Koliko dugo treba raditi odvlaživač zraka dnevno?

1651860916 Koliko dnevno treba raditi odvlazivac zraka Home Hacks DIY Moj Dom Moj Život

Ako želite poboljšati kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru, pokušajte koristiti odvlaživače zraka koji uklanjaju višak vlage iz zraka. Ako ne želite nikakve alergije ili probleme s disanjem, pomoći će vam odvlaživač zraka, ali i spriječiti nastanak plijesni koja može uzrokovati štetu kod kuće.

Također prikuplja vodu iz zraka i pomaže održavanju temperature i relativne vlažnosti na ugodnoj razini. Ali možda se pitate treba li odvlaživač zraka raditi cijelo vrijeme? O ovome i mnogo više govorit ćemo u ovom članku. Dakle, krenimo!

Koliko bi odvlaživač trebao raditi dnevno?

Dakle, koliko bi odvlaživač trebao raditi jedan dan? Općenito, odvlaživač bi trebao raditi najmanje 12 sati dnevno. Međutim, to ovisi o veličini prostorije, uvjetima prostorije (razini vlage), ugrađenim funkcijama odvlaživača, operativnim troškovima i kapacitetu jedinice. Ponekad odvlaživač mora raditi cijeli dan ako su uvjeti u prostoriji vlažni.

Ako imate problema s vlagom, svakako pročitajte Kako pravilno prozračiti kupaonicu bez prozora.

Kako radi odvlaživač zraka?

Odvlaživač zraka uvlači zrak kroz svoj ulaz, kondenzira ga, zagrijava i zatim uklanja suhi zrak. Uklanja suvišnu vlagu iz zraka i smanjuje relativnu vlažnost prostorije. Kako se vlaga izvlači iz zraka, vlaga u prostoriji postupno se smanjuje.

Iako su odvlaživači zraka jednostavni za korištenje, jedno od uobičajenih pitanja je koliko bi odvlaživač trebao raditi dnevno? Kada se dosegne potrebna razina vlage, većina odvlaživača se automatski isključuje.

Što je relativna vlažnost (RH)?

Relativna vlažnost je omjer ili postotak vodene pare koja se nalazi u zraku na danoj temperaturi. Idealna relativna vlažnost (RH) je između 30 i 50 posto što vam omogućuje udobno disati istovremeno smanjujući prisutnost mikroorganizama kao što su plijesan i plijesan u zraku. S druge strane, vlažnost je količina isparene vode u zraku.

Preporučeno vrijeme rada odvlaživača dnevno

1651860914 996 Koliko dnevno treba raditi odvlazivac zraka Home Hacks DIY Moj Dom Moj Život

Ovisno o ugrađenim funkcijama uređaja, kapacitetu jedinice, troškovima rada i vlažnosti u prostoriji, preporuča se da odvlaživač radi najmanje 12 sati dnevno. Međutim, ako je soba posebno vlažna, možda će biti potrebno da radi tijekom cijelog dana.

Kada je spremnik pun ili se dosegne određena razina vlažnosti, automatski se isključuje ako jedinica ima automatsko isključivanje. Druga opcija koju neki modeli imaju je kontinuirana pumpa, koja je spojena na podni odvod. Uz ovu opciju, ne morate brinuti o pražnjenju spremnika za vodu; nakon što se voda nakuplja u spremniku, ona se sama ispušta.

Ako vašem uređaju nedostaje bilo koja od ovih značajki, to ćete morati s vremena na vrijeme ručno provjeriti. ako ne, voda će se preliti i oštetiti vaš pod. Jer to ponekad zna biti neugodno, a ako je zrak prevlažan, bolje je otkriti što je uzrok viška vlage nego trčati do odvlaživača.

Je li sigurno ostaviti odvlaživač zraka uključen cijelu noć?

Da, ako nije štetno za vaše zdravlje, možete ostaviti odvlaživač zraka uključen cijelu noć. Međutim, postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir prije nego što ga uključite na noć.

Kako nećete dirati odvlaživač dok spavate, prikladniji je automatski prekidač. Kada se potrebna količina vlage ukloni iz zraka, prekidač automatski isključuje jedinicu. Kada razina vlažnosti prijeđe odabranu postavku, kompresor će se automatski uključiti.

Kako biste izbjegli prostorije pune vode, odvlaživač zraka treba imati spremnik s dovoljnim kapacitetom za kontinuiranu upotrebu, kao što je već spomenuto. Automatsko zatvaranje ili kontinuirani odvodni vodovi također su prednost.

Prilikom usisavanja i izvlačenja zraka, kompresor odvlaživača zraka stvara buku vjetra, što može poremetiti vaš san. Ako namjeravate koristiti uređaj cijelu noć, dobro je provjeriti audio izlaz uređaja.

Kada trebam isključiti odvlaživač zraka?

1651860915 237 Koliko dnevno treba raditi odvlazivac zraka Home Hacks DIY Moj Dom Moj Život

Kako se ljeto bliži kraju i počinjete pripremati svoj dom za zimu, najbolje je isključiti odvlaživač zraka na nekoliko mjeseci. Također vam štedi novac jer ga ne morate održavati. Zimi je zrak suši nego ljeti.

Nedostaci stalne upotrebe

Iako ne škodi ostaviti odvlaživač zraka stalno uključen, ali jest potencijal za smanjenje vijeka trajanja vaše opreme i povećanje troškova energije. Može i on uzrokovati neke zdravstvene probleme kao što su suha koža i oči. Kada govorimo o zdravlju, može čak izazvati i sušu dišnih putova, što povećava rizik od infekcije. Osim toga, ako vaš stroj radi kontinuirano (24/7) nakon što je postavljen na razinu relativne vlažnosti od 50% ili manje, onda nešto nije u redu.

Koliko košta odvlaživač zraka 24 sata dnevno?

Trošak rada odvlaživača iznosi između 0,03 i 0,16 eura po satu, dok je cijena rada 24 sata oko 0,72 do 3,84 eura. To ovisi o prosječnoj cijeni električne energije, koja u iznosi 10,42 centa po kilovat satu.

Komponenta koja regulira razinu vlažnosti i automatski isključuje jedinicu kada se zrak više ne ovlaži zove se humidistat. Dolazi s većinom novijih verzija. Kao što je spomenuto, odvlaživač zraka ne mora raditi 24 sata dnevno jer vam može uštedjeti nešto novca. Govoreći o novcu, postoji izravna metoda za izračun troškova rada odvlaživača zraka tijekom dana.

Možete izračunati po množenjem satne potrošnje energije vaše jedinice (vati) s brojem radnih satiOdvlaživači zraka mogu koštati od 25 do 350 eura godišnjeovisno o njihovom modelu i kvaliteti. Postoje prijenosni mikro odvlaživači koji su obično jeftiniji od većih uređaja koji mogu koštati 350 eura godišnje jer mogu ukloniti 70 litara ili više vlage iz zraka dnevno.

Kako produžiti vijek trajanja odvlaživača zraka

1651860915 35 Koliko dnevno treba raditi odvlazivac zraka Home Hacks DIY Moj Dom Moj Život

Uz pravilnu uporabu i redovito održavanje odvlaživači zraka traju nekoliko godina. Naravno, ako koristite odvlaživač zraka 24 sata na dan, to će opteretiti kompresor, povećati njegove troškove rada i skratiti mu vijek trajanja. Sljedeće smjernice mogu vam pomoći da izbjegnete preopterećenje vašeg odvlaživača, što će produžiti vijek trajanja vašeg odvlaživača.

1. Odvlaživač zraka postavite u dobro prozračeno mjesto

Odvlaživač obično radi učinkovitije kada zrak slobodno ulazi i izlazi. To možete učiniti poboljšanjem ventilacije oko odvlaživača zraka. S druge strane, pukotine na prozorima i vratima smanjuju učinkovitost odvlaživača jer propuštaju više vanjske vlage u prostoriju. To možete spriječiti zatvaranjem prostorije.

2. Nemojte koristiti grijače kada se koriste odvlaživači zraka

Zamijenite grijače na prirodni plin ili kerozin alternativnim električnim grijačima. Ovo je bolji izbor jer ovi grijači samo povećavaju vlagu u prostoriji, što uzrokuje dulji rad odvlaživača zraka.

3. Držite spremnik praznim

Odvlaživač zraka najbolje radi kada spremnik za vodu nije pun. Kada imate pun spremnik za vodu, postoji mogućnost da će voda oštetiti ploču i povećati troškove održavanja.

4. Ugradnja ispušnih ventilatora u kuhinji i kupaonici

Kupaonica i kuhinja mogu biti vrlo vlažne, osobito nakon vrućeg tuša ili tijekom kuhanja. Zbog toga odvlaživač mora raditi više, a to će utjecati na vaš račun za struju. Na taj način možete uštedjeti novac ulaganje u ispušne ventilatore u kupaonici i kuhinji. Pomažu uklanjanju vlage iz zraka i smanjuju opterećenje odvlaživača zraka.

5. Čuvajte zavojnice i ventilacijske otvore bez prašine

Prašina je jedan od glavnih problema koje možete imati s odvlaživačem zraka. Akumulira se u zavojnicama odvlaživača i otvorima za zrak, što može začepiti i oštetiti unutarnje komponente odvlaživača. Ovi se problemi mogu spriječiti pažljivim četkanjem prašine. Također vam može uštedjeti novac jer će odvlaživač zraka raditi jeftinije.

Koliko često koristiti odvlaživač zraka u podrumu?

1651860915 578 Koliko dnevno treba raditi odvlazivac zraka Home Hacks DIY Moj Dom Moj Život

Većina odvlaživača zraka neće raditi na temperaturama ispod 42 stupnja Fahrenheita (5 °C). Kao rezultat toga, ako ga želite koristiti u svom podrumu, možda ćete morati kupite jedan s funkcijom automatskog odmrzavanja. Prvi korak je odrediti je li potreban odvlaživač zraka u vašem podrumu.

Da saznam je li rodbina vlažnost u vašem podrumu prelazi 50%, Vjerojatno će vam trebati higrometar, uređaj koji mjeri količinu vodene pare u zraku. Nakon što to odredite, znat ćete koliko često ga koristiti u podrumu. Također je vrijedno spomenuti Podrumi su obično 10 stupnjeva Fahrenheita hladniji od ostatka vašeg doma.

Je li jeftinije koristiti AC ili odvlaživač zraka?

Odvlaživač zraka ima mnogo manje wata (snage) od klima uređaja. Odvlaživač zraka je također isplativiji jer troši manje energije. Odaberite odvlaživač zraka ako vam je potrebna samo oprema koja brzo i učinkovito rješava probleme s prekomjernom vlagom uz poboljšanje kvalitete zraka u prostoriji.

Čimbenici koji utječu na vrijeme rada odvlaživača zraka

1651860915 256 Koliko dnevno treba raditi odvlazivac zraka Home Hacks DIY Moj Dom Moj Život

Postoji pet glavnih točaka koje treba imati na umu:

Iako postoje različite vrste odvlaživača zraka, trebali biste uvijek kupujte najsnažniji raspoloživi odvlaživač zraka. Neki od vas se možda pitaju hoće li me to koštati više? Da, hoće, ali ako kupite odvlaživač s manje snage, on će morati raditi dulje kako bi postigao istu razinu smanjenja vlage kao i snažniji model.

Protok zraka i prirodno svjetlo ključne su točke za učinkovitiji rad odvlaživača. Odvlaživači zraka morat će raditi više ako ih postavite u prostoriju sa slabim protokom zraka. Recimo da svoj odvlaživač postavite u prostoriju s puno protoka zraka i prirodnog svjetla. Odvlaživač zraka ne mora raditi neprekidno u ovoj prostoriji, što je učinkovitije.

S druge strane, ako ga stavite u podrum gdje nema strujanja zraka i prirodnog svjetla, vaš će odvlaživač zraka morati raditi teže zbog niže temperature zraka i veće vlažnosti. Vaš odvlaživač zraka u podrumu će gotovo sigurno morati stalno raditi. Ako koristite odvlaživač zraka u rastućem šatoru, morat će raditi cijelo vrijeme.

Novijim tehnologijama spremnici za vodu zamijenjeni su crijevom i izlazom za vodu. Na taj su način odvlaživači postali učinkovitiji jer su se stari spremnici za vodu punili i morali su se ručno prazniti. Trebao bi pokušati koristite funkciju automatskog odvoda ako imate crijevo i pristup izlazu za vodu.

Ostale značajke uključuju LCD, sofisticirane upravljačke ploče i niz načina rada. Još jedna korisna značajka je funkcija automatskog isključivanja. Kada se postigne ispravna razina vlažnosti, vaš će se odvlaživač moći isključiti.

Što je vaš odvlaživač zraka snažniji i veći, to će više koštati njegov rad. Veći odvlaživači zraka, s druge strane, brže odvlažuju prostoriju i stoga se prije isključuju. Dugoročno, to čini njihov rad jeftinijim, kao što smo već spomenuli.

Ako živite u suhom prostoru, treba paziti na stalni rad odvlaživača, jer Niska vlažnost zraka može uzrokovati mnoge zdravstvene probleme. Neki od njih jesu ispucale usne, suha koža i upaljeno grlo. S druge strane, pokretanje vašeg odvlaživača zraka ako živite u vlažnom području imat će značajne prednosti, jer će smanjiti količinu vlage u zraku i smanjiti stvaranje plijesni i alergija koje dolaze s tim.

Za one koji žele znati više, slobodno pročitajte Kako ubiti plijesan temperaturom (tretman toplinom i hladnoćom).

Završne misli

Nadamo se da smo riješili većinu vaših problema s odvlaživačem zraka i omogućili vam da izvučete maksimum iz vašeg odvlaživača u smislu učinkovitosti i prednosti. Da sumiramo sve, nije važno koliko dugo će odvlaživač zraka raditi svaki dan. Nadam se da vam je ovaj članak pomogao, a ako imate dodatnih pitanja, slobodno pitajte.

This will close in 23 seconds