Znate li koliko struje košta punjenje vašeg pametnog telefona? Ako ne, ovaj blog post je za vas. Baterije pametnih telefona su dizajnirane da traju u prosjeku oko jedan dan. Ali ako ste još uvijek u pokretu, trajanje baterije može se značajno smanjiti. Najbolji način da vaš telefon bude napunjen je da koristite punjač koji ste dobili uz uređaj ili koristite power bankove. Objasnit ću razne čimbenike koji utječu na cijenu punjenja telefona i dati nekoliko savjeta kako uštedjeti na struji. Započnimo!
Dakle, koliko struje košta punjenje vašeg pametnog telefona? Pametni telefoni troše između 2 i 6 vata prilikom punjenja, ali punjač koji ostane uključen bez telefona može potrošiti i do 0,5 vata! Ako svoj telefon punite 3 sata dnevno na punjaču od 5 W, to će vas koštati 0,0020 eura po danu.
Ako ništa osim vašeg punjača nije uključeno u utičnicu, tada će potrošena električna energija (snaga) biti 0,1 – 0,5 vata samo za sjediti bez da ništa teče kroz nju. Punjenje u normalnoj upotrebi može koštati manje od 1 eura godišnje, ovisno o vrsti uređaja.
Potrošnja energije pametnog telefona:
Vrijeme punjenja: | Punjač | Godišnji troškovi punjenja pametnog telefona: |
---|---|---|
3 sata | 5W | 0,55 eura |
3 sata | 10W | 1,10 eura |
3 sata | 15W | 1,64 eura |
Poznato je da punjenje tableta košta 0,5 p po svakom punjenju, a laptopa 1,95 p po svakom punjenju od 0-100%. Drugim riječima, trebate dopustiti svom prijatelju da napuni vaš pametni telefon 833 puta kod kuće prije nego što vam duguje jednu kavu!
Neki ljudi su stvarno kreativni sa svojim punjačima kada koriste solarne ili druge održive izvore, kao što su vjetroturbine, kako bi uštedjeli novac.
Koliko košta punjenje telefona
Na primjer, ako imate iPhone 11 (ostali modeli će biti slični), trošak punjenja vašeg uređaja iznosi ukupno 55 p. Slična je priča i ako imate Samsung Galaxy S20 sličan Androidu sa standardnim adaptivnim brzim punjačem i USB-C kabel.
iPhone 11 ima bateriju od 3110 mAh. Izlazna snaga trenutnog punjača je 5 W, što znači da će za potpuno punjenje baterije telefona od 0% do 100% biti potrebno 3 sata. Pa kad ti koristite punjač od 5W 3 sata da napajate svoj iPhone od 0% do 100%, nećete potrošiti više od 15W električne energije. To može biti manje od jednog centa!
ako ti Punite svoj iPhone 11 svake noći 365 dana, račun će biti 0,54 eura godišnje što uopće nije loše!
Pametni telefoni su svakim danom sve moćniji s bržim procesorima i većim zaslonima. Nadam se da sada znate koliko energije troši vaš pametni telefon. Super brzi punjač od 45 W može vam dati 57 minuta punjenja od 0% do 100%, ali bi potrošio 42,75 vata. što je oko pola sata u ladici i može vas koštati oko 54 penija godišnje!
Mjerač snage možete koristiti za mjerenje električne energije (snage) potrebne za punjenje vašeg telefona.
Koliko košta punjenje telefona preko noći?
Tijekom noćnog punjenja prosječnom telefonu za punjenje je potrebno 15 do 20 Wh energije – dovoljno je za napajanje žarulje od 60 W oko 4 sata! Prema podacima koje je objavila Uprava za energetske informacije (EIA), jedan kWh je u srpnju 2020. u nekim državama u prosjeku koštao 0,13 eura. Imajte na umu da je 1 kWh jednak 1000 vata, tako da nema potrebe za ponovnim izračunom svaki put kada vidite ove jedinice jednu pored druge.
Da biste dobili točan izračun, trebat će vam preko noći da napunite svoj pametni telefon prosječno 20 Wh energije dnevno pomnožimo s 1 godinom (365 dana) i dobijemo 7 kWh, što je od 0,92 eura godišnje. Toliko će vas koštati punjenje telefona svake noći tijekom 1 godine.
Koliko košta godišnje punjenje pametnog telefona?
Možda ćete biti iznenađeni da je vaš telefon, ako se potpuno ispraznio i punio svaki dan tijekom jedne godine (365 dana), potrošio oko 8 kWh energije. Dakle, ako u potpunosti napunite telefon godišnje, potrošit ćete oko 8 kWh, pri čemu je prosječna cijena struje je 0,13 eura po kWh, što će vas koštati 1,04 eura godišnje.
Najbolji prijenosni power bank za vaš telefon
Trajanje baterije pametnog telefona čest je problem. Ne možete uvijek pronaći utičnicu ili punjač kada vam zatrebaju, a može biti frustrirajuće kada vam telefon ponestane u najgorem mogućem trenutku. Ali postoje načini da se to ne dogodi!
Jedan od načina je korištenje power banke. Powerbank je prijenosni punjač za pametne telefone i druge uređaje poput tableta, prijenosnih računala itd. Pohranjuje energiju iz vanjskog izvora, tako da može puniti vaš uređaj u pokretu bez potrebe za pristupom struji ili utičnicama.
Postoji mnogo različitih tipova powerbanka u svim oblicima i veličinama s različitim kapacitetima – neki imaju samo 2000 mAh, dok drugi dosežu i do 20 000 mAh (ili više). Na taj način možete biti sigurni da će vaš mobitel uvijek biti napunjen.
Zaključak
Vidjeli smo da punjenje telefona ne troši puno energije i da je to vrlo mali trošak s kojim se ne biste trebali zamarati. Nadam se da ste naučili nešto novo čitajući ovaj članak. Pametni telefoni su skupi, a trajanje baterije nije uvijek najbolje. Svi želimo koristiti svoje telefone što je dulje moguće bez brige o tome koliko košta. Napunite telefon izvan radnog vremena, smanjite svjetlinu zaslona i izbjegavajte pokretanje aplikacija koje zahtijevaju puno energije prilikom punjenja. Koristite ove savjete da produžite vijek trajanja baterije svog telefona.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Može li se staviti sredstvo protiv korova na mokru travu
Dom i dvorište
Koje su boje zavjese prikladne za drvene obloge?
Dom i dvorište
Jesu li sobne biljke otrovne za mačke?
Dom i dvorište
Koje boje zavjese idu uz sive zidove i smeđi namještaj?
Dom i dvorište
Koje boje zavjesa idu uz zidove krem boje?
Dom i dvorište
Može li plijesan rasti ispod pločica
Dom i dvorište
Je li dobro prati suđe u hladnoj vodi
Dom i dvorište
Hoće li plinski grijač raditi bez struje?