U gotovo svakom kućanstvu postoji ruter. Glavna svrha bežičnog usmjerivača je omogućiti pristup internetu za kućne ili uredske korisnike, gdje mogu dijeliti veze između više uređaja, kao što su telefoni, računala ili tableti. Ruteri obično ostaju uključeni 24 sata na dan, tako da nam mogu omogućiti 24/7 pristup internetu. Ali koliko energije ti uređaji zapravo troše? Pogledajmo potrošnju energije WiFi usmjerivača.
Dakle, koliko energije troši Wi-Fi usmjerivač? Prosječno usmjerivač dnevno troši 0,07 kW do 0,48 kW energije. Većina usmjerivača radi između 2 vata i 20 vata. Ako uzmemo prosječnu cijenu od 13 centi po kWh, dobivamo da ruter troši između 0,27 centi i 1,87 eura mjesečno.
U većini slučajeva možete se vjenčati promjera 6 vata kao nazivna snaga bežični usmjerivač za izračun. Da biste smanjili potrošnju energije usmjerivača, možete smanjiti snagu primopredajnika. Prema zadanim postavkama, svi usmjerivači su postavljeni na maksimalnu snagu primopredajnika, a 50% (ili manje) snage primopredajnika usmjerivača obično je dovoljno za pokrivanje Wi-Fi mreže u određenoj prostoriji.
Potrošnja struje rutera:
Da biste izračunali potrošnju energije WIFI usmjerivača, trebate pomnožiti snagu rutera s radnim satima i prosječnom cijenom električne energije u vašoj zemlji. Radi boljeg razumijevanja, proći ćemo kroz proces korak po korak.
Ova metoda se koristi za izračun potrošnje energije za bilo koju vrstu usmjerivača. Prvo morate znati ova 3 parametra:
- Snaga rutera: Ove informacije će vam reći koliko vata vaš usmjerivač troši po satu. Ako oznaka na vašem usmjerivaču pokazuje 20 W, to znači da usmjerivač troši 20 vata na sat.
- Radno vrijeme: Kako biste točno izračunali potrošnju energije usmjerivača, također morate znati koliko sati je ruter uključen. Većina usmjerivača je uvijek uključena (24/7).
- Cijena struje: Posljednje, ali ne manje važno, to je cijena električne energije. Cijena električne energije obračunava se u kWh. 1kW je jednak 1000 W. Prosječna cijena 1kWh je oko 13 centi. Ako živite negdje drugdje, saznajte koliko je 1 kWh u vašoj zemlji.
Primjer:
Većina usmjerivača ima snagu od 2 do 20 W. U izračunu ćemo pretpostaviti da ruter radi 24 sata dnevno tijekom cijelog mjeseca. Imajte na umu da je 1 kW = 1000 W.
Formula:
- 10 W (ruter) x 24 h (vrijeme) x 30 d (dani) = 7200 W,
- Potrošnja rutera mjesečno: 7200/1000 = 7,2 kWh
- Cijena: 7,2 kWh x 0,13 centi = 0,93 eura
Koristeći gornju formulu, dobivamo da bi ruter od 10 W koji radi 24 sata na dan sljedećih 30 dana potrošio 0,93 eura.
Imate i električni kalkulator usmjerivača ako samo želite unijeti podatke i dobiti rezultat.
Bilješka! Ako ne možete pronaći snagu na naljepnici svog Wi-Fi usmjerivača, proguglajte svoj model na internetu ili pronađite sličan usmjerivač.
Smanjite performanse usmjerivača radi uštede energije
Mnogi ljudi ne znaju da se prijenosna snaga mnogih usmjerivača može podesiti. Što je niže, usmjerivač crpi manje struje iz utičnice. Ova metoda vam može uštedjeti do 30% energije. Snaga prijenosa se više puta rotira kako bi se odredila stvarna potrebna snaga prijenosa nekoliko posto manje i testirani s objektom kako bi vidjeli mogu li još uvijek primati prijem na svim važnim mjestima u kući. Učinak će se smanjiti sve dok WiFi ne bude opskrbljen samo u tom području.
Općenito, danas imamo pametne kuće koje se također mogu modificirati. Temperaturu u prostoriji možete regulirati po potrebi, kod kuće, ali čak i kada ste vani. Isto se može primijeniti i na usmjerivač, koji se može postaviti da se isključi kada ste daleko od kuće, čime se štedi energija. Ove dvije metode možete koristiti za smanjenje performansi usmjerivača i uštedu energije.
Koliko energije zapravo troše usmjerivači?
Da biste dobili točan izračun količine energije koju vaš usmjerivač troši, morate znati potrošnju energije vašeg usmjerivača. Kao što smo rekli gore, usmjerivači troše između 2 i 20 vata, iako je prosječan broj oko 6 vata.
Ako usporedite potrošnju energije računala s potrošnjom WiFi usmjerivača, čini se da je usmjerivač beznačajan faktor troškova. Ali za razliku od PC-a, usmjerivač obično radi neprekidno. Uz potrošnju od samo 6 vata, potrošnja rutera i dalje iznosi 52 kWh godišnje. Sa 13 centi po kWh, sam usmjerivač ima godišnji trošak od gotovo 6,8 eura godišnje.
Ako usporedite potrošnju energije različitih usmjerivača, postoje prilično značajne razlike. Najzahtjevniji uređaji troše više od 18 vata iz utičnice u radnom načinu. Stoga bi moglo biti korisno pogledati ove specifikacije proizvoda prije kupnje.
Savjeti za uštedu energije kod WiFi usmjerivača
Postoje dva načina za uštedu energije na vašem bežičnom usmjerivaču:
- Smanjite snagu prijenosa na usmjerivaču. Imajte na umu da kada je snaga prijenosa preniska, kvaliteta internetske veze i maksimalni domet veze također se smanjuju. Jednostavno ga testirajte s kontrolom performansi Wi-Fi-ja.
- Isključite WLAN vezu kada nije potrebna. Također možete postaviti plan i potpuno isključiti WiFi za noć ili ga isključiti. Neki modeli usmjerivača imaju način pripravnosti koji vam pomaže da smanjite potrošnju energije.
- Onemogućite nepotrebne značajke. To uključuje mrežno dijeljenje drugih elektroničkih uređaja na WLAN-u. Također biste trebali isključiti Wi-Fi vanjske uređaje, kao što su pisači ili čitači e-knjiga, ako vam ne trebaju, inače će usmjerivač neprestano slati signale.
- Energetski učinkovit usmjerivač: čak i ako vam ne treba, uvijek možete nabaviti energetski učinkovit WiFi usmjerivač.
Zašto onda držimo ove usmjerivače uključene?
Glavni razlog zašto održavamo naše usmjerivače 24 sata dnevno je imati stalan pristup internetu u našem domu ili uredu. Većina naših obavijesti putem glasnika, WhatsAppa, e-pošte i drugih usluga koristi internet za ažuriranje u stvarnom vremenu. Ako kod kuće nemamo internet, možemo se naći u situaciji propustite neka važna upozorenja koji bi u tom trenutku mogao doći.
Kao što smo vidjeli u ovom članku, potrošnja energije samog usmjerivača nije tako velika, pa je puno lakše imati ga uvijek uključenog. Uostalom, danas, ako želite pogledati film, morate koristiti internet ili Netflix.
Završne misli
WiFi usmjerivači su sada standardna oprema i mogu se naći u gotovo svakom kućanstvu. Ovaj uređaj također je obično stalno uključen, pa je važno znati koliko energije troši. U ovom članku smo vidjeli da usmjerivači troše u prosjeku između 2 i 20 vata dnevno, što je zapravo vrlo malo u usporedbi s drugim elektroničkim uređajima u vašem domu.
Iako WiFi usmjerivači obično nisu glavni potrošač energije u domu, isplati se obratiti pozornost na energetske zahtjeve usmjerivača i smanjiti potrošnju energije bez ograničavanja dometa. Da biste to učinili, možete postaviti planove od početka, smanjiti snagu prijenosa i koristiti energetski učinkovit usmjerivač. Nadam se da vam je ovaj članak pomogao i da ćete sada biti svjesniji koliko vaš usmjerivač zapravo troši.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Na što trebam obratiti pozornost pri kupnji tuš kabine?
Dom i dvorište
Kako popločiti pod u kupaonici
Dom i dvorište
Kako brusiti drvene podove
Dom i dvorište
Mogu li koristiti PVC cijev za ventilaciju u kupaonici?
Dom i dvorište
Koji mort koristiti za tuš kadu?
Dom i dvorište
Koliki je vijek trajanja mobilne kućice?
Dom i dvorište
Hoće li sol oštetiti PVC cijevi?
Dom i dvorište
Savjeti za čistoću vode u vrtnom ribnjaku