Šest domaćih sredstava za uklanjanje algi u ribnjaku

1651505711 Sest domacih lijekova za alge u ribnjaku Moj Dom Moj Život

Alge mogu mučiti vaš vrtni ribnjak i stanovnike u njemu. Ako je voda bogata hranjivim tvarima, mnoge će se alge taložiti. Pogotovo u ljetnim mjesecima, kada su temperature visoke, alge se mogu brzo razmnožavati. Ne samo da zamagljuju vodu, već mogu uzrokovati i prevrtanje vode. To neizbježno znači smrt vaše ribe. Ne morate uvijek posegnuti za kemijom da biste je izbjegli. Mnogo je jeftinije i nježnije koristiti kućne lijekove. Sa sljedećih šest kućnih lijekova možete vratiti transparentnost svom vrtnom ribnjaku.

Zašto je biološka kontrola algi korisna

Čak i ako pažljivo održavate svoj vrtni ribnjak i uklanjate lišće koje je otpalo u ribnjak, nećete spriječiti nastanak algi. Ako ste upravo napravili vrtni ribnjak, očekuje se da će voda nakon kratkog vremena postati zelena. To je uzrokovano plutajućim algama koje se formiraju, jer se ekosustav u vašem ribnjaku prvo mora izgraditi. Alge čak moraju biti prisutne u određenoj mjeri. Oni su znak da je vaš ribnjak u ekološki ispravnom stanju.

Alge cvjetaju u proljeće. Sitne viseće alge zamagljuju vodu. Ako je ekosustav u vašem ribnjaku uredan, zamućenje će prirodno nestati nakon nekoliko tjedana. Voda je tada ponovno čista.

Međutim, nepovoljni uvjeti i različiti vremenski uvjeti mogu uzrokovati pojačan rast algi. Kako bi ribnjak ponovno bio čisti, mnogi će vlasnici ribnjaka posegnuti za kemikalijama. Dugoročno, ovi proizvodi štete ne samo flori i fauni u vašem ribnjaku, već i okolišu. Relativno je ekološki prihvatljiv i potpuno bezopasan za životinje, a biljke u vašem ribnjaku su kućni lijekovi jer su biološki bezopasne.

Rast algi podržavaju različiti čimbenici, poput lišća koje je palo u ribnjak i visoke koncentracije hranjivih tvari u vodi. Ako sunce dulje vrijeme sja izravno u ribnjak, alge se mogu dobro razmnožavati, kao i tijekom dužih vrućina. Ako je voda topla, alge mogu bolje rasti. Zagađivači kao što su fosfati i nitrati u vodi također potiču rast algi. Uz oborine, biljni ostaci i tlo često ulaze u vodu, što podupire rast algi. Ako u vašem ribnjaku ima previše ribe, alge dobivaju puno hranjivih tvari s ribljim izmetom. Ostaci hrane i riblji izmet obogaćuju vodu hranjivim tvarima. Ne biste trebali koristiti vrtnu zemlju za biljke u ribnjaku jer sadrži previše hranjivih tvari. Prikladnije je posebno tlo za ribnjak.

Sljedeće kućne resurse možete koristiti pojedinačno ili u kombinaciji. Ako je vaš ribnjak jako zaražen algama, možete se ponovno riješiti algi kombinacijom nekoliko tretmana.

1. Uklonite alge mehanički

Najlakši način da ponovno očistite svoj ribnjak je da mehanički uklonite trepavice. Potrebno je neko vrijeme, ali je učinkovito. Redovito se mehanički bavite algama i olakšajte si posao jer ćete ubuduće morati ulagati manje vremena u to. Što češće uklanjate alge, to se teže mogu razmnožavati.

Prilikom mehaničkog uklanjanja algi istovremeno možete ukloniti i pelud i lišće koje je palo u ribnjak. Također biste trebali redovito provjeravati svoje vodene biljke na mrtve dijelove biljaka i uklanjati ih. Takvi biljni dijelovi mogu se brzo razgraditi i povećati unos hranjivih tvari.

Iako su vlaknaste alge smetnja i mogu značajno pogoršati izgled ribnjaka, pružaju dovoljnu zaštitu, posebice za manje životinje. Ako uklonite vlaknaste alge, trebali biste dopustiti tim malim životinjama da se vrate u vodu. Stoga uklonjene alge i dijelove biljaka postavite u blizini svog ribnjaka i nakon sat vremena ih konačno uklonite.

Vlaknaste alge mogu formirati vrlo duga, tanka vlakna. Međutim, vrlo ih je lako ukloniti. Postoje posebne četkice za trepavice koje brzo uklanjaju trepavice. Dobar je i štap koji okrećete u vodi. Vlaknaste alge omotane su oko štapića poput špageta. Alge možete uhvatiti i mrežom za slijetanje.

Ako alge uklanjate mehanički, treba postupati pažljivo i ne oštetiti biljke u ribnjaku. Alge uklonjene iz ribnjaka bacite u kompost. Tamo će također poslužiti u korisnu svrhu jer kompostiraju na vrijednom humusu za vaš vrt.

Usisavači blata za ribnjake savršeni su i za uklanjanje trepavica. S odgovarajućim usisnim nastavkom, kao što je usisna mlaznica, možete se vrlo brzo riješiti jezerca za trepavice.

2. Pumpa za vodu i filter za ribnjak

Želite li dugoročno biti uspješni u borbi protiv algi, svoj ribnjak opremite pumpom za vodu. Stalna izmjena vode osigurava kretanje i dugotrajno djeluje protiv nastanka algi. U idealnom slučaju, možete se čak riješiti svog ribnjaka s algama. Većina vrsta algi preferira mirne ili stajaće vode i voli više temperature. Pumpa za vodu osigurava hlađenje vode u ribnjaku kretanjem.

Crpku trebate instalirati na otvorenom prostoru ribnjaka gdje nema vodenih biljaka. Crpka cirkulira vodu i opskrbljuje ribnjak svježim kisikom.

Također možete premjestiti vodu postavljanjem vodenih objekata ili fontane.

Uz pumpu za vodu, svom vrtnom ribnjaku možete dodati i sustav filtracije. Sustavi za filtriranje preporučuju se ako u svom ribnjaku imate puno ribe.

Koju ćete pumpu i filter odabrati ovisi o volumenu vašeg vrtnog ribnjaka. Prije kupnje trebali biste pročitati opise proizvoda ovih uređaja.

Filtri pročišćavaju vodu i obogaćuju je kisikom.

Također možete koristiti sredstvo za čišćenje ribnjaka s UVC svjetlom kako biste spriječili pojavu algi. Ultraljubičasto svjetlo bori se protiv klica i djeluje protiv rasta algi.

3. Vrtni ribnjak u hladu

Ako postavljate novi vrtni ribnjak, trebali biste po mogućnosti koristiti sjenovito mjesto. Sjena kuće ili drveća će pružiti hlad, ali lišće koje pada u ribnjak podržat će rast algi. Ako vrtni ribnjak već postoji i nalazi se na sunčanom mjestu, sunčeve zrake potiču napad algi. Osobito blistavo podnevno sunce uzrokuje rast algi. Čak i ako je vaš ribnjak izložen intenzivnoj sunčevoj svjetlosti, možete učiniti nešto s algama. Sjenčanje je učinkovito. Na manjim jezerima možete koristiti suncobran. Veća jezera zasjenjena su tendama.

Razne vodene biljke također mogu pružiti sjenu zahvaljujući svojoj navici rasta. Takve biljke mogu se protegnuti svojevrsnim krovom nad ribnjakom. Trska može zasjeniti ribnjak, ali je pogodna samo za veće ribnjake, jer jako raste. Pomoglo bi držati trsku pod kontrolom kako bi se spriječilo njihovo pretjerano razmnožavanje. Sadnja trajnica ili grmova u blizini vašeg ribnjaka također može pružiti hlad.

4. Redovito provjeravajte i regulirajte pH

Standardna kontrola i regulacija pH vrijednosti bitni su kako bi se spriječilo stvaranje algi u vrtnom ribnjaku. Netočan pH može potaknuti ozbiljnu infestaciju algama. Možete koristiti test trake za provjeru pH razine. Također možete provesti test pada. Takvi testni setovi sadrže sve što vam je potrebno za određivanje pH, ali i za mjerenje drugih vrijednosti. U testu pada mjerenja će biti još točnija nego u testu s trakom. Testom pada također možete odrediti sadržaj nitrata, fosfata, nitrita, amonijaka i željeza u vodi.

Ako je pH previsok, dugoročno će podržati rast algi. Često, ako je pH previsok, dovoljno je promijeniti dio vode.

pH je niži ujutro nego navečer. Različiti vanjski utjecaji uzrokuju porast pH vrijednosti. To je sasvim normalno i ukazuje na dobro funkcioniranje ribnjaka. Voda je tada relativno čista i pruža dobre uvjete za rast vodenih biljaka.

Neutralni pH je oko 7. Idealan pH za vaš vrtni ribnjak je između 6,8 i 8,2. Da biste regulirali pH, možete promijeniti dio vode i staviti hrastovu granu u vodu. Oslobađa taninsku kiselinu i snižava pH. Međutim, hrastovu granu ne smijete ostavljati u ribnjaku duže od jedne sezone, inače će se raspasti. Za niži pH u ribnjak možete staviti i vrećicu od jute s tresetom. Vrećica od jute treba biti u zglobnom položaju ako je moguće. Unatoč ovim mjerama opreza, trebali biste redovito mjeriti svoj pH. Treset biste trebali zamijeniti nakon tri do četiri tjedna.

Ako redovito provjeravate preostale vrijednosti ribnjaka, možete brzo poduzeti odgovarajuće mjere ako vrijednosti izađu iz ravnoteže.

5. Vodene biljke i životinje

Vodene biljke i životinje razuman su i prirodan način borbe protiv algi u vašem vrtnom ribnjaku. Algama su za svoj rast potrebni nitrati i fosfati. Druge vodene biljke također trebaju ove tvari. Ako u vašem ribnjaku ima dovoljno vodenih biljaka, alge će im uskratiti važan izvor hrane. Osim toga, biljke osiguravaju vašem ribnjaku kisik i hlad. Potopljene biljke i plutajuće biljke mogu očistiti vodu u ribnjaku.

Ljubičasti bokovi hrane, vodena perunika ili vodeni zumbul prikladni su prehrambeni konkurenti za alge. U obalnom pojasu možete posaditi šipak, grmlje i vodu. Lotus, žaba, lokvanj i vodeni bor pružaju dobru hladovinu. Vodene biljke i crijeva za vodu imaju učinak čišćenja.

Ne treba zaboraviti ni vizualnu vrijednost biljaka. Oni će poboljšati vaš ribnjak i učiniti ga draguljem. Ne biste trebali koristiti vrtnu zemlju za vodene biljke jer je prebogata hranjivim tvarima. Tlo za ribnjak s niskim sadržajem hranjivih tvari je prikladnije.

Životinje u vodi također mogu spriječiti rast algi. Najbolje bi bilo da se ove životinje hrane uglavnom vlaknastim i mutnim algama. Vodeni puževi su proždrljivi i uništavaju alge. Škampi su također dobri uništavači algi.

Neke ribe jedu alge, ali populaciju ribe trebate prilagoditi veličini ribnjaka. Ako je riblja populacija previsoka, onečišćenje ribljim izmetom potaknut će rast algi. Ako hranite ribe, trebali biste ih izbjegavati prekomjerno hraniti. Nepojedena hrana čini dobru nutritivnu bazu za alge.

Zaključak

Alge se stvaraju u svakom vrtnom ribnjaku, unatoč intenzivnoj njezi. Ne morate koristiti kemikalije za borbu protiv algi, jer to može poremetiti osjetljivi ekosustav. Prirodni lijekovi i kućni lijekovi su prikladniji. Trebali biste redovito regulirati razinu pH, koristiti filter i pumpu, zasjeniti ribnjak ili mehanički ukloniti alge. Vodene biljke i životinje također mogu spriječiti rast algi.

This will close in 23 seconds