Zelena voda u ribnjaku ne utječe samo na izgled vašeg vrtnog ribnjaka, već i pogoršava uvjete života riba i drugih životinja i biljaka. Ova zelena boja uzrokovana je algama i javlja se uglavnom u ljetnim mjesecima. U ribnjaku nema potpuno čiste vode. Međutim, ako postane zelena juha, može se brzo prevrnuti. To znači smrtnu kaznu za vašu ribu. Naučite kako se riješiti ove zelene boje.
Zelena ribnjačka voda u novonastalim ribnjacima
Ako ste novo sagradili ribnjak i napunili ga vodom, uživat ćete u čistoj vodi. Nadate se da će tako i ostati. Međutim, to nije uvijek slučaj. Da je voda maloprije bila čista, u trenu bi mogla promijeniti boju. To se često može primijetiti u novonastalim vrtnim ribnjacima.
Zašto voda u ribnjaku postaje zelena?
Novi ribnjaci su zeleni jer se prvo mora izgraditi biološki sustav. Ona još nije koordinirana i prvo se mora riješiti. Plutajuće alge uzrokuju zelenu boju. Mogu brzo izmaknuti kontroli. Tijekom fotosinteze, alge i biljke stvaraju zelenu boju klorofil u vodi. Samo uz dovoljno svjetla biljke mogu fotosintetizirati. Pigment klorofila omogućuje biljkama, ali nažalost i algama, opstanak i osigurava brzo razmnožavanje algi.
Hranjive tvari odgovorne za plutajuće alge
Suspendirane alge i druge alge će se kolonizirati ako u vašem ribnjaku ima previše hranjivih tvari. To može imati različite uzroke:
- nedovoljna higijena ribnjaka
- lišće koje pada u vodu
- mrtvi dijelovi biljaka
- riblja hrana koja tone na dno i ne jede
- previše riba zagađuje ribnjak svojim izmetom
- previše hranjivih tvari također može biti u vodi ako u vašem ribnjaku ima malo biljaka. To se često događa u hladnijim mjesecima, kada biljke još ne rastu. To već predstavlja osnovu za kontaminaciju
Možete se suočiti s ovim problemom ako uvijek držite svoje riblje zalihe pod kontrolom. Ako ima više riba, ribu koju ne možete koristiti možete dati prijateljima ili ih ponuditi na zamjenski sastanak.
Također biste trebali koristiti visokokvalitetne namirnice. Manje će vam trebati jer će je riba brže nahraniti.
Prilikom čišćenja ribnjaka potrebno je ukloniti mrtve biljne tvari i mulj iz ribnjaka. Također biste trebali redovito uklanjati lišće koje je palo u ribnjak s mrežom za slijetanje.
Najbolje je svakodnevno provjeravati vodostaj i poduzeti odgovarajuće protumjere kako bi se spriječilo prevrtanje vode u ribnjaku tijekom ljetnih mjeseci. Uvijek osigurajte dobru kvalitetu vode i slijedite dosljednu higijenu ribnjaka kako biste spriječili stvaranje algi.
Životinje su pomagači u borbi protiv algi
Za borbu protiv algi ne morate ići u kemijski klub. Životinje pomagači su gladni i pomoći će vam desetkovati svoje trepavice. Suspendirane alge popularna su hrana za vodene buhe i skakače. Ove male životinje dio su lanca ishrane raznih riba. Stoga biste se trebali pobrinuti da u svom ribnjaku imate dovoljno vodenih buha i lijevka. Ovakvi mali rakovi svjedoče o dobroj ekologiji ribnjaka.
Amur se također preporučuje za borbu protiv plutajućih algi. Postižu značajnu veličinu i prikladni su samo ako je vaš ribnjak dovoljno velik. Alternativno, možete koristiti školjke za ribnjake koje će vam pomoći u borbi protiv algi.
Pomoć oko UV filtera
Možete koristiti UV filter kako biste spriječili stvaranje plutajućih algi. Ovaj UV čistač povezan je sa sustavom za filtriranje ribnjaka. U međuvremenu, postoje pametni UV čistači koji ne rade stalno. Štedi energiju i djeluje protiv plutajućih algi i vlaknastih algi. Najbolje bi bilo da UV čistač ne koristite trajno. Pametni čistač se isključuje kada nije potreban. Za učinkovitu borbu protiv algi važno je čistač smjestiti u vrtni ribnjak.
Smanjite količinu hranjivih tvari u ribnjaku
Nastanak algi podupiru nitrati i fosfati. Visok utjecaj svjetlosti također potiče stvaranje algi, jer se tada može formirati više klorofila. Pojavu takvih hranjivih tvari možete smanjiti raznim mjerama.
Svjetlo kao stimulator rasta
Biljke kao i životinje trebaju svjetlost. Previše je štetan jer je također značajan faktor rasta za alge. Zasjenjivanjem ribnjaka suncobranom ili ceradom za sunce, primjerice, možete smanjiti faktor rasta svjetlosti, posebno u vrućim ljetnim danima. Želite li stvoriti novi vrtni ribnjak, odlučite se za polusjenovito mjesto.
Napunite ribnjak vodom iz slavine
Kada prvi put koristite vodu iz bunara ili cisterne za punjenje ribnjaka, stvarate dobru osnovu za rast algi. To možete izbjeći korištenjem vode iz slavine, koja sadrži manje hranjivih tvari.
Koristite pravi filter
Pravim filterom možete smanjiti stvaranje nitrata. Biološki filter pretvara dušik koji riba izlučuje kao amonijak u otrovne nitrite i netoksične nitrate. Nitrifikacijske bakterije žive u biološkom filteru i proizvode nitrate. Mulj, riblji izmet i lišće uklanjaju se iz ribnjaka mehaničkim filterom.
Čišćenje ribnjaka najmanje jednom godišnje
Barem jednom godišnje trebali biste svoj ribnjak počastiti kozmetičkim tretmanom i temeljito ga očistiti. Temeljito čišćenje se može obaviti u jesen kada zimujete ribnjak i u proljeće kada ribnjak pripremate za novu sezonu. Trebali biste provjeriti ima li u biljkama mrtvih dijelova, podijeliti izrasle biljke i ukloniti blato i drugu nečistoću usisavačem za blato. Bolje je čistiti dva puta godišnje. Kada uklanjate blato, alge vam oduzimaju bitne hranjive tvari.
Kako ukloniti nitrate iz ribnjaka
Ako želite ukloniti nitrate kao osnovnu hranjivu bazu za alge, imate dvije mogućnosti.
S velikim brojem biljaka možete smanjiti stvaranje nitrata. Međutim, ove biljke zahtijevaju redovito održavanje. Ako nemate ribu u ribnjaku, jer se radi o ribnjaku za kupanje, od vitalnog je značaja velika porišna i jamska zona kako bi se ribnjak dobro regenerirao. Ova zona treba biti najmanje dvostruko veća od površine vode. Također možete napraviti filterski jarak za čišćenje i regeneraciju.
Ako u vašem ribnjaku ima riba koje treba svakodnevno hraniti, zona sadnje trebala bi biti čak pet do deset puta veća od vodene površine. Ove biljke trebaju puno nitrata za rast. Ostavljaju malo algi.
Tijekom sezone biljke su apsorbirale i pohranile mnogo nitrata. Ako prezimujete ribnjak, biljke morate orezati. To će spriječiti da se velike količine nitrata vrate u vodu.
Želite li si olakšati posao ili nemate dovoljno mjesta za mnoge biljke, stvaranje nitrata možete spriječiti denitrifikacijskim bakterijama. Takve se bakterije nude u obliku knjižnih oznaka. Bakterije metaboliziraju nitrate u plinoviti dušik, koji se oslobađa u zrak.
Ovisno o razini nitrata, rasplinjavanje nitrata može potrajati nekoliko tjedana. Nakon što su nitrati prisutni, potrebno je još oko dva tjedna da alge uginu. Može proći oko tri do osam tjedana da se voda pročisti s ovim bakterijama. Voda će ostati čista ako svaka dva tjedna dodate bakterije.
Zaključak
Za zelenu boju vode u ribnjaku zaslužne su suspendirane alge. Javljaju se u novonastalim ribnjacima jer tamo još nije uspostavljen biološki sustav. Suspendirane alge se također pojavljuju kada u vašem ribnjaku ima previše hranjivih tvari. Listovi peludi cvijeća koji su pali u vodu, mrtve biljke, hrana za ribe i riblji izmet dovode do visoke razine hranjivih tvari i potiču stvaranje algi. Trebali biste dobro paziti na ribnjak i čistiti ribnjak, po mogućnosti dva puta godišnje, kako biste to spriječili.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Kako pravilno odzračiti cijevi
Dom i dvorište
Koje su standardne veličine zavjesa (uključujući tablicu veličina)
Dom i dvorište
Je li ružičasta plijesan opasna i kako je se riješiti
Dom i dvorište
Koliko struje troši PS3?
Dom i dvorište
Koje boje zavjese idu uz sive zidove i smeđi namještaj?
Dom i dvorište
Je li potreban izvor topline u kupaonici?
Dom i dvorište
Koliko struje (snage) TV troši?
Dom i dvorište
Koja poboljšanja doma donose najveću vrijednost?