Savjeti za čišćenje tapeciranog namještaja

Savjeti za ciscenje tapeciranog namjestaja Home Clean Moj Dom Moj Život

Tapecirani namještaj je udoban i izgleda vrlo atraktivno, pogotovo kada se prvi put kupi i ugradi u vaš dom. Ako ovaj namještaj održavate čistim, ne morate brinuti o bakterijama, mrljama, mrljama i cjelokupnom izgledu.

Ako ga ne čistite redovito, presvlake će uskoro promijeniti boju i potamniti, što će oštetiti izgled namještaja.

Tapecirani dijelovi također mogu pružiti povoljno okruženje za plijesan, gljivice, bakterije, pa čak i štetnike, stoga morate paziti da se redovito čiste.

Nažalost, čišćenje tapeciranog namještaja lakše je reći nego učiniti, jer su ti komadi izrađeni od pamuka, spužve i tkanine.

Prljavština i prljavština mogu se taložiti u tkanini i s vremenom uzrokovati probleme. Pranje može ostaviti tragove vlage i stvoriti povoljno okruženje za plijesan ako ne koristite pravu tehniku.

Priprema za proces čišćenja

Kada ste spremni za proces čišćenja, posao možete obaviti brzo i učinkovito. Evo kako se možete pripremiti za proces čišćenja:

Odvojite malo vremena

Ljudi često podcjenjuju vrijeme koje je potrebno za čišćenje presvlake i pokušavaju požuriti cijeli proces.

To će samo dugoročno oštetiti namještaj i ne morate tako učinkovito čistiti u žurbi. Svakako odvojite nekoliko sati da završite svoj posao tijekom vikenda.

Očistite područje

Sljedeći korak je očistiti prostor i dati si prostora za rad. Uklonite predmete kao što su jastuci i deke s namještaja. Odmaknite stolić za kavu od sofe i provjerite da nema lomljivih predmeta u blizini namještaja koji želite očistiti.

Dajte do znanja drugima da čistite

Dajte do znanja ostalim ljudima u vašoj kući da ćete očistiti namještaj kako vam ne bi smetali.

Zadnje što želite je da član obitelji sjedne na kauč čim bude čist i sipa hranu na njega. Morate dopustiti da se presvlaka potpuno osuši prije ponovne upotrebe.

Uklanjanje mrlja s tapeciranih stolica

Sljedeći korak je prikupljanje svih sredstava za čišćenje koja vam mogu zatrebati za vaš rad. Prije nego što kupite sredstva za čišćenje, pogledajte kodove za čišćenje koji su navedeni na vašem namještaju.

Prije pokušaja postupka čišćenja, morate provjeriti naljepnice koje su pričvršćene na presvlaku. Ove marke su:

  • DC – Samo za kemijsko čišćenje
  • HW – Radije perite ruke nego stroj
  • W – Očistite samo šamponom na bazi vode
  • S – Čistiti samo otapalom
  • SW – Očistite otapalom i očistite mrlje šamponom na bazi vode
  • x – Nemojte čistiti vodom ili otapalom. Koristite samo četku i usisavajte

Ovo su neki od najčešćih kodova koje ćete pronaći u svojim presvlakama. Važno je da namještaj čistite prema uputama u kodu.

Pogotovo kada je riječ o čišćenju starinskog namještaja, potrebno im je posvetiti dodatnu njegu. Ako ne slijedite upute, možete oštetiti tkaninu i bit ćete prisiljeni tapecirati komad namještaja.

Pametni načini uklanjanja mrlja

Mrlje su odmah vidljive i mogu oštetiti ljepotu vašeg namještaja. Nažalost, vrlo je lako zaprljati namještaj, pogotovo ako imate naviku jesti ili piti dok sjedite na kauču.

Prije uklanjanja mrlja razmislite koje vrste mrlja i presvlake imate. Kao i kod uklanjanja mrlja od tepiha, neke mrlje mogu biti trajnije od drugih. Neka vlakna ne reagiraju dobro na određena sredstva za čišćenje.

Evo nekoliko savjeta kako jednostavno ukloniti mrlje s presvlake:

  • Prolivenu hranu i piće možete očistiti otopinom blagog deterdženta i hladne vode. Samo pomiješajte jednu žlicu sapuna s jednom šalicom vode i u nju namočite krpu. Iscijedite višak vode i trljajte prskano područje dok ne bude zasićeno i pjenasto. Obrišite pjenu papirnatim ručnikom kako biste uklonili sve labave čestice hrane
  • Čak se i masne mrlje relativno lako čiste. Zaprljano područje poprašite sodom bikarbonom i ostavite da djeluje neko vrijeme i upije ulje. Uklonite sodu bikarbonu nakon 20 minuta
  • Proliveno vino treba tretirati što je prije moguće jer može oštetiti presvlaku. Koristite mješavinu tople vode i otopine za pranje posuđa i postupite kao u prvoj točki. Ovo bi trebalo odmah ukloniti mrlju. Obavezno uklonite višak tekućine s tkanine brisanjem područja papirnatim ručnikom

Iako je čišćenje doma moguće, nije uvijek najprikladnije ako nemate pravi alat. Ako ste u stisci s vremenom i želite temeljito čišćenje, razmislite o nadogradnji svojih alata za čišćenje, poput usisavača i parnih krpa, na najnovije modele.

Čišćenje stolice parnim čistačem

Omogućuju učinkovitije čišćenje i obavljaju posao za kraće vrijeme. Također osigurava da se dijelovi ne oštete tijekom procesa čišćenja.

Ako ste u stisci s vremenom, razmislite o unajmljivanju čistača iz vašeg lokalnog područja za profesionalno čišćenje vašeg tapeciranog namještaja.

This will close in 23 seconds