Sigurno izrežite rupe u pločici može biti malo teže nego što većina ljudi misli. Međutim, to je neophodna vještina za gotovo svaki projekt postavljanja pločica vlastitim rukama.
Kako biste sigurno izrezali rupu u pločici, morate znati svojstva pločice s kojom imate posla kako biste mogli odabrati pravi alat. Zatim morate još jednom provjeriti svako mjerenje kako biste bili sigurni da su točni kako biste izbjegli pogreške. Prilikom bušenja također je važno držati bušilice hladnima kako bi se smanjilo trošenje i osiguralo precizno rezanje. Konačno, čim prođete kroz pločicu, zamijenite bušilicu svrdlom dizajniranom za bušenje zidnog materijala. Ne želite nositi komadiće pločica kada režete materijale za koje nisu namijenjeni.
U ovom članku ćemo vas provesti kroz proces i pojednostaviti ga. Uključili smo i kratki video koji pokazuje kako rezati pločice. Dok budete prolazili kroz ovaj članak, obećavam vam da ćete znati kako sigurno rezati pločice. Idemo!
Korak 1: Saznajte svojstva pločica
Prva i najvažnija stvar koju trebate znati prije bušenja pločice je od čega je pločica izrađena. Svaki materijal za pločice ima svoja svojstva, a bušenje zahtijeva drugačiji stupanj svijesti i preciznosti. Na primjer, porculanske pločice su najgušći materijal za pločice; stoga zahtijevaju više rada i pripreme za bušenje rupe. Slično, kamene pločice imaju manje-više ista svojstva i trebaju posebne bušilice kako bi se u njima učinkovito napravila rupa. Sada kada znate s kojim materijalom bušite, vrijeme je da se naoružate pravim alatima.
Korak 2: Prikupite prave alate
Pravi alati mogu vam uvelike olakšati posao i pomoći vam da postignete najbolje rezultate. Mislim, nećeš valjda pokušavati iskopati rupu u zemlji i nadati se najboljem rezultatu? Dakle, kada bušite rupu u površini pločice, uvijek koristite novu bušilicu bez obzira na materijal pločice. Stare bušilice nisu tako učinkovite kao nove i mogu značajno povećati rizik od oštećenja popločene površine. Osim toga, konvencionalne bušilice ne mogu učinkovito bušiti pločice. Pločice su dizajnirane da izdrže velika opterećenja, što ih čini vrlo otpornim na bušenje. Dakle, potrebna je snažna bušilica koja može prodrijeti u pločicu. Dijamantna ili tvrdokorna svrdla mogu bez problema izbušiti pločice. Međutim, bušilice s dijamantnim vrhom prikladnije su za bušenje pločica jer su vrlo izdržljive, ne izgore lako i mogu prodrijeti čak iu najtvrđe materijale, poput porculanskih pločica. Stoga su skuplje od ostalih bušilica.
Obično se koriste svrdla od tvrdog metala i vrlo su prikladna za bušenje glaziranih pločica i kamenog posuđa. Jeftiniji su od bitova s dijamantnim vrhom, ali nisu baš idealni za bušenje debelih pločica.
Korak 3: Mjerite dvaput, izbušite jednom
Pažljivo izmjerite prije bušenja pločica. Mjerenje je vrlo važno jer nakon što je izbušeno, ne možete ga vratiti. Izmjerite dvaput, a zatim označite mjesto s “x”. Često se može vidjeti da se svrdlo ne može postaviti na mjesto kako bi površina pločica ostala glatka, a svrdlo može skliznuti s mjesta. Kao rezultat toga, vaša popločana površina može biti izgrebana ili, u najgorem slučaju, okrnjena. Kako biste izbjegli takav scenarij, možete nalijepiti ljepljivu traku na označenu površinu kako biste dobili dodatno prianjanje. Obavezno ponovno izmjerite nakon postavljanja trake na mjesto kako biste bili sigurni da bušite na pravom mjestu.
Korak 4: Izbušite rupu
Za bušenje površine pločica potrebno je strpljenje. Kao što je već spomenuto, površine pločica su izdržljive i mogu biti prilično otporne na bušenje. Stoga može potrajati neko vrijeme da prodre u površinu pločice. Počnite bušiti malom brzinom i nastavite polako. Možda mislite da će vam velika brzina dati više zasluga samo ako ustanovite da se zagrijava i brže oštećuje. Ako požurite s ovim postupkom, površina vaše pločice može se ozbiljno oštetiti. Pritiskajte konstantno, ali ne previše. Ako to ne učinite, možete oštetiti površinu pločice.
Korak 5: Ohladite bušilicu
Održavanje bušilice hladnom može vam dati veću učinkovitost pri bušenju površine pločica. Kada se svrdlo zagrije, počinje oštećivati svrdlo. Također, ako se zbog neravnomjernog zagrijavanja toplina prenese na pločicu, može doći do oštećenja površine pločice. Ispod bušilice možete držati mokru spužvu. Tako će vaša bušilica biti hladnija, a spužva će također zadržati prašinu prilikom bušenja pločica.
Dijamantni bitovi su izdržljiviji i otporniji na toplinu ako ih pustite da se pravilno ohlade prije ponovne upotrebe. Međutim, pohranjivanje će produžiti vijek trajanja bušilica s dijamantnim vrhom ili bilo kojeg drugog alata koji koristite.
Korak 6: Završite posao
Sada ste uspješno izbušili rupu na površini pločice, a da je ne oštetite, i spremni ste ukrasiti površinu nevjerojatnim akcentima i dodacima. Ako trebate izbušiti više od jedne rupe na određenim udaljenostima, razmislite o izradi drvenog predloška i postavljanju na mjesto gdje trebate izbušiti. Rupe u vašem predlošku trebaju biti promjera slične vašim bušilicama. Uz minimalan trud možete postići najbolje rezultate. Ne zaboravite skupiti svoj alat, očistite površinu od prašine i prljavštine i zlatni ste.
Potreban vam je samo pravi alat i puno strpljenja kako biste učinkovito izrezali rupu na površini pločica. Da biste pravilno obavili ovaj posao, morate biti uporni i trenirati. S vremenom ćete moći izbušiti pločice i nećete biti nervozni kao prvi put.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Koliko struje troši punjenje pametnog telefona?
Dom i dvorište
Da li se daske ograde od cedrovine skupljaju ili šire?
Dom i dvorište
Što ako vaša toplinska pumpa radi nakon postizanja zadane temperature?
Dom i dvorište
Smrdi li vaš bojler na plin-popravite to odmah
Dom i dvorište
Koje su najbolje boje za ormariće ako imate crne radne ploče?
Dom i dvorište
Prednosti i nedostaci bazena sa slanom vodom
Dom i dvorište
Zašto voda curi iz glačala?
Dom i dvorište
Možete li staviti perilicu posuđa ispod sudopera?