Sustav kamera u vašem domu može vam pružiti zaštitu i sigurnost. Međutim, ako se odlučite ugraditi takav sustav u svoj dom, morate razmisliti koliko će energije vašem sustavu trebati za rad i kako će to utjecati na vaš račun za struju. Ove vrste kamera obično rade 24/7 jer nikad ne znate kada će vam trebati, pa moraju biti uključene cijelo vrijeme. U ovom članku pomoći ćemo vam procijeniti koliko energije CCTV sigurnosne kamere troše i koliko će to utjecati na vaš račun. Dakle, krenimo.
Dakle, koliko energije (wata) koristi sigurnosni CCTV? Tipična CCTV kamera troši između 4 vata i 15 vata, ovisno o modelu, dok DVR uređaj koji je spojen na CCTV kameru troši 10 do 40 vata. Ako vaš CCTV nadzorni sustav radi 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, koštat će vas oko 4 eura mjesečno.
CCTV (Closed-Cruit Television) sustavi danas se mogu vidjeti posvuda. Zato je važno razumjeti koliko energije troše i kako sve to funkcionira. Svaka CCTV kamera mora imati digitalni video rekorder (DVR) sustav koji snima i pohranjuje snimke s kamere na disk. Ovaj uređaj također troši energiju (više od same kamere) i također mora raditi 24/7. Zato ovo dvoje moramo zbrojiti ako želimo dobiti točnu potrošnju energije CCTV nadzornog sustava.
Model kamere: | Sigurnosna kamera [W] | DVR sustav [W] |
---|---|---|
1. TP-Link Tapo C310 | 5,4 vata | 10 vata |
2. Kamera kružnih farova | 15 vata | 12 vata |
3. Wyze Cam | 4 vata | 10 vata |
4. Google Nest Cam IQ | 13 vata | 9 vata |
5. Vivint Outdoor | 7 vata | 13 vata |
Bilješka! DVR sustavi su kompatibilni s ovim modelima
Svaka nadzorna kamera dolazi sa specifikacijama potrošnje energije (oznakom), tako da točno znate koliko će potrošiti. Na primjer, ova ZOSI C301 IP sigurnosna kamera troši manje od 8 W.
Drzi to na umu neke sigurnosne kamere imaju različite funkcije kao što su IP kamere koje imaju IR noćni vid i pan-tilt, te stoga potrošnja energije bit će drugačija u usporedbi s CCTV / IP kamerama koje nemaju ove značajke.
PoE (pokrenute putem Etherneta) kamere također mogu povećati potrošnju energije. Ali sveukupno ovi sigurnosne kamere nisu energetski intenzivne u usporedbi s drugim uređajima kao što su računala, televizori ili tosteri.
Potrošnja energije CCTV sustava
Potrošnja energije sigurnosne kamere ovisi o modelu i specifikacijama. Ako vaša sigurnosna CCTV kamera dugo snima HD slike, trošit će više energije. Neki modeli dolaze s puno dodatnih značajki koje troše još više energije kao npr noćni način rada, detektori pokreta ili dodatno svjetlo.
Jednostavan način da točno odredite koliko energije vaš CCTV sustav troši korištenje snage kamere i pomnožite s brojem sati korištenja fotoaparata dnevno. Podijelite ovaj broj s 1000 i dobit ćete kilovat na sat (kWh). Formula je sljedeća:
- Oprema (kamere) x sati dnevno Watt-sati po danu (Wh)
- Potrošnja uređaja (kamere) po danu (Wh) / 1000 = Potrošnja kamere u kWh
- Korištenje opreme (kamere) po danu (kWh) x 30 dana = Mjesečna potrošnja (kWh / mjesec)
Bilješka! Ako imate više kamera, brojite svaku zasebno i zbrojite ih. Ukupni iznos treba uključivati svaku CCTV kameru i DVR uređaj.
Prosječna potrošnja električne energije oko 13 centi po kWh. Ako vaša CCTV kamera troši 7 vata, a imate ih 3 u svojoj kući zajedno s 30-vatnim DVR-om koji koristite 24/7, košta vas 4,7 eura mjesečno.
Troši li DVR/NVR puno struje?
Digitalni video rekorderi (DVR) obično troše između 15 i 40 vata, dok HD uređaji bez DVR-a troše otprilike 8 do 15 vata. Na primjer, neki modeli poput Hikvision DVR-a koriste 40 vata i rade na 100 ~ 240 VAC, 6,3 A. Ovi uređaji također rade 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu i iznimno su važni za pravilno funkcioniranje sustava kamera, te stoga troše više energije na cesti.
kao što smo rekli, DVR-ovi troše nešto više energije od sigurnosnih kamera. Neke vrste CCTV kamera i njihov broj, vrijeme praćenja i temperatura okoline u kojoj rade mogu u konačnici dovesti do povećanja vašeg računa za struju.
Stoga je važno poduzeti određene mjere smanjiti potrošnju energije, na primjer odabirom pouzdanih video kamera i sigurnosnih sustava, visokokvalitetnih kabela i podešavanjem parametara vaše kamere za uštedu energije postavljanjem aktivacije tek nakon detekcije pokreta.
Izračun potrošnje energije CCTV kamere
Sva oprema, uključujući CCTV kamere, ima oznaku specifikacije. Ova oznaka prikazuje snagu i potrošnju energije uređaja. Imajte na umu da se potrošnja energije ponekad može dati kao napon (V) i amper (A), što se onda može vrlo jednostavno izračunati.
Evo primjera. Ako kupimo CCTV nadzornu kameru koja ima napajanje od 10 VDC / 500 mA, lako možemo saznati potrošnju energije i koliko će nas koštati rad. 10 V DC je napon kamere (V), a 500 mA je struja (A). Sada, da bismo izračunali potrošnju energije (P), moramo pomnožiti napon (V) sa strujom (A). Prvi korak je pretvaranje 500 mA u A. To ćemo učiniti tako da ga podijelimo s 1000 i imat ćemo 0,5 A.
Formula je sljedeća:
- P = V x A [W]
- P = 10 x 0,5 = 5 [W]
Ovdje možete koristiti besplatni kalkulator potrošnje za CCTV kamere i DVR.
Sada kada imamo koliko vata troši naša nadzorna kamera, možemo izračunati koliko će nas koštati kontinuirani rad. Drzi to na umu neke CCTV kamere imaju dodatne značajke kao što su IR noćni vid, IP itd. i koji troše oko 2 do 4 vata više energije nego inače.
Ako uzmemo prosječnu stopu električne energije je oko 13 centi po kWh i sažeti s 5 vata (potrošnja energije CCTV kamere), otkrili smo da će nas rad s kamerom koštati 48 centi mjesečno (bez DVR sustava).
Ali ono što također moramo uzeti u obzir je CCTV kamere rade s DVR/NVR sustavom, koji troše još više energije nego kamera, pogotovo kada je uključena 24/7. Ali općenito, to nije puno energije u usporedbi s drugim uređajima u vašoj kući. Nije velika potrošnja energije, ali ako ga koristite za velike tvrtke, može biti značajan trošak gdje vam treba puno kamera i druge opreme.
Najbolji način da saznate koliko energije vaš sustav CCTV kamera troši je korištenje mjerača Kill A Watt-a. S ovim uređajem ćete točno znati koliko će vas koštati rukovanje ovim sigurnosnim sustavom u vašem domu ili uredu.
Koje napajanje mi je potrebno za CCTV kameru?
Većina CCTV nadzornih kamera koristi napon napajanja od 12V DC. Drugim riječima, potreban vam je adapter od 12 V kako biste zadovoljili potrebe za napajanjem vaše sigurnosne kamere. No ne koriste sve CCTV kamere istosmjernu struju, na tržištu su dostupni i modeli s izmjeničnom strujom.
Kako smanjiti potrošnju energije CCTV kamera?
Iako tipična kućna nadzorna CCTV kamera ne troši puno energije u usporedbi s drugim kućnim napravama, u To će dugoročno sigurno utjecati na vaš račun za struju i ugljični otisak. The najbolji način za smanjenje performansi potrošnja vašeg CCTV sustava je porasla prilagoditi postavke fotoaparata.
Neke funkcije možete isključiti i snimati u određeno vrijeme umjesto 24 sata dnevno. Drugi način je kupnja nekih osnovnih modela koji nemaju ultra HD kamere pa će potrošnja energije biti manja.
Također je važno poduzeti neke kvalitetne mjere za smanjenje potrošnje energije, kao što je kupnja kvalitetnih žica i kabela radi uštede energije. Također možete kupiti solarne CCTV kamere koje mogu raditi koristeći solarnu energiju.
Radi li CCTV kamera bez struje?
Kao i svaki drugi električni uređaj i gadget, CCTV nadzorna kamera i sustav ovise o struji. Iako postoje neki modeli CCTV kamera koji imaju rezervni sustav koji može snimati kratko vrijeme bez mrežnog napajanja, tada koristi dodatne baterije, ali samo određeno vrijeme.
Stoga se preporučuje da imate rezervni sustav spojite svoj CCTV sustav na generator ili bateriju tako da može snimati čak i kada nema struje iz mreže. Iako će vas ova investicija koštati malo više, na vama je da procijenite koliko vam je važna i je li zaista potrebna.
Za one koji žele znati više, možete li pročitati moj članak o tome koliko struje (snage) troši Wi-Fi ruter?
Završne misli
Također smo saznali da nam je potreban DVR sustav gdje će se pohranjivati snimka, a ovi sustavi također troše dodatnu energiju. Nadam se da vam je ovaj članak pomogao da steknete bolju ideju o trošenju i da ćete to moći iskoristiti.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Može li Alexa kontrolirati Apple TV
Dom i dvorište
Zašto su usisavači tako bučni?
Dom i dvorište
Koliko će dugo trajati čelični krov
Dom i dvorište
Kako isključiti struju u svom domu?
Dom i dvorište
Koji se uzroci nastanka zelenih algi u vašem bazenu
Dom i dvorište
Čišćenje zidova prije bojanja – Potpuni vodič
Dom i dvorište
Kako napraviti svoj vlastiti ugradbeni stol
Dom i dvorište
Trebate li pokriti bazen zimi?