Nakon brisanja podova, bacio sam nekoliko ručnika na pod, nagazio ih i klizio po kući, skupljajući višak vode. Imam pločice, ali neke podne površine, poput drvenih podova, podložne su oštećenju vode, što mnoge čistače dovodi do pitanja: trebate li osušiti pod nakon brisanja?
Nakon brisanja, trebali biste osušiti pod kako biste spriječili vodene žigove i mrlje. Većina stručnjaka se također slaže da podove treba održavati što je moguće više suhim. Međutim, neke vrste podova su otpornije na vodu, pa je dodatni zadatak sušenja poda opcija, a ne uvjet.
Brojni su čimbenici koji utječu na to da li je pod potrebno sušiti nakon mokrog brisanja. Osim podnog materijala i opasnosti od oštećenja, važno je uzeti u obzir situacijsku sigurnost, način sušenja i ukupni rizik od ostavljanja vode na podu. Nastavite čitati kako biste saznali više o svakom od ovih čimbenika, kao i neke savjete stručnjaka za kućnu njegu o brisanju i sušenju.
Ostavljanje vode iz krpe na podu može oštetiti vaš pod
Nakon brisanja, malo vode će vjerojatno ostati na podu. Ovaj se problem može ublažiti temeljitim stiskanjem glave krpe kad god je uronite u vodu.
Ostavljanje previše vode na podu može uzrokovati trajne mrlje od vode ili mrlje koje će uništiti vizualnu estetiku površine poda.
Uglavnom, to nije hitan problem, osim ako ne preopteretite pod vodom za brisanje. Ako dođete do kraja brisanja i ustanovite da je na podu ostalo previše vode, možete se vratiti suhom krpom.
Sakupite što više viška vode prije nego što prijeđete na željeni način sušenja.
Neki podni materijali izloženi su većem riziku od oštećenja vodom
Za neke materijale postoji veća vjerojatnost da će biti oštećeni vodom od drugih. Zbog toga su kupaonice, kuhinje i druge prostorije koje zahtijevaju puno vode i vodovoda obično obložene pločicama ili linoleumom.
Iako ovi materijali za podove imaju svoje rizike, oni su skloniji biti blaži prema napuštenoj vodi od materijala kao što je drvo.
Drveni podovi
Drveni podovi su poznati podložni oštećenju vode. Bez obzira je li to uzrokovano curenjem vode u cijevima ili previše vode iz krpe, voda može iskriviti podnu ploču i smanjiti zaštitne slojeve boje.
Nakon mokrog brisanja drvenog poda, preporučljivo je koristiti neki način sušenja. Prije sušenja obavezno upiti što je više moguće vode kako biste spriječili ponovno upijanje vode u podne ploče.
Lopatica može biti učinkovit alat za čišćenje podova od tvrdog drva, jer ostavlja manje vode za sobom od tradicionalne mokre krpe. Ako koristite krpu za brisanje, redovito vrtite spužvu kako biste spriječili da se podne daske smoče.
Nakon što obrišete pod od tvrdog drva, važno ga je odmah osušiti. Vodi je potrebno vrijeme da se upije u drvo, stoga je važno djelovati brzo prije nego što dođe do oštećenja. Ako ste izlili kantu krpe ili veliku količinu vode na pod od tvrdog drveta, temeljito obrišite područje i upotrijebite odvlaživač zraka ili temeljito obrišite pod ručnikom.
Pod od linoleuma
Podovi od linoleuma uobičajeni su u kuhinjama i kupaonicama jer je materijal vrlo vodootporan. To znatno olakšava brisanje i sušenje linoleuma. Linoleum je izrađen od raznih materijala, ali zbog prisutnosti lanenog ulja površina je vodootporna.
Nikada nije dobra ideja pustiti vodu da stoji na podu. Podovi od linoleuma su malo popustljiviji od drugih materijala. Podovi od linola, pod uvjetom da ne predstavljaju sigurnosni rizik, neće se oštetiti ako ostanu vlažni u zraku.
Glatka površina linoleuma također može pomoći ubrzanju procesa, jer se podovi linoleuma mogu lako obrisati. Isušivanjem i/ili podizanjem većine preostale vode s poda prije sušenja možete značajno skratiti vrijeme dok se pod potpuno ne osuši (izvor).
Pločica
Podovi od pločica nalik linoleumu popularna su podna obloga za sobe s velikom izloženošću vodi. Mnogi ljudi preferiraju pločice od linoleuma zbog vizualnog efekta. Pločice zahtijevaju malo više njege i pažnje od linoleuma.
Ako je podloga zdrava, pločice trebaju ostati vodootporne. Ako postoji problem s podlogom ili ako su pločice napuknute, brisanje poda može uzrokovati povećana oštećenja strukture ispod sloja pločica.
Iz tog razloga važno je ne ostavljati veliku količinu vode prilikom brisanja poda s pločicama.
Razmak između pločica također se mora uzeti u obzir. Ako se voda – posebno onečišćena voda za krpe – ostavi stajati na popločanom podu, postoji veća vjerojatnost stvaranja plijesni ili plijesni.
Ovaj se problem može spriječiti osiguravanjem da se pod dovoljno osuši i da se žbuka redovito čisti.
Sigurnost kada ostavite pod mokrim nakon brisanja
Osim opasnosti od oštećenja, važno je uzeti u obzir i sigurnosnu značajku kada odlučujete hoćete li osušiti pod nakon brisanja. Mokri podovi, osobito ako su u javnom ili prometnom prostoru, mogu predstavljati opasnost od klizanja.
Mirna voda također je plodno tlo za bakterije. Ostavljanje prljave vode za krpe da stoji predugo može uzrokovati plijesan ili drugi neželjeni rast. To područje može učiniti opasnim ili barem neugodnim za stanovnike.
Popravak oštećenja od vode traje dulje od sušenja poda
Ako radite po fiksnom rasporedu, možda ćete doći u iskušenje da preskočite neke od maramica za sušenje kako biste uštedjeli vrijeme. Iako je to istina, i premda se ne moraju svi podovi osušiti svaki put kada se brišu, važno je shvatiti da popravak poda oštećenog vodom traje mnogo dulje.
Potrebno je oko 5 dana da se oštećenje potpuno osuši, a za popravak oštećenja nije potrebno vrijeme i trud. Ako želite uštedjeti vrijeme tijekom čišćenja, osiguravanje da su vaši podovi pravilno suhi nakon brisanja dugoročno će uštedjeti puno vremena.
Kako osušiti pod nakon mokrog brisanja
Nakon brisanja poda, vrijeme je da odlučite hoćete li ga i kako sušiti. Pravi način sušenja poda ovisi o tome od čega je pod napravljen i o opremi koju imate na raspolaganju.
Da biste temeljito osušili pod nakon mokrog brisanja, slijedite nekoliko koraka. Korištenje svih ovih metoda svaki put kada brišete pod može se činiti pretjeranim; ali ovi postupci će osigurati da vaši podovi budu zaštićeni što je više moguće od oštećenja vodom:
- Suha krpa: Uklonite prljavu, mokru glavu krpe s ručke i zamijenite je čistom, suhom glavom krpe. Počnite u jednom kutu i postupno hodajte kroz sobu. Pokušajte izbjeći gaženje na mjestu gdje je pod još mokar.
- Osušiti ručnikom: Nakon što ste osušili pod, upotrijebite veliki upijajući ručnik i ponovno ga pređite preko površine poda. Presavijte ručnik na sebe jednom ili dvaput kako biste povećali upijanje i korisnost.
- Obrišite preostalu vlagu: Nakon što ste ručnikom obrisali posljednje velike mokre površine, ponovno prođite lopaticom po podu. To će vam osigurati da vam ne promakne nijedna mrlja, kao i da zarobite zaostalu vlagu koju je ručnik propustio ili ostavio.
- Ventilatorsko/zračno sušenje: Nakon što obrišete pod mokro, osušite, obrišite ručnikom i obrišite, posljednji korak je da se voda osuši na zraku. To se može učiniti pomoću mehanizma kao što je ventilator ili odvlaživač zraka. Ako nemate pristup ovim alatima, isti rezultat možete postići jednostavnim otvaranjem što više prozora i vrata i dopuštanjem da se pod organski osuši.
Kako sušiti podove izložene oštećenju vode
Postoji niz metoda koje se mogu koristiti za sušenje podova ako su oštećeni vodom. Ako je izvor oštećenja vode dosljedan, prva stvar koju trebate učiniti je pronaći i zatvoriti dovod vode koji dovodi do curenja, ako je moguće.
Evo nekoliko metoda koje možete koristiti za sušenje poda koji je upravo obrisan:
- Odvlaživanje: Odvlaživač zraka radi tako da usisava zrak iz prostorije u kojoj se obrađuje i ispušta ga kao hladniji, suhi zrak. Zbog činjenice da zrak u prostoriji ima vlagu koju uklanja odvlaživač, voda na podu prirodno će brže ispariti.
- Ventilatorsko sušenje: Ventilatori su još jedan način da natjerate zrak da osuši vodu iz krpe. Kao što je već spomenuto, hladniji zrak usporava proces sušenja u odnosu na vrući zrak. Ako imate priliku sušiti pod grijačem, možete značajno ubrzati proces.
- Sušenje na zraku: Ako ste prikupili dovoljno vode za to, možete pustiti svježe obrisane podove da se osuše na zraku. Dok se podovi suše, pokušajte ne hodati po njima. Hodanje po svježe obrisanom podu može učinkovito spriječiti svaki posao brisanja koji ste obavili. Ako je sigurno, možete obrisati i ostaviti da se područje osuši preko noći.
Možete ostaviti da se podovi osuše nakon brisanja ako nema previše vode. Međutim, njihovo sušenje na druge načine može osigurati da se podovi ne oštete.
Ako ste obrisali većinu vode s poda, sušenje na zraku bi trebalo biti dovoljno, iako to možda nije vremenski najučinkovitiji način sušenja.
Podni materijal također igra ključnu ulogu u tome da bude prihvatljivo pustiti vodu dok se prirodno ne osuši. Vodootporni materijali kao što su pločice, mramor, beton i linoleum obično su prikladni za sušenje na zraku.
Trebate li osušiti pod nakon čišćenja strojem?
Većina industrijskih strojeva za čišćenje podova uključuje brisač koji vuče iza čistača, zadržava višak vode i usisava ga natrag u stroj. To u osnovi sprječava prekomjerno nakupljanje vode na podu tijekom korištenja stroja.
Ako je stroj noviji ili pouzdaniji, ne biste trebali sušiti pod nakon čišćenja strojem. Ako se radi o starijem stroju, gumeni brisač može biti suh ili napuknut, što ugrožava sposobnost stroja da skuplja vodu. Stoga ćete se možda morati vratiti preko područja kako biste osušili višak vode.
Ako koristite ovakav električni centrifugalni mop (link na Amazon), vjerojatno nećete morati sušiti pod zbog konstrukcije stroja. Raspršuje vodu ispred četkica za brisanje u pokretu i dizajniran je da kontrolira količinu raspršene vode kako bi spriječio ove vrste problema.
Kako izbjeći pruge prilikom brisanja
Pojava mrlja na podu nakon brisanja može biti otežavajuća. Postoje brojne stvari koje mogu uzrokovati mrlje prilikom brisanja, ali na sreću se mogu lako izbjeći uz malo znanja.
Sušenje poda ručnicima odmah nakon brisanja, sušenje umjesto brisanja što je više moguće, pomoći će smanjiti vjerojatnost stvaranja odreska na podu nakon sušenja. Iako sušenje ručnikom možda nije najučinkovitiji način čišćenja poda od vode, može biti od pomoći u prikupljanju velikih količina prije nego što može uzrokovati štetu.
Ako osušite pod dok na njemu još ima sredstva za čišćenje, možete stvoriti još mrlja. Nakon brisanja s otopinom za dezinfekciju, ne zaboravite isprati pod čistom, čistom vodom. Osušite pod tek nakon što ga temeljito isperete vodom.
Završne misli
Kada završite s brisanjem poda, možda ćete htjeti ispustiti krpu i gotovi ste. Pravilno sušenje poda nakon brisanja važan je korak u održavanju dugovječnosti i estetike poda.
Postoji nekoliko metoda, kao što su sušenje na zraku, sušenje ručnikom i korištenje odvlaživača zraka, koje mogu pomoći da se pod osuši prije nego što ga voda ošteti. Iako sušenje poda nije neophodno, može biti vrlo korisno za cjelokupno stanje i izgled poda.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Koje veličine su PVC cijevi za savijanje?
Dom i dvorište
Trebate li osušiti pod nakon brisanja
Dom i dvorište
Da li izolacija od pjene u spreju uzrokuje plijesan?
Dom i dvorište
Netflix ne radi na Samsung Smart TV-u?
Dom i dvorište
Kako napuniti pumpu u bunar
Dom i dvorište
Zašto su usisavači tako bučni?
Dom i dvorište
Koliko energije (W) troši električno glačalo?
Dom i dvorište
Koliko električne energije (snage) troši Xbox Series X?