Ponovno fugiranje pločica u vašoj kupaonici jednostavan je DIY projekt, ali postaje nezgodno kada ne znate što učiniti sa starom fugom. Ne morate uklanjati staru žbuku, ali može učiniti da vaša pločica izgleda puno bolje ako to učinite. Srećom, uklanjanje stare fuge i ponovno fugiranje pločica jednostavan je postupak ako slijedite ispravne korake.
Fugiranje traje u prosjeku 12 godina, ali se može pokvariti mnogo prije toga. Ponovno fugiranje pločica nikada nije zabavan proces, ali znači li to da morate ukloniti svu staru fugu?
Ne morate ukloniti svu staru žbuku prije ponovnog fugiranja pločica, ali je korisna. Pločice će izgledati bolje, a nova će se lako lijepiti ako uklonite staru fugu. Masu za fugiranje oslabite bijelim octom, a višak stare žbuke uklonite nožem ili klipnom pilom.
Fugiranje je prvenstveno cementni materijal za koji treba nešto za vezati. Nova fuga se puno lakše lijepi ako uklonite staru. Slijedite dok odgovaramo na važno pitanje; moram li ukloniti svu staru žbuku prije ponovnog fugiranja?
Možete li staviti novu žbuku preko stare?
Preko stare fuge možete staviti novu, ali neće dobro prianjati na površinu. U redu je zakrpati rupe u staroj fugi novom, ali idealno je ukloniti staru fugu prije nego što dodate još fuge. Međutim, ne mora nužno biti savršen i obično je u redu ako uklonite većinu stare fuge.
Pločice će bolje polagati, a fuga će formirati čvršću vezu ako uklonite većinu stare fuge. Teško je postaviti novu fugu preko stare ako je zdrobljena ili grudasta, a trebali biste uklonite što je više moguće. U većini slučajeva možete jednostavno ukloniti staru žbuku pomoću noža ili klipne pile.
Pokušajte upotrijebiti istu žbuku kao i staru žbuku kako bi se lako mogla polagati preko nje. Uklonite svu fugu u potpunosti ako želite koristiti drugu vrstu žbuke ili ćete u protivnom naići na probleme. Pregledajte ima li na staroj fugi plijesni i uklonite je sve ako je nađete prije nanošenja nove.
Znakovi da je vrijeme da zamijenite žbuku
Ako niste sigurni treba li vaše pločice ponovno fugirati ili ne, provjerite sljedeće znakove da je možda vrijeme za zamjenu fuge:
- Mrvljiva žbuka. Ako primijetite da se žbuka počinje raspadati, to je siguran znak da je potrebno postaviti novu fugu. Ovaj problem se može pojaviti ako je žbuka bila nepropisno postavljena izvorno ili je jednostavno stara. Vaša žbuka se također može početi mrviti ako koristite pogrešne proizvode za čišćenje površine.
- Bezbojna žbuka. Relativna starost vaše žbuke i pločica može utjecati na promjenu boje žbuke. Sredstva za čišćenje također mogu imati izravan utjecaj na promjenu boje fuge. Također, postavljanje brtvila na vrh će zaštititi žbuku, ali može dovesti do promjene boje.
- Dokaz rasta plijesni. Ako osjetite plijesan na fugi ili pločicama koja se stalno vraća nakon čišćenja, to ukazuje na rast plijesni ispod žbuke. To može dovesti do brojnih problema i zdravstvenih problema ako se rast plijesni ne liječi. U tom slučaju, brtvljenje i fugiranje morat će se u potpunosti ukloniti prije ponovnog fugiranja.
- Labave pločice. Pločice koje su postale labave znači da fuga više nije učinkovita. Loša žbuka uzrokuje da voda ulazi iza pločica, otpuštajući ih s površine. Ugradite novu žbuku kako biste poboljšali vodootpornost i bolje učvrstili svoje pločice.
Uklanjanje stare žbuke
Kako biste postigli potrebno vezanje, morat ćete ukloniti barem dio stare fuge prije ponovnog fugiranja. Osim ako nemate značajan problem s plijesni, ne morate otkinuti svu staru žbuku. Međutim, trošnu ili promijenjenu boju trebat će odvojiti kako bi se nova žbuka mogla pravilno prianjati na površinu.
Iako je zasigurno moguće ručno ukloniti žbuku, preporuča se korištenje električnog alata. To će posao učiniti mnogo manje radno intenzivnim i zahtijevati manje vremena za završetak. Ako odlučite ići ručnim putem, morat ćete nabaviti alat za ručno uklanjanje žbuke. Vaše opcije uključuju rezač od tvrdog metala za nebrušenu žbuku i nož za fugiranje za brušenu vrstu.
Uklanjanje žbuke električnim alatima
Međutim, ako električni alati zvuče više kao vaš stil, postoji mnogo opcija za uklanjanje žbuke. Najpopularniji su klipna pila i oscilirajući alat opremljen nastavcima ili pilama posebno dizajniranim za uklanjanje žbuke. Oscilirajući alati izvrsni su za manje poslove jer nude viši stupanj kontrole. Ovi alati će ukloniti žbuku bez oštećenja okolnih pločica.
Bez obzira na to, držite pri ruci ravni odvijač ili nož s tupom oštricom. To može pomoći da se izvuku bilo koji od tvrdoglavijih komada žbuke. Budite posebno oprezni s ovim alatima jer možete lako odlomiti pločice kada gurate odvijač po rubovima.
Bilješka: Uklanjanje stare fuge uzrokovat će dosta prašine. U blizini držite usisivač za trgovinu za čišćenje otpada. Također, nosite masku za zaštitu pluća i zaštitne naočale kako biste spriječili da vam prašina uđe u oči.
Kako prefugirati pločice
Nakon što uklonite dio ili cijelu staru žbuku s površine, možete službeno započeti proces ponovnog fugiranja. Slijedite dolje navedene korake kako biste pravilno ugradili novu žbuku.
Pomiješajte žbuku
Fugiranje je dostupno kao gotova polutekuća pasta ili kao suhi prah koji se mora pomiješati s vodom. Ako odaberete žbuku u prahu, upotrijebite rubnu lopaticu za miješanje u maloj kantici.
Za pravilno miješanje suhe žbuke, počnite s dodavanjem ½ preporučene količine vode u svoju kantu, a zatim dodajte ½ predložene suhe žbuke. Temeljito promiješajte, a zatim postupno dodajte još vode i praha dok ne dobijete punu seriju žbuke.
Trebali biste imati dovoljno da pokrijete oko 3 do 4 četvorna metra. Dobivena smjesa će imati teksturu poput paste koja je glatka i jedva se razlijeva.
Ispunite zglobove
Koristeći gumenu žbuku za žbuku, pokupite malo žbuke i rasporedite je po površini pločice. Držite plovak pod kutom od oko 60 stupnjeva dok nanosite fugu i ispunjavate fuge.
Krećite se u izmjeničnim smjerovima kako biste bili sigurni da u potpunosti ispunite fuge fugom. Sav višak fuge treba premjestiti u sljedeći odjeljak ili po potrebi pokupiti još žbuke. Ponavljajte cijeli postupak dok ne popunite sve fuge.
Nakon što popunite sve linije za fugiranje, uzmite spužvu da uklonite višak mase. Navlažite spužvu jedva da spriječite izvlačenje žbuke iz fuga.
Lagano pritisnite spužvom dijagonalno po površini pločice kako biste uklonili preostalu žbuku. To će potrajati neko vrijeme pa nastavite čistiti svoju spužvu i pomicati je po površini dok se sav višak mase ne ukloni.
Nakon što se žbuka osuši, prema uputama na pakiranju, poželjet ćete završiti s čišćenjem pločica. Primijetit ćete prisutnost blage izmaglice na površini.
Pomoću meke krpe polirajte površinu pločica kako biste uklonili postojeću izmaglicu. Također, možete kupiti proizvod za uklanjanje zamagljenja u lokalnoj trgovini gvožđarom koji će ispolirati pločice i ostaviti ih blistavim.
Najčešće greške pri ponovnom injektiranju
Sada kada ste razumjeli kako pravilno ukloniti staru žbuku i ugraditi novu, pogledajmo neke od najčešćih pogrešaka pri ponovnom injektiranju koje treba izbjegavati tijekom vašeg projekta.
- Netočno vrijeme. Kod ponovnog injektiranja vrijeme je vrlo važno. Pazite da pričekate dok se žbuka potpuno ne stegne prije nego što ih obrišete. Prerano brisanje može rezultirati udubljenjima. Također, ne želite predugo čekati jer će se fuga osušiti na pločicama.
- Neravnomjerna ugradnja žbuke. Neravnomjerno ponovno injektiranje dovest će do vrhova i dolina unutar fuga. Zapakirajte dosta fuge i zatim obrišite površinu.
- Nepravilno miješanje. Dodavanje pogrešne količine vode u smjesu za žbuku u prahu je uobičajena pogreška. Previše vode će uzrokovati tekućinu za fugiranje koja se ne stvrdne pravilno, a premalo vode čini fugu praškastom i beskorisnom.
- Previše žbuke. Iako je ova pogreška popravljiva, bit će potrebno dosta vremena i truda da se ispravi. Morat ćete navlažiti, strugati i dlijetati fugu kako biste je turpijali i pravilno oblikovali.
Otopite staru žbuku
Najbolji način za potpuno uklanjanje stare žbuke je otapanje kemikalijama. To vam može uštedjeti nevolje sa struganjem svega kako ne biste oštetili svoje pločice. Staru žbuku možete otopiti kemikalijama kao npr izopropil alkohol, aceton i mineralni alkohol.
Napunite bocu s raspršivačem kemikalijom, poprskajte fugu i ostavite da stoji dok se ne otopi. Predmeti za kućanstvo poput bijelog octa dovoljno su jaki da otapaju staru žbuku, ali to može potrajati dulje nego s kaustičnim kemikalijama. Pripremite se za struganje male količine žbuke ako je kemikalije ne mogu u potpunosti otopiti.
Obično je potrebno 30 minuta ili manje za otapanje stare žbuke, ali se razlikuje ovisno o kemikaliji koju koristite. Vruća voda je također odličan način za slabljenje stare žbuke, a iako je možda neće potpuno otopiti, bolje je nego ništa.
Zaključak
Ne morate ukloniti svu staru žbuku prije ponovnog fugiranja, ali je od pomoći. Puno je lakše da se nova fuga zalijepi za površinu ako ispod nje nema stare, nezdrave fuge. Uklonite što više stare žbuke bijelim octom ili kemikalijama poput acetona i izopropilnog alkohola.
Ostatak stare žbuke ostružite nožem za kit ili klipnom pilom ako je potrebno. U redu je ostaviti neke ostatke stare fuge, ali uvijek uklonite staru fugu ako nađete tragove plijesni. Stara žbuka može lako razviti plijesan zbog dugotrajne vlage.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Šest domaćih sredstava za uklanjanje algi u ribnjaku
Dom i dvorište
Mjerenje tlaka u bazenu
Dom i dvorište
Hoće li sol oštetiti PVC cijevi?
Dom i dvorište
Kako očistiti zamućeni bazen sodom bikarbonom?
Dom i dvorište
Koliko košta mala kuća?
Dom i dvorište
Kako napraviti betonsku radnu ploču
Dom i dvorište
Kako očistiti filter nape (kuhinjskog ventilatora)
Dom i dvorište
Hoće li plinski grijač raditi bez struje?