Za polaganje vodovodnih i kanalizacijskih cijevi ispod zemlje korišteno je mnogo različitih materijala. U mnogim dijelovima zemlje kvarovi na infrastrukturi uključuju neispravne cjevovode za vodu i kanalizaciju, što uzrokuje prekid skupih popravaka. Vlasnici kuća suočavaju se s istim problemima instalacije. Mnogi vlasnici kuća pitaju se koliko dugo će PVC cijev trajati zakopana pod zemljom.
PVC cijevi, kada su pravilno postavljene pod zemljom, imaju očekivani životni vijek od 100+ godina. Redigove 30-godišnje studije ugradnje PVC cijevi nisu pokazale značajna oštećenja na PVC cijevima. Stručnjaci smatraju da je 100-godišnji vijek trajanja zakopanih PVC cijevi konzervativna procjena.
Za usporedbu, ostali materijali koji se koriste za podzemne instalacije nemaju očekivani vijek trajanja koji nude PVC cijevi. U većini slučajeva, prednosti ugradnje PVC cijevi pod zemljom nadmašuju nedostatke. Međutim, neke instalacije možda neće biti prikladne za ugradnju PVC cijevi.
PVC cijevi, podzemne i van pameti
Posljednjih godina narasle su PVC cijevi za podzemne vodovodne i kanalizacijske instalacije. PVC cijevi za velike vodovodne i otpadne sustave sada su de facto standard. Stambena upotreba PVC cijevi za kućne vodoopskrbe i kanalizacijske sustave zamijenila je druge vrste cijevi.
Jedna od velikih prednosti korištenja PVC-a za podzemne cijevi je njegov dugi vijek trajanja. Usporedba očekivanog vijeka trajanja PVC cijevi s drugim materijalima cijevi jasno pokazuje prednost vijeka trajanja PVC cijevi. Cijena je još jedna prednost koju PVC cijev ima u odnosu na druge materijale.
Materijal cijevi | Očekivano trajanje života pod zemljom |
Bakar | 70 – 80 godina |
Pocinčani čelik | 50 – 60 godina |
Lijevano željezo | 70 – 80 godina |
PVC | 100+ godina |
Bakrena cijev
Bakrene cijevi odavno su standard u vodovodnim instalacijama. Mnogi luksuzni graditelji još uvijek određuju bakrene cijevi za kućne vodovodne sustave. Može se očekivati da će bakrena cijev trajati 70 do 80 godina u većini uvjeta kada je zakopana. Međutim, bakar može korodirati pod određenim uvjetima ili ako je nepravilno instaliran.
Pocinčana čelična cijev
Dugi niz godina za distribuciju vode za domaćinstvo koristile su se pocinčane čelične cijevi. U nekim je područjima pocinčana cijev bila standardna instalacija za vodovod unutar kuće. Dok pocinčana čelična cijev ima dug vijek trajanja u tlu, korozija i naslage kamenca talože se unutar cijevi. Ovi problemi značajno skraćuju životni vijek.
Pocinčane cijevi trenutno se rijetko koriste za vodovodne instalacije u kućanstvima. Pocinčane čelične cijevi gotovo su eliminirale troškove i zahtjeve pravilne ugradnje te probleme s korozijom i začepljenjem.
Cijev od lijevanog željeza
Lijevano željezo, koje se uglavnom koristi za otpadne cijevi, ima relativno dug radni vijek kada se ukopa. Međutim, korozija i sklonost lakom začepljenju zbog starenja cijevi smanjile su popularnost cijevi od lijevanog željeza za sustave za odlaganje otpada. Težina lijevanog željeza također je negativna u usporedbi s laganim PVC cijevima.
Plastična cijev
PVC nudi mnoge prednosti i za kućanske vodovodne i kanalizacijske sustave. PVC ne korodira niti lako začepljuje. PVC je lagan i jednostavan za ugradnju u usporedbi s drugim materijalima. Cijena je niža od većine drugih vrsta cijevi. S obzirom na ove prednosti s 100+ godina vijeka trajanja ukopanih PVC cijevi, nije teško razumjeti zašto je PVC popularan.
Je li PVC siguran za pitku vodu?
Većina PVC cijevi prema planu 40 je sigurna za potrebe pitke vode. Nacionalna zaklada za sanitaciju ocjenjuje PVC kao siguran za primjenu pitke vode. Kako biste bili sigurni da je vaša PVC cijev namijenjena za pitku vodu, provjerite je li na cijevi otisnuta oznaka “NSF”.
Jedan od često spominjanih problema kod ugradnje kućne vodovodne cijevi s PVC cijevi je relativno niska temperatura PVC-a. Kućni bojleri mogu generirati temperature dovoljno visoke da degradiraju PVC cijevi. To može dovesti do kvarova na zglobovima i curenja.
Rješenje ovog problema je korištenje CPVC cjevovoda tamo gdje je potrebna voda za kućanstvo. CPVC je odobreni PVC materijal pomiješan s komponentama za bolje podnošenje viših temperatura.
Koji se problemi mogu pojaviti s PVC cijevi?
Nepravilna montaža najveći je problem ukopanih PVC cijevi. Ako PVC nije pravilno instaliran, može biti sklon nekoliko mogućih problema.
- Urezivanje i montaža – Općenito, to nije tako jednostavno kao kopanje jarka, postavljanje cijevi i zatrpavanje jalovinom. Iskop mora biti pravilno pripremljen za PVC cijevi. Većina PVC podzemnih instalacija cijevi treba postaviti u rov s pješčanom podlogom za cijevi. Pijesak pruža pravu potporu za PVC cijevi i omogućuje odvod vode oko cijevi kako bi se spriječila erozija i šupljine. Pješčani temelj također olakšava izravnavanje iskopa kada je postavljena odvodna cijev kako bi se osigurao ispravan protok u cijevi.
- Zatrpavanja – Zatrpavanje se također mora obaviti kako treba. Materijal za zatrpavanje treba prosijati kako bi se uklonile velike tvrde nakupine, kamenje i druga onečišćenja. Bilo koji fragmenti s oštrim rubovima ili točkama predstavljaju potencijalni bijeg koji čeka da se dogodi. PVC cijev je fleksibilna. Pod pritiskom se PVC cijevi mogu pomicati čak i ako su ukopane. Pomicanje cijevi prema kamenju, komadićima betona ili drugim otpadnim materijalima može na kraju uzrokovati kvar cijevi.
- Dubina ugradnje – PVC cijevi moraju se skladištiti ispod granice smrzavanja. Smrzavanje je jedan od glavnih uzroka kvara PVC cijevi, posebno u vodovodnim cijevima. PVC cijev je relativno čvrsta. Ne može podnijeti vodu koja se širi kada se smrzava. Pritisak koji vrši led koji se širi može lako puknuti PVC cijevi i uzrokovati kvar spojeva. Mnogi stručnjaci preporučuju da PVC cijevi budu zakopane najmanje šest inča ispod prepoznate linije mraza u vašem području.
- Neispravne tehnike ugradnje – PVC cijevi se u pravilu postavljaju pomoću zavarenih spojeva otapalom. Neke veće PVC cijevi koriste spoj utičnice s integriranim O-prstenovima za stvaranje brtve. Spojevi otapala cementa najčešći su na sustavima vode i otpadnih voda u kućanstvu. Spojevi moraju biti izrađeni prema industrijskim standardima, inače se povećava rizik od kvara i propuštanja.
Podzemne PVC cijevi većinom su ekonomične, učinkovite i imaju dug vijek trajanja. Neki građevinski propisi postavljaju posebne zahtjeve za PVC koji se koristi u sustavima za vodu u kućanstvu. Vaš vodoinstalater će biti obaviješten o ovim zahtjevima.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Riješite se miševa u svojoj kući i držite ih podalje
Dom i dvorište
Kako spojiti USB flash pogon na TV?
Dom i dvorište
Koliko energije računalo koristi u stanju mirovanja?
Dom i dvorište
Koliko struje (energije) troši bojler?
Dom i dvorište
Kako očistiti filter nape (kuhinjskog ventilatora)
Dom i dvorište
Možete li koristiti difuzor kao ovlaživač zraka?
Dom i dvorište
Smije li se drvo tikovine smočiti?
Dom i dvorište
Koja je ispravna veličina odvoda za tuš?