Svatko od nas koristi neku vrstu noćnog svjetla u svojoj kući. Glavna svrha noćnog svjetla je osigurati meko, prigušeno osvjetljenje prostorije. Većina noćnih svjetala je upaljena gotovo 12 sati svaki dan, pa je normalno da se zapitate koliko energije troše i kako će to utjecati na naš račun za struju?
Na tržištu je dostupno mnogo vrsta noćnih svjetala, a većina ih ima različite snage, koje često ovise o vrsti i dizajnu žarulje. Općenito, snaga koju ove noćne svjetiljke koriste je relativno niska, ali ako želite znati koliko vata zapravo troše, na pravom ste mjestu. Dakle, krenimo.
Dakle, koliko energije (W) troši noćno svjetlo? Tipično noćno svjetlo sa neonskom ili žarnom niti troši otprilike 1,5 do 7,5 vata, dok LED i elektroluminiscentna noćna svjetla troše otprilike 0,5 vata na sat. Ako kod kuće imate 3 noćna svjetla koja rade 12 sati dnevno, to će vas koštati 0,7 eura mjesečno.
U nastavku ćemo vam dati kvalitetne informacije o tome koliko wata troše i kako dodatno smanjiti njihovu potrošnju energije. Razumijevanjem ovih osnovnih stvari moći ćete uštedjeti novac i imati niži račun za struju.
Vrsta noćnog svjetla: | Napajanje [W] | Cijena mjesečno [EUR] |
---|---|---|
1. Neonsko noćno svjetlo | 0,5 do 1 vat | 0,05 eura |
2. LED noćno svjetlo | 0,5 vata | 0,02 eura |
3. Noćno svjetlo sa žarnom niti | 1,5 do 7,5 vata | 0,07 eura – 0,36 eura |
4. Elektroluminiscentno noćno svjetlo | 0,2 do 0,5 vata | 0,01 eura – 0,02 eura |
Kako smanjiti potrošnju energije noćnog svjetla?
Najbolji način za smanjenje potrošnje energije noćnim svjetlima je odabir LED ili elektroluminiscentnih modela. Tipično LED noćno svjetlo troši približno 0,5 vata energije. To je 3 do 5 puta manje energije od neonskih i noćnih svjetala sa žarnom niti. Zato su LED noćne svjetiljke iznimno energetski učinkovite i odličan su izbor za vaš dom.
Ova LED noćna svjetla mogu trči 24 sata dnevno i hoće neće imati razlike u vašem računu za struju. Sve više domova koristi ovu vrstu rasvjete u svom domu tijekom noći. Osobno sam koristio i neonska noćna svjetla i LED noćna svjetla i mogu vam reći da je razlika zaista ogromna.
Kalkulator potrošnje energije noćnog svjetla
Ako želimo izmjeriti koliko energije (wata) troši naše noćno svjetlo, možemo to učiniti pomoću jednostavne formule. Svako noćno svjetlo ima oznaku snage koja određuje performanse uređaja. Ako uzmemo ulaznu snagu i pomnoži sa satima ovisno o tome koliko dugo je uključen, možemo dobiti ukupnu potrošnju energije (P) za zadani vremenski period.
Posljednja stvar je da ukupnu potrošnju energije (P) pomnožite s prosječnom cijenom struje u vašoj zemlji i saznat ćemo koliko će nas to koštati.
Navest ćemo primjer. imam Noćno svjetlo od 1,5 vati. Stavio sam ga u ladicu trčite 12 sati dnevno tijekom 30 dana. Prosječna cijena električne energije je oko 13 centi po kWh. Prvo što trebamo učiniti je pretvoriti 1,5 vata u kWh. To radimo tako da ga podijelimo s 1000.
Parametri:
- Noćno svjetlo: 0,0015 [kW]
- Dnevno: 12 sati
- Dani: 30 dana
- Cijena struje: 13 [cents/kWh]
Metoda:
- P = Š x V x D x = 0,0015 x 12 x 30 = 0,54 [kW]
- Račun za struju: P x 0,13 = 0,07 centi
Da sumiramo sve, doći će nam na ruku potrošnja energije bit će 0,54 kW ako pustimo ovo noćno svjetlo 30 dana. Pokupit će naše račun za struju od samo 7 centi što je zanemarivo. Većina noćnih svjetala je automatska i na sebi ima senzore, pa kad se far ugasi, oni se gase.
Koliko struje troši noćna rasvjeta?
Noćna rasvjeta troši manje od 1% ukupne potrošnje električne energije. Prosječna kućanstva koriste oko 2 do 3 noćna svjetla u svojoj kući. Ova svjetla obično rade 12 sati svaki dan i troši 0,4% ukupne električne energije za rasvjetu u kući. Ako koristite 7,5W noćno svjetlo to je 12 sati dnevno oko 2% od ukupnog broja struja za svjetlo.
Vrste noćne rasvjete i njihova potrošnja energije
1. Noćno svjetlo sa žaruljom
Žarulje su najčešća vrsta žarulja koje možete pronaći u nekim domovima. Noćna svjetla sa žarnom niti obično troše 1,5 do 7,5 vata energije što ovisi o njihovoj veličini i imaju dug životni vijek. Međutim, većina konvencionalnih noćnih žarulja troše oko 4 vata energije po satu.
2. LED (Light-Emitting Diode) noćne žarulje
LED noćna svjetla su najpopularnija noćna svjetla koja se koriste u modernim domovima. Ova svjetla dolaze u širokom rasponu boja i imaju vrlo dug vijek trajanja, što je prilično velika prednost koju svi želimo. Tamo su puno različitih vrsta LED noćna svjetla na tržištu i također dolaze sa zamjenskim žaruljama. I ja koristim ovu vrstu svjetla u svojoj kući i moram reći da sam jako zadovoljan.
Tipično LED noćno svjetlo troši približno 0,5 vata energije. Stoga se ove vrste noćnih svjetala najčešće koriste. Korištenjem LED noćne rasvjete možete uštedjeti energiju i ne morate brinuti o svom računu za struju. Godišnji trošak rada LED svjetla je oko 20 centi.
3. Neonske noćne žarulje
Neonske noćne svjetiljke nisu uobičajena svjetla u domovima, ali su svakako odličan izvor svjetlosti i ne troše puno električne energije (wata). Ove vrste žarulja daju sjaj koji je sličan narančastomea imaju mogućnost promjene boje pomoću filtera koji ih prekriva.
Neonske noćne svjetiljke troše 0,5 do 1 vat energije, ovisno o njihovoj veličini i modelu. Ove noćne svjetiljke izrađene su od vrlo tankih staklenih kapsula.
4. Elektroluminiscentno noćno svjetlo
Elektroluminiscentna noćna svjetla smatraju se najnaprednijim noćnim svjetlima dostupnim na tržištu danas. Ovaj tip ne koristi žarulju, tako da nećete morati brinuti o zamjeni rabljene žarulje. Dakle, ne morate brinuti o dugovječnosti kada koristite ovu vrstu noćnog svjetla.
Elektroluminiscentna noćna svjetla obično troše približno 0,2 do 0,5 vata energije, što ih čini izuzetno energetski učinkovitima. Sjajna stvar kod ovih noćnih svjetala je što dolaze u različitim bojama i možete ih dodirnuti. Ako imate djecu, onda je ovo odličan izbor za vas, jer nećete morati brinuti o toplini koja dolazi od svjetlosti.
Završne misli
Ako ste pročitali ovaj članak, možda ste vidjeli da noćna svjetla ne troše puno energije i uopće ne utječu na vaš račun za struju. Prosječna potrošnja noćne rasvjete kreće se od 0,5 vata do 7,5 vata ovisno o modelu i vrsti. Ovi su uređaji osmišljeni kako bi vam pomogli osigurati meku, prigušenu rasvjetu prostorije, pa ih je dobro imati. Nadam se da sam vam pomogao bolje razumjeti ova svjetla i njihovu potrošnju energije.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Kako napraviti betonsku radnu ploču
Dom i dvorište
Kako spojiti više televizora na jednu antenu?
Dom i dvorište
Kako čistiti cipele pomoću proizvoda za kućanstvo
Dom i dvorište
Koliko vode troši perilica posuđa?
Dom i dvorište
Kako se brinuti o ribnjaku tijekom godišnjeg odmora
Dom i dvorište
Kako očistiti i dezinficirati drvene podove bijelim octom i vodom
Dom i dvorište
Koja je boja zida prikladna za svijetloplavi tepih?
Dom i dvorište
Koliko struje (snage) troši toster?