u redu ostaviti računalo u stanju mirovanja?
Ako radite kratke pauze od računala, onda je način mirovanja najbolji. Glavna svrha načina mirovanja je ušteda energije za ovakve situacije. Dakle, ne morate brinuti o potrošnji energije. Super je u stanju mirovanja što ga možete podesiti kako želite (podesite vrijeme aktivacije).
Zaključak
Način mirovanja je značajka koja nam pomaže u uštedi energije kada nismo za računalom. Iako hibernacija može biti korisna, postoji velika razlika između normalnog rada računala i hibernacije u smislu nekih velikih ušteda. Način mirovanja omogućuje nam da se brzo vratimo zadacima koje smo započeli ranije, bez čekanja da se računalo uključi. Nadam se da vam je ovaj članak pomogao, a ako imate dodatnih pitanja, slobodno nas kontaktirajte.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Prednosti i nedostaci bazena sa slanom vodom
Dom i dvorište
Kako grinje podmuklo uništavaju domove
Dom i dvorište
Može li se staviti sredstvo protiv korova na mokru travu
Dom i dvorište
Koje boje zavjesa idu uz zidove krem boje?
Dom i dvorište
Da li se daske ograde od cedrovine skupljaju ili šire?
Dom i dvorište
Kako ubiti plijesan pomoću temperature
Dom i dvorište
Mogu li zavjese visjeti preko radijatora?
Dom i dvorište
Kako očistiti pahuljasti tepih ili prostirku