Svi znamo da se kućni ljubimci često lako prestraše glasnim uređajima.
Postoji samo još jedan izvor koji može uplašiti kućnog ljubimca poput oluje ili domoljubnog govora na nebu, a vjerojatno je upravo u vašem domu.
To doista nije pravi uređaj koji plaši vašeg ljubimca ili malo dijete, već razina buke. Među mnogim drugim uobičajenim kućanskim predmetima i uređajima, usisavači su jedni od najbučnijih, negdje između perilice, sušilice i blendera, a njihova buka najviše se svrstava među najmanje poželjne značajke.
Iz uobičajene ljubaznosti prema drugima u našoj kući, možemo izbjeći usisavanje kasno navečer ili rano ujutro, što nije velika neugodnost osim ako nemate napet i naporan dan. Za druge, volumen vakuuma može uzrokovati glavobolju.
Manje ozbiljan problem je taj što buka usisavača utapa svaku glazbu ili televiziju u kojoj možete uživati dok obavljate druge kućanske obaveze. Svi ovi problemi uzrokuju da ljudi na novom tržištu usisavača dovode u pitanje razinu buke svoje buduće opreme za čišćenje.
Uobičajeno pitanje na ovu temu zvuči jednostavno, ali zaslužuje izvodljiv odgovor: Zašto su usisavači tako bučni?
Kratka povijest modernog usisavača
Da biste razumjeli kako usisavači rade, pomoći će vam da shvatite odakle crpe svoju buku kada pogledate njihove rane godine izuma. Prije izuma i zajedničkih značajki motora, mnogi domaći strojevi bili su neelektrični i stoga mnogo tiši.
To je bilo vrijeme kada je kosilica bila poznata kao vretenasta kosilica i nije joj trebao benzin za rad. Jednostavno ga je gurnuo, pokretao njegov operater, a asimilacija noževa na rotatoru gotovo je tiho rezala travu.
Rani modeli usisavača – izvorno poznati kao čistači – radili su na sličan način. Nisu imali ventilatore, kablove ili usis za rad; jednostavno su zahtijevali energetsku snagu guranja.
Ova verzija ranog usisavača i danas je popularna, osobito u restoranima ili kinima, gdje ovi čistači rade učinkovito i posebno tiho, a da ne ometaju posjetitelje.
Tek početkom 20. stoljeća izumljeni su bučni usisavači koje poznajemo. Ugradnjom ventilatora i vrećice, usisavač je postao učinkovitiji jer je počeo pohranjivati prašinu, prljavštinu i prljavštinu u vrećice koje se nalaze na stražnjoj strani.
Dok je operater pomicao usisavač po prljavom tepihu, vrtložni ventilator unutar stroja koristio je silu da ukloni prljavštinu s poda i zarobi je u vrećici koja se zatim može odložiti ili očistiti i ponovno upotrijebiti.
Kako rade usisavači i zašto su bučni
Tako su povijest i napredak znanosti i industrije doveli do toga da se vakuum oslanja na električnu energiju i njegovu tipičnu hrapavost. Bilo koji od ovih razloga, ali obično kombinacija svih, je razlog zašto su naši kućni usisavači bučni:
- Promjene tlaka zraka uzrokovane ventilatorom i vakuumskim usisom
- Vrtložni motor unutar stroja pomaže pri pomicanju remena i korištenju električne energije
- Vibracija plastike od koje je napravljen vakuum
- Kvar ili kvar stroja koji može zahtijevati pozornost
Njegovu buku uzrokuju ventilatori koji se vrte unutar usisavača, a također i električni motor koji oprezno radi iza komada plastike.
Gumeni remen, koji se okreće i pokreće motor, neprestano pomiče čekinje ili četke na vrhu usisavača, što pomaže olabaviti i riješiti se prljavštine, prašine i alergena.
Ventilator unutar usisavača ima dvostruku funkciju: hladi motor na poslu kako bi pomogao u čišćenju vašeg doma, istovremeno stvarajući niži tlak zraka za prikupljanje i pohranjivanje prljavštine i prašine u spremnik (vrećica za starije modele usisavača ili plastični kanister koji se može skinuti za sve novije modele).bez torbe).
Usis koji se javlja kada koristimo vakuum također stvara komešanje. Zamislite aerotunel ili vožnju avionom, gdje strujanje zraka uzrokuje neusklađenost u našim ušima i ostavlja nam bučne odjeke, slične usisavaču.
Zapravo, razina decibela radnog usisavača je samo pet decibela niža od razine buke pri vožnji autocestom brzinom od 100 km/h. Sve je to zbog činjenice da svaki stroj radi istovremeno i dodaje slojeve buke.
Štoviše, energija ovih funkcija uzrokuje vibracije u materijalu od kojeg je napravljen vakuum, što dodatno povećava razinu buke. Svi ti pokretni dijelovi razlog su zašto su usisavači tako bučni.
Međutim, ponekad volumen vakuuma može biti znak da trebate novi. Slomljeni remen ili slomljeni ventilator mogu uzrokovati bučno zveckanje sljedeći put kada ga spojite radi brzog čišćenja.
Ako se vaš usisavač čini glasnijim nego što je izvorno bio, može zahtijevati vašu pozornost ili pozornost stručnjaka. Dijelovi za usisavače mogu se naručiti i samim time popraviti, ali u nekim slučajevima to može biti isto kao i eventualna kupnja zamjenskog usisavača.
Budućnost usisavača
U svim slučajevima, buka ne bi trebala biti izravno povezana s funkcionalnošću. Noviji modeli usisavača promoviraju se kao tiši od ostalih, iako nikada ne mogu biti potpuno tihi.
Nedostatak buke ne znači da su tiši usisavači manje učinkoviti od konvencionalnih usisavača, ali da su dizajneri i inženjeri strojeva pronašli način da eliminiraju određene procese ili ponovno procijene dijelove stroja koji uzrokuju buku – kao što su motor, usis ili ventilator.
Noviji modeli koriste ventilator bez lopatica, koji ima mekši zvuk i pomaže u smanjenju buke. U drugim slučajevima, inženjeri su otkrili da stvarni materijal od kojeg je napravljen vakuum može pomoći u blokiranju zvuka čineći ga debljim.
U skladu sa zelenim inicijativama, sredstva za čišćenje bez vrećica stoga postaju sve popularnija, jer razina buke može biti znatno niža kada ih blokira nešto bolje od papirnate vrećice.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Kako radi analogni termostat?
Dom i dvorište
Kako mogu znati je li moj klima uređaj za mobilnu kuću prave veličine?
Dom i dvorište
Koliko snage (wata) troše VR slušalice?
Dom i dvorište
Možete li koristiti uljanu boju preko temeljnog premaza na bazi vode?
Dom i dvorište
Smije li se drvo tikovine smočiti?
Dom i dvorište
Je li pjena u spreju zapaljiva nakon sušenja?
Dom i dvorište
Kako se mogu riješiti vlage i plijesni u svojoj mobilnoj kući?
Dom i dvorište
Kako dizajnirati okolinu ribnjaka