Iako se pranje suđa može činiti kao dobar način za uštedu na troškovima vode i energije u zamjenu za više posla od korištenja perilice posuđa, možda ćete se iznenaditi što to nije slučaj. Ručno pranje posuđa zahtijeva više fizičkog rada, ali zapravo troši više vode i energije.
Tekuća voda za ručno pranje posuđa može potrošiti 12l vode u 2 minute, dok energetski učinkovita perilica posuđa zahtijeva 12l vode po ciklusu. Ručno pranje posuđa troši do 4% ukupne potrošnje vode u kućanstvu, dok je potrošnja u perilici posuđa oko 1%, štedeći vam otprilike 111 eura godišnje.
Kada perete i ispirete suđe pod stalnom slavinom, potrošnja vode se dramatično povećava, kao i troškovi energije ako koristite toplu ili toplu vodu.
Koliko vode troši perilica posuđa?
Godine 2013. uvedeni su standardi koji zahtijevaju da nove perilice posuđa ne troše više od 19 litara vode po punjenju i 13 litara kompaktnih modela. ENERGY STAR certificirana perilica posuđa pune veličine može potrošiti samo 11 litara vode po punjenju.
Prije su perilice posuđa napravljene prije 1994. trošile do 35l po punjenju, tako da možete vidjeti kako se potrošnja smanjila s vremenom kako su strojevi postali učinkovitiji.
Danas je lako pronaći perilice posuđa koje troše 12-15l po punjenju s mnogo opcija za uštedu vode i energije, kao što su:
Funkcija pola opterećenja: Upozorava perilicu posuđa da perete samo polovicu punjenja kako bi mogla prilagoditi pranje kako bi poboljšala potrošnju vode.
Senzor za hranu: Neki vrhunski modeli imaju funkciju detekcije hrane koja prati očišćenu hranu iz posuđa i, ako ustanovi da je posuđe čisto, skraćuje vrijeme čišćenja i štedi vodu i energiju.
Bolja filtracija vode: Kao što ćete vidjeti u nastavku, pranje filtera u perilici posuđa važan je, ali potpuno zanemaren zadatak koji mnogi (većina?) vlasnici kuća ne rade. vas? O tome ćemo više razgovarati za trenutak. Čisti filtar bolje će očistiti posuđe i osigurati da ga više ne morate prati.
Bolji dizajn vodenog mlaza: Noviji modeli imaju bolje dizajnirane vodene mlaznice od prethodnih modela. Pobrinite se da se vaši mlaznici vode ne začepe i povremeno ih čistite ako je potrebno.
Bolji dizajn postolja: Noviji modeli perilica posuđa dolaze s 3 perilice posuđa i imaju podesivu i više opcija pretinaca nego prije, tako da se prljavo suđe može bolje prati.
Funkcija ispiranja/držanja: Ako imate prljavo posuđe, ali ga niste spremni napuniti, ovu funkciju možete koristiti za ispiranje jako prljavog posuđa, ali nemojte ga potpuno oprati dok se perilica ne napuni.
Zone pranja: Neki noviji modeli imaju posebne zone u koje možete staviti dodatno prljavo posuđe, tako da perilica posuđa može pružiti dodatnu pomoć pri čišćenju.
Kada od nehrđajućeg čelika: Plastične kade mogu se zaprljati i više zaprljati od kade od nehrđajućeg čelika. Stoga bi plastične kade mogle zahtijevati više ručnog čišćenja.
Ostale funkcije: Postoji mnogo drugih elemenata dizajna koji ne štede vrijeme, energiju ili vodu, ali su jednostavno cool. Moderne perilice posuđa često postavljaju upravljačku ploču unutar vrata perilice posuđa umjesto da se vidi sprijeda, kao što je to bio ranije slučaj. Noviji modeli također su tiši nego prije. Također možete imati grijani model sušenja koji koristi više električne energije od funkcije sušenja na zraku.
Je li ručno pranje bolje od pranja u perilici posuđa?
Općenito govoreći, ručno pranje posuđa zahtijeva više truda, više vode i više energije (struje) nego redovito korištenje perilice posuđa. Prosječna osoba koristi tekuću vodu za ručno pranje i ispiranje suđa, što troši više vode od energetski učinkovite perilice posuđa koja troši otprilike 10-13l vode po ciklusu.
Ako ste kuhinjsku slavinu do kraja otvorili na 2 minute, potrošili biste više od 15l vode za to vrijeme. Ovo je količina koju tipična ENERGY STAR perilica posuđa potroši po punom ciklusu.
Čak i ako pustite vodu na pola tog vremena, to je još uvijek 7l plus voda koju ste koristili u sudoperu za pranje suđa. A perete li suđe svaki put kada ga koristite, vjerojatno ćete potrošiti još više vode (i deterdženta).
Ako živite sami ili u malom kućanstvu, kompaktna perilica posuđa može biti učinkovita opcija, iako se suočimo s tim: prosječna osoba ne ugrađuje kompaktnu perilicu posuđa ako je njihova kuća dizajnirana za kuhinju uobičajene veličine. U tom smislu, možda bi vam bilo bolje koristiti običnu perilicu posuđa, napuniti je do pristojne razine i pokrenuti po potrebi ili koristiti postavke za uštedu energije, kao što je objašnjeno u nastavku.
Kako to da perilice posuđa troše tako malo vode?
Iako se perilice posuđa sve više osmišljavaju kako bi bile učinkovitije s vodom, kako to točno postižu? S vremenom su uređaji koji troše vodu u našim domovima općenito postali energetski učinkovitiji i troše puno manje vode nego prije.
Sjetite se WC-a koji sada troše samo 4l po ispiranju u usporedbi sa starijim dizajnom koji je koristio do 22l po ispiranju. Sada su dizajnirani da rade isto – ako ne i bolje – od varijanti od 22l s mnogo manjom potrošnjom vode.
Grijači vode bez spremnika zagrijavaju vodu na zahtjev, a ne stari školski grijači koji stalno zagrijavaju vodu, koristili li je ili ne, pa je potrošnja energije manja.
Kako to da nove perilice posuđa troše tako malo vode u odnosu na starije modele, a čak i manje vode od ručnog pranja posuđa?
Perilice posuđa se pune s oko 12-15l vode po ciklusu i voda se više puta prolazi kroz filtar perilice posuđa i natrag u perilicu prije nego što se ispusti i napuni svježom vodom. Dakle, voda se koristi, filtrira, ponovno koristi i tako dalje dok se ciklus ne završi.
Kako to da perilice posuđa troše tako malo energije?
Za punjenje sudopera toplom vodom za ručno pranje posuđa potrebno je da bojler obično grije vodu na struju ili plin. Standardni akumulacijski bojleri relativno su neučinkoviti jer neprestano zagrijavaju vodu bez obzira na to koristili je ili ne. Dakle, usred noći, kada ste u krevetu, vaš bojler održava vašu vodu toplom tako da je spremna za tuširanje ili kupanje u bilo kojem trenutku.
Moderna perilica posuđa koristi hladnu vodu, a zatim je zagrijava vlastitim unutarnjim sustavom grijanja, koji to čini učinkovitije od vašeg bojlera, čime se smanjuju troškovi grijanja. Poput bojlera za pohranu, vaša perilica posuđa zagrijava vodu na zahtjev prema potrebi, umjesto da je stalno zagrijava u slučaju da je trebate koristiti kao bojler za pohranu.
Kako smanjiti potrošnju vode u perilici posuđa
- Ako je vaša trenutna perilica posuđa manje učinkovita, nadogradite je na model s certifikatom ENERGY STAR ili WaterSense koji je učinkovitiji za vodu i energiju.
- Odaberite model s energetski učinkovitim načinima rada koji troše manje vode i imaju različite mogućnosti temperature vode, dodatno štedeći troškove energije.
- Koristite perilicu posuđa samo s punim punjenjem. Čak i ako ne želite preopteretiti perilicu posuđa, punite je učinkovitije nego da je koristite s pola punjenja.
- Ako ste samci ili imate malo kućanstvo, odaberite model s opcijama kao što je pola punjenja, zahvaljujući kojima perilica posuđa prepoznaje da je samo do pola puna posuđa, pa možete prilagoditi način pranja.
- Ostružite i isperite tanjure i pribor za jelo prije nego što ih stavite u perilicu posuđa, ali nemojte ih prethodno prati. Uklanja potrebu za ponovnim pranjem posuđa nakon što je bilo u perilici, ali nije pravilno očišćeno.
- Operite filtar perilice posuđa i po potrebi obrišite unutrašnjost perilice posuđa. Više o tome u nastavku. To je osobito istinito ako u svom području imate tvrdu vodu i ne koristite omekšivač vode.
Perilica posuđa ne pere pravilno
Iako moderne perilice posuđa ne zahtijevaju prethodno pranje posuđa prije stavljanja u perilicu, dobro je obrisati višak hrane koji je ostao u kanti za biootpad i brzo isprati prljavo posuđe.
Tijekom vremena, masnoća i otpad od hrane ostaju zarobljeni u sustavu filtracije perilice posuđa i, ovisno o dizajnu vaše perilice posuđa, s vremenom će negativno utjecati na njezinu sposobnost pravilnog pranja suđa. Ako nikada niste čistili filtar perilice posuđa, evo nekoliko znakova da to trebate učiniti:
- Posuđe se ne čisti tako dobro kao prije.
- Pribor za jelo i posuđe su zamrljani nakon čišćenja.
- Vaša perilica posuđa ima neugodan miris.
- Unutrašnjost perilice posuđa je zamrljana i prljava.
Zapamtiti: Ovo su posuđe i pribor za jelo s kojim jedete. Svaki tjedan perete kupaonicu i WC (zar ne?). Ako želite čisto posuđe za jelo, morate se malo potruditi da vaša perilica posuđa bude čista. Dodatno ćete smanjiti potrošnju vode jer se time eliminira mogućnost da vaše posuđe i pribor za jelo izađu iz perilice zaprljani i da ih morate prati ručno.
Upute o tome kako oprati filtar i koliko redovito biste to trebali činiti potražite u priručniku za perilicu posuđa. Kao što video u nastavku pokazuje, pranje filtera u perilici posuđa nije tako zastrašujući zadatak.
Sažetak
- Korištenje perilice posuđa može uštedjeti oko 111 eura godišnje u troškovima energije u usporedbi s pranjem suđa ručno.
- Korištenje perilice posuđa također štedi vrijeme u usporedbi s pranjem suđa ručno.
- Perilice suđa zagrijavaju vodu na oko 140 stupnjeva za toplije pranje suđa nego što ga dobijete kod ručnog pranja.
- ENERGY STAR procjenjuje da tijekom njihova životnog vijeka njihova prosječna certificirana perilica posuđa košta samo oko 35 eura godišnje, što vam štedi 12000l vode u usporedbi s pranjem suđa na rukama.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Je li pogrešno ostaviti kistove u vodi?
Dom i dvorište
Kako znati je li vaš termostat loš
Dom i dvorište
Kako ukloniti crne alge u vašem bazenu
Dom i dvorište
Koje boje zavjesa idu uz zidove krem boje?
Dom i dvorište
Koje su prednosti i nedostaci peći u potkrovlju?
Dom i dvorište
Koliko energije (W) troši zvono na vratima?
Dom i dvorište
Kako grinje podmuklo uništavaju domove
Dom i dvorište
Koliko je vremena potrebno za punjenje prosječne kade?