Jeste li se ikada zapitali koliko energije troši zvono na vratima? Ovo je problem koji se često javlja kada ljudi traže načine za poboljšanje energetske učinkovitosti svog doma. Iako svi znamo da to nije puno, željeli bismo znati koliko vata troši. Ovdje ću detaljno objasniti koliko prosječno zvono na vratima troši struje i čega se treba bojati.
Dakle, koliko energije (wata) troši zvono na vratima? Tipično električno zvono koristi otprilike 2 vata. To je zbog step-down transformatora, čija je glavna zadaća pretvoriti 120 V u 8 do 20 V, koji zatim troši 2 vata kada zazvoni. Ako koristite zvono svaki dan 6 sati, koštat će vas oko 0,57 centi godišnje.
Dakle, koliko wata zvono troši? ovisi o niskonaponskom transformatoru. Svaki transformator spojen je na sklopku koja zatvara strujni krug i omogućuje zvonjenje. Ovaj električni krug i nizak napon omogućuju rad zvona. Većina novih zvona na vratima rade na vrlo niskom naponu dok stariji modeli zahtijevaju između 8 i 20 volti struja za rad.
Koliko vata troši transformator od zvona?
Koliko energije (wata) troši električni transformator zvona ovisi o modelu. Točnu snagu svog transformatora zvona možete izračunati na sljedeći način pogledajte naljepnicu na dnu uređaja. Naći ćete da će električne vrijednosti biti označene u vatima (W) ili naponu (V) i amperima (A). Da biste odredili točnu snagu vašeg transformatora, koristite sljedeću formulu:
Vati (W) = volti (V) x amperi (A)
Da biste izračunali potrošnju energije transformatora zvona u kWh, morate koristiti sljedeća dva faktora:
- The kapacitet tvoj transformator zvona izraženo u vatima.
- Broj sati u kojem je korišten vaš transformator jednog dana.
Ako želite olakšati stvari, možete koristiti ovaj kalkulator i uštedjeti vrijeme: Kalkulator potrošnje električne energije za električno zvono na vratima.
3 vrste transformatora za zvona
Kao što sam gore spomenuo, glavna zadaća zvonastog transformatora je smanjiti mrežni napon od 120 V na niži napon kako bi zvono moglo ispravno raditi. Stariji modeli koristili su transformatore od 6 ili 8 V. Noviji transformatori zvona rade na 12 ili 24 V AC. Ovdje imamo 3 vrste transformatora zvona koji se mogu ugraditi u kuću.
1) Transformatori fiksnog napona
Svi transformatori zvona rade na istom principu, tako da mogu smanjiti 120 volti na niži napon koji zahtijeva zvono koje se koristi. Transformatori fiksnog napona smanjuju napon sa 120 volti na 6, 8, 10, 12, 14 ili 16 volti.
2) Transformatori sa središnjim navojem
Transformatori sa središnjim navojem sposobni su osigurati i dvostruki naponski izlaz. Ovi izlazi mogu biti 5 i 10, 6 i 12, 8 i 16 te 7 i 14. Imajte na umu da će svako zvono raditi u plus ili minus raspon od jednog volta od njegovog nazivnog napona. Na primjer, starije zvono od 6 volti može raditi s transformatorom od 5, 6 ili 7 volti, dok zvono od 8 volti može raditi sa 7 ili 8 volti.
3) Transformatori s više navoja
Višestruki transformatori su transformatori koji su sposobni opskrbljuju više različitih napona. Neki modeli mogu osigurati sve nazivne napone u rasponu od 6, 8, 10, 12, 14 ili 16 volti. Ovi višepolni transformatori mogu se koristiti i za zvona na vratima.
Koliko struje troši zvono?
Zvono obično koristi izvor napajanja koji treba najmanje 16V do 24V AC na izlazu od 20 do 30 A. Spaja se izravno na redukcijski transformator ili na utični adapter.
Koliko volti troši transformator od zvona?
Obično transformator zvona radi na 10 volti, dok zvona rade na 16 volti. Da biste procijenili koliko volti ima vaš transformator zvona, upotrijebite multimetar za mjerenje. Princip rada zvonastog transformatora je Transformirajte uobičajeni kućni napon od 120 volti u 8 ili 24 volta.
Za one koji žele znati više, možete pročitati naš članak o tome koliku snagu (vati) ima monitor.
Kako radi električni sustav zvona na vratima?
Da bismo bolje razumjeli koliko wata kućna zvona troše, moramo razumjeti glavni princip njihovog rada. U nastavku teksta objasnit ću korak po korak što je potrebno da bi zvono na vratima ispravno funkcioniralo i kako ono koristi svoju energiju (struju) za funkcioniranje. Dakle, krenimo.
- Potrošnja električne energije električnog zvona je oko 2 vata.
- Step-down transformator pretvara visoki napon u niski napon kao što je prikazano na slici.
1. Transformator
Svako kućanstvo obično ima 120 volti za većinu strujnih krugova. U svakom kućanstvu postoji nekoliko strujnih krugova koji zahtijevaju 240 volti, kao što su električne sušilice rublja. S druge strane, zvona trebaju niski napon što znači da oni potrebno je pretvoriti 120 volti sve do 8-24 volta potrebno je kontrolirati zvono. Stoga je potreban opadajući transformator. Transformator radi na principu da struja visokog napona dolazi kako bi se pomoću transformatora pretvorila u niskonaponsku. Stoga je silazni transformator vrlo važan element za rad zvona.
2. Prekidač
Da bi zvono radilo, potrebna mu je sklopka koja je spojena tankom žicom koja vodi od postupnog transformatora do zvona. Razlog zašto žice malog presjeka potrebni su taj nizak napon prolazi preko njih. Prekidač (tipka za zvono) smještena izvan kuće prekida protok električne energije. Stoga je potrebno pritisnuti tipku za završetak kruga, čime se aktivira zvonjenje.
3. Električna sigurnost
Iako je napon na zvonu vrlo nizak, uvijek ga je potrebno prvo testirati. Ovo vrijedi ako trebate raditi na zvonu ili ga testirati. Uvijek koristite multimetar ili neki drugi električni tester napona prije početka rada na zvono. Ako je vaš transformator pokvaren, napon može biti 120 volti, što može biti vrlo opasno.
Završne misli
Svatko od nas kod kuće ima zvono na vratima koje koristi svakodnevno. Osim što znate kako radi, dobro je znati i koliko energije (wata) električno zvono zapravo troši. U ovom članku objasnili smo od kojih dijelova se sastoji svako zvono i koliko mu je energije potrebno za funkcioniranje. Sada kada ste bolje upoznati s tim, nadam se da smo vam pomogli da steknete bolju predodžbu o tome koliko wata troši jedno električno zvono. Ako imate dodatnih pitanja, ne ustručavajte se kontaktirati nas.
Znate li koliko električne energije (kWh) troši uređaj za otvaranje garažnih vrata? Ako ne, preporučam da pročitate ovo. Iznenadit ćete se.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Koliko električne energije troši plinska peć?
Dom i dvorište
Kako grinje podmuklo uništavaju domove
Dom i dvorište
Prednosti i nedostaci kućnih ventilacijskih sustava
Dom i dvorište
Koliko struje troši mini hladnjak?
Dom i dvorište
Je li ružičasta plijesan opasna i kako je se riješiti
Dom i dvorište
Koliko energije (kWh) mikser troši?
Dom i dvorište
Na kojoj visini treba postaviti televizor?
Dom i dvorište
Sedam riba koje jedu alge u vašem ribnjaku