Danas imamo televizor u gotovo svakoj kući i stanu. Često je kuća opremljena s nekoliko televizora odjednom. Potrošnja energije raste s brojem kućanskih aparata, a istovremeno se tehnologije stalno poboljšavaju. Danas imamo televizore ultra visoke razlučivosti, a ti televizori troše puno više električne energije od starijih modela. Ali kako saznati koliko energije vaš TV zapravo troši i koliko to utječe na vaš račun? Hajde da vidimo.
Dakle, koliko struje (snage) TV troši? Većina televizora u prosjeku troši od 80 do 400 vata kada su uključeni, ali to ovisi i o veličini i tehnologiji. Koristeći cijenu uzorka od 13 ¢ po kilovatsatu i vrijeme praćenja od pet sati dnevno, dobivamo otprilike 0,13 eura po danu, tj. 1,81 eura za 7,13 eura/ mjesec
Imajte na umu da televizor koristi samo mali dio energije, za razliku od drugih uređaja koje imate u svom domu, kao što su sustavi grijanja, hlađenja i rasvjete. Stoga se ne biste trebali previše brinuti o tome koliko energije zapravo troši vaš TV. To možemo reći Televizor troši samo 5% vašeg kućnog računa za struju. Najbolji i najjednostavniji način za uštedu energije na TV-u je da ga isključite.
Potrošnja električne energije prema vrsti TV-a
Veličina | LCD | Plazma | VOĐENI |
---|---|---|---|
30 inča | 60 vata | 150 vati | 50 vata |
42 inča | 120 vati | 220 vati | 80 vata |
50 inča | 150 vati | 300 vata | 100 vati |
Vrste televizora i njihova potrošnja
Noviji televizori troše puno više energije (energije) od prethodnih modela. To je zato što su veće od starih i imaju veće ekrane. LCD-i su puno učinkovitiji, za razliku od starih CRT-a.
U ovom članku možete saznati i koliko struje troši PS4.
Koliko struje troši TV po satu?
Gotovo svaki televizor ima oznaku na stražnjoj strani koja govori koliko energije zapravo troši. Broj snage označen je s “W” na kraju. Jedina stvar sve što trebate učiniti je pomnožiti snagu u vatima s brojem sati gledaš tv svaki dan. Dobivate vat sati. Ako ovaj broj podijelite s 1000, dobit ćete kilovat sati. Imajte na umu da svaka država ima drugačiju cijenu po kWh energije.
Na primjer: Ako vaš TV troši 200 W i gledate TV 4 sata dnevno, vaša cijena električne energije iznosi 10 centi po kWh:
- 200 W x 4 sata = 800 Wh
- 800 Wh / 1000 = 0,8 kWh
- 0,8 kWh x 0,10 eura = 0,08 eura po danu
Koristeći ovu formulu, gledanje televizije koštat će vas samo 8 centi dnevno, odnosno 29,20 eura godišnje.
Što određuje potrošnju energije vašeg TV-a
Korisnici koji puno češće koriste svoje televizore imaju veće račune za struju. To je zato što drže svoje ljubimce trčanjem ili ih drže UKLJUČENIma kada rade druge stvari. Stoga morate pažljivo odabrati sve ključne čimbenike koji su važni i koji utječu na potrošnju energije vašeg TV-a.
Evo glavnih čimbenika koji određuju koliko energije vaš TV troši:
- Dob: Ako niste znali, stariji modeli zahtijevaju do 400 vata ili više, što je dvostruko više od običnog televizora.
- Veličina: Veličina televizora je drugi najveći čimbenik koji određuje potrošnju energije. Najučinkovitiji televizori na tržištu troše puno manje energije. Neki LED modeli koriste 15 vata za 15-inčni televizor.
- Vrsta zaslona: Dobro je imati na umu da LCD zasloni troše gotovo istu potrošnju energije kao LED, dok plazma i CRT zasloni obično troše 3 puta više energije.
Što utječe na potrošnju energije
Veličina zaslona glavni je parametar koji utječe na potrošnju energije bilo kojeg TV-a. Što je dijagonala veća, vaš TV troši više energije. Primjerice, moderan LED TV od 43 inča troši oko 18 vata na sat.
Međutim, to nije jedini čimbenik koji utječe na potrošnju energije televizora. Ostali parametri uključuju:
- Chroma, balans bijele i crne, svjetlina;
- Radno vrijeme tijekom dana, tjedna;
- Duljina boravka u stanju mirovanja.
Za one koji žele uštedjeti, preporuča se isključiti sve kućanske aparate za vrijeme odsutnosti svih stanara u kući ili noću. Takve uštede neće biti vidljive tek u prvoj polovici godine. Osim toga, ovaj korak štiti TV od oluja i iznenadnih prenapona.
Kako provjeriti potrošnju energije vašeg TV-a
Najbolji način da provjerite potrošnju energije vašeg TV-a je da pogledate tehnički list vašeg TV-a. Proizvođači daju informacije o tome koliko električne energije pojedini model televizora troši pri maksimalnom opterećenju.
Ako više nemate upute pri ruci, ali želite znati potrošnju energije televizora, možete učiniti sljedeće:
- Nabavite poseban mjerač snage – vatmetar. Odmah pokazuje rezultat.
- Izvršite izračun prema formulipri čemu se mora uzeti u obzir vrsta i tehničke karakteristike opreme.
- Isključite sve uređaje u kući osim TV-a. Uzmi štopericu. I saznajte koliko metara se mjerač okreće u minuti.
Prosječni izračuni za različite vrste televizora
U prosjeku, obitelj gleda TV 5 sati dnevno. To je oko 150 sati mjesečno. To je taj prosječni iznos kojim možete pomnožiti potrošnju električne energije televizora po satu. A da biste odredili ovaj parametar, potrebno je uzeti u obzir vrstu matrice i model TV-a. Pa prođimo kroz najčešće modele televizora na tržištu.
1. Modeli katodne cijevi
To su televizori koje svi znaju od djetinjstva. Jedina prednost ovog TV-a je njegova izdržljivost. Osim toga, kvaliteta slike se tijekom godina nije pogoršala. Jedan nedostatak je što je već teško popraviti takve zastarjele modele. Češće nego ne, morate kupiti novi TV ravnog ekrana ako oprema pokvari.
The Snaga katodnog TV-a u W je od 60 do 100 vata na sat. U prosjeku, ovaj TV troši 0,5 kW dnevno. Mjesečna potrošnja je oko 15 kW. U stanju pripravnosti (uključeno) troši 2 do 3 vata na sat. Zbrajamo sve iznose – za mjesec od 16,44 do 17,16 kW mjesečno.
2. LCD ili LED televizori
Koliko električne energije troši televizor s tekućim kristalima ovisi o dijagonali tog televizora. Srednji model ima parametar od 32 inča. Ova vrsta televizora troši od 40 do 55 vata na sat kada je uključeni samo 1W u stanju mirovanja.
Jednostavni izračuni pokazuju da se za rad jednog LCD televizora od 32 inča troši 6,72 kW – 8,97 kW mjesečno.
LED paneli troše u prosjeku 40% manje električne energije. U stanju mirovanja – samo 0,3 vata. Čak i veliki 49-inčni televizor troši samo 100-150 vata na sat. Kao rezultat toga, mjesec dana praćenja takvog uređaja troši se od 15,22 do 22,72 kW.
3. Plazma televizor
Plazma televizori imaju prosječnu potrošnju električne energije po satu. Ne mogu se svrstati u kategoriju visoke energetske učinkovitosti. Za kvalitetnu sliku potrebno je puno električne energije.
Na primjer, moderna ploča s Dijagonala od 42 inča troši od 150 do 190 vata na sat u radu, dok je u stanju mirovanja samo 0,5 W. Kao rezultat, takav uređaj troši od 24,36 do 28,86 kW mjesečno.
Koji je razred energetske učinkovitosti
Televizori su kućanski aparati koji se često koriste kao hladnjaci i perilice rublja. Stoga, Prilikom kupnje novog televizora ne isplati se štedjeti u razredu energetske učinkovitosti. Prilikom procjene ovog parametra koristite ne samo maksimalno opterećenje, već i potrošnju energije u mirovanju uređaja.
Ovaj pokazatelj također utječe na broj vanjskih medija koji se mogu spojiti. Svaki od njih povećava performanse TV-a. I što je niže, više flash diskova, tunera, playera možete spojiti.
Od 2010. godine vrijedi međunarodna klasifikacija razreda potrošnje energije za plazma televizore i televizore s tekućim kristalima:
Što je slovo više plusa, manje električne energije troši TV. Posljednja klasa pojavila se tek 2020. A na vrlo starim modelima možete vidjeti oznake B, C, D, E, F, G.
Najčešća klasa za televizore su A + i A. Prva opcija uključuje popularni Sony KDL-40W705C TV model. Njegova potrošnja je 48 W u uključenom načinu rada na sat. Dijagonala modela je 40 inča. Podržana rezolucija je Full HD, dok je tip zaslona tekući kristal.
3 modela televizora s malom potrošnjom energije
Televizori klase A +++ imaju visoke cijene i još uvijek nedovoljno zastupljeni na tržištu. Stoga se najčešće kupuju modeli s indikatorom A ++. Najpopularniji od njih su:
- LG 55LH6407 je energetski učinkovit model s potrošnjom od samo 55 vata. Godišnja potrošnja energije pri prosječnom opterećenju od 77 kW. Dijagonala zaslona je 55 inča. Televizor podržava moderne Full HD i Smart TV standarde.
- Samsung UE49M6302 s dijagonalom od 49 inča troši samo 62 vata na sat. Uz prosječno godišnje opterećenje, 92 kW se troši na servisiranje takve opreme.
- Philips 49PUS6101 je novi 4K TV. Njegova potrošnja energije je samo 66 W na sat.
Svaki od ovih modela već je testiran od strane korisnika. Unatoč visokim tehničkim svojstvima, troškovi energije su stvarno niski.
Kako uštedjeti struju uz TV
Da biste uštedjeli električnu energiju na TV-u, samo slijedite ove jednostavne savjete i trikove:
- Odaberite gdje ćete instalirati TV. Televizor je preporučljivo postaviti u osvijetljenu prostoriju, čime se štedi na svjetlini TV-a. Da biste to učinili, samo idite na postavke daljinskim upravljačem i smanjite željeni parametar na optimalni indikator.
- Isključi uređaj. Stanje čekanja ili hibernacija – uređaj je uključen, ali fizički isključen. U tom razdoblju i tehnologija troši električnu energiju, iako ne u tako velikim količinama. S ovim savjetom možete uštedjeti do 5 vata.
- Uključite Eco način rada na modernim televizorima (način uštede energije). Da biste to omogućili, morate otići na postavke i odabrati željeni način rada.
- Postavite mjerač vremena za mirovanje. Mnogi korisnici zaspu dok gledaju TV. Morate postaviti mjerač vremena kako biste spriječili da TV radi cijelu noć kasnije. Ima ga na gotovo svim televizorima, čak i u kinima.
- Moderni televizori opremljeni su ugrađenim senzorom prisutnosti. Dovoljno je da ga uključite da isključite uređaj kada nitko nije u prostoriji dulje vrijeme. Vrlo korisno za one koji mogu zaboraviti isključiti uređaj prije odlaska na posao.
- Nabavite model Energy Star. Prilikom kupnje novog televizora preporučljivo je odabrati A+ ili više. To će značajno smanjiti ukupne troškove održavanja kućnog kina. Energy Star modeli troše oko 30% manje energije od ostalih modela. Novi A +++ modeli su skupi. Preporučljivo ih je kupiti ako uređaj radi kontinuirano. U drugim slučajevima, opcija A ++ ili A + bit će dovoljna.
- Izbjegavajte plazma televizore. Ako niste znali, plazma televizori troše više energije od ostalih modela s ravnim zaslonom. Najbolje je koristiti OLED, oni su energetski učinkovitiji.
Sve što trebate učiniti je slijediti ove savjete kako biste doživjeli smanjenje svojih mjesečnih računa za struju. Savjeti za isključivanje mreže odnose se na sve kućanske aparate koji se mogu isključiti noću: računalo, perilicu rublja, punjač za telefon, stolne lampe, mikrovalne pećnice.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Riješite se miševa u svojoj kući i držite ih podalje
Dom i dvorište
Koje su prednosti i nedostaci peći u potkrovlju?
Dom i dvorište
Kako napraviti betonsku radnu ploču
Dom i dvorište
Koliko je potrebno da se kit za drvo osuši?
Dom i dvorište
Imaju li pametni televizori Bluetooth?
Dom i dvorište
Smije li se drvo tikovine smočiti?
Dom i dvorište
Koliko će PVC cijevi trajati pod zemljom?
Dom i dvorište
Koliko je vremena potrebno za punjenje prosječne kade?