Bazen ili bazen u vrtu uštedjet će vam put do bazena ili ribnjaka u kamenolomu, jer možete plivati i kod kuće. Bazen možete integrirati u vrt kao prirodni ribnjak. Bazen je još realniji. Kombinira značajke bazena i vrtnog ribnjaka. Obje varijante imaju prednosti i nedostatke. Sljedeći članak pomoći će vam da se odlučite za bazen ili bazen.
Bazen u vrtu
Bazen možete jednostavno integrirati u svoj vrt. Veličina bazena ovisi o raspoloživom prostoru. Bazen možete dizajnirati na različite načine. Montažni bazeni prikladni su tamo gdje je malo prostora. Nude se u raznim oblicima. Ovi montažni bazeni obično su podijeljeni u nekoliko zona s različitim dubinama.
Međutim, možete stvoriti vlastiti bazen. Dakle, imate prednost što ga možete oblikovati i dubinom prema svojim željama. Stepenice vode do vode. Bazen može biti pravokutnog, ali i ovalnog ili nepravilnog oblika. Za uživanje u plivanju čak i kada se ohladi, možete opremiti bazen grijačem.
U bazenu nema biljaka ni životinja. Stoga bazeni često izgledaju prilično sterilno.
Troškovi izgradnje s kojima morate računati
Zabava plivanja u vašem vrtu neće biti jeftina. Trošak izgradnje bazena nije jedini trošak. Tu su i operativni troškovi za rad i održavanje. Troškovi izgradnje i operativni troškovi mogu biti niži za bazen, jer se bazen može bolje regulirati.
Standardni bazen u dvorištu često je dug 24 stope (osam metara), širok 12 stopa (četiri metra) i dubok najmanje 5 stopa (1,50 metara). Očekujte prosječnu cijenu izgradnje od najmanje 50.000 dolara (15.000 eura u Njemačkoj). Ovi troškovi već uključuju
- Sustav za pročišćavanje vode i doziranje klora
- grijanje fotonaponskom ili zračnom toplinskom pumpom
Koliko je skup bazen ovisit će i o obliku ili mjestu. Ako želite bazen ovalnog ili nepravilnog oblika, bit će skuplji. Izgradnja bazena na padini također može biti skuplja zbog potrebe za mišićavijim potpornim zidovima.
Ako i dalje želite integrirati protustrujni sustav jer se želite boriti protiv valova, možete dodati još 6.000 USD (5.000 € u Njemačkoj).
Ako želite zaštititi bazen od prljavštine kada se ne koristi i spriječiti životinje ili čak malu djecu od okrutnog završetka, možete bazen opremiti krovom. To će uzrokovati dodatne troškove ovisno o veličini bazena. Prikladna je roleta sa šupljim komornim profilima. Klizi po bazenu i često ima nosivost do 25 funti po četvornom metru (120 kilograma po četvornom metru). Za standardni pokrivač za bazen morate očekivati cijenu od 1.000 do 5.000 dolara, ovisno o veličini bazena i materijalu pokrova za bazen..
Jeftina alternativa: Bazen na podizanje
Ako imate ograničen prostor u vrtu, ne morate bez bazena. Postoje različite veličine i varijante opreme ugradnih modela. Međutim, ovi bazeni obično nisu dublji od 3,3 stope (jedan metar). Prostor za kupanje je također ograničen. Takvi bazeni su jeftino rješenje. Potrebno je često mijenjati vodu i čistiti bazen kako bi se spriječilo stvaranje algi. U takvim se bazenima, međutim, može i bez tehnologije. Neki od ovih bazena mogu se rastaviti kada dođe hladna sezona.
Prirodni bazen – vanjski bazen
Prirodni bazen je bazen koji je integriran u prirodu. U prirodnom bazenu također nema životinja ni biljaka. Međutim, možete dizajnirati prirodni bazen s nekoliko biljaka. Da biste to učinili, trebali biste odabrati biljke koje su prikladne za hidroponiku. Filter za pijesak i fosfat osigurava čišćenje i nalazi se izvan bazena. Ovo je biološki filter. Kako biste spriječili pojavu bazena, za prirodni bazen možete koristiti drveni okvir ispod kojeg ćete sakriti filter. Prirodni bazen, kao i bazen, moraju se čistiti klorom i drugim kemikalijama. Budući da je riječ o prirodnom bazenu, očekujte slične troškove kao i standardni bazen. Krov možete koristiti i za prirodni bazen.
Veća izgradnja i jeftiniji operativni troškovi bazena
Ribnjak za plivanje je vrtni ribnjak koji pruža dovoljno prostora za kupanje. Poput vrtnog ribnjaka, ima zonu obale, zonu plitke vode i zonu duboke vode. Samo je veći od vrtnog ribnjaka, jer bi trebao osigurati dovoljno prostora za kupanje. U ribnjaku za kupanje, duboka zona treba biti duboka najmanje 5 stopa (1,50 metara) tako da se ribnjak može suštinski čistiti i regulirati.
Za razliku od bazena, u ribnjaku se nalaze biljke za kupanje. Za ribnjak vam ne treba nužno folija za ribnjak ako je napravite dovoljno duboko.
Na bazenu su troškovi izgradnje veći nego kod bazena. Zbog zone regeneracije i biljaka potrebni su vam veći troškovi. Međutim, ti se veći početni troškovi vrlo brzo isplate jer vam je potrebno manje novca za rad, kao što su troškovi grijanja ili kemikalija.
Stvari koje poskupljuju izgradnju bazena i daju pogodnosti nisu moguće ni na bazenu. Nećete biti opremljeni protustrujnim sustavom i poklopcem. No, to nije nužno prednost jer se ne možete boriti s valovima i nema zaštite od onečišćenja te za djecu i životinje.
Operativni troškovi bazena su također niži jer je osigurano dobro samočišćenje. Međutim, trebat će vam filter. Budući da možete potpuno napustiti kemijski klub, bazen će dugoročno biti jeftiniji od bazena.
Na primjer, ti uštedjet ćete oko 350-500 USD za kemikalije a sam klor s prirodnim ribnjakom.
Napori održavanja
Bazen ili prirodni bazen zahtijeva više truda za održavanje nego bazen za plivanje. Uvijek morate osigurati čistu vodu u bazenu i integrirati sustav za pročišćavanje vode i doziranje klora. Rad takvog sustava povezan je s većim troškovima od filtera u bazenu. Osim toga, sustav zahtijeva redovito održavanje i njegu.
Osim toga, morat ćete često čistiti bazen uklanjanjem algi i drugih ostataka. Potrebno je održavati prostor oko bazena. Morate kositi travnjak i brinuti se o biljkama.
Ako imate prirodni bazen s drvenim okvirom, drveni okvir također zahtijeva redovito održavanje. Najbolje bi bilo da obojite glazuru da izdrži vremenske uvjete.
Bazen zahtijeva puno manje održavanja. Morate ukloniti alge i brinuti se o biljkama. Morate ukloniti mrtve dijelove biljke. Ako su biljke prevelike, trebali biste ih podijeliti. Održavanje je prvenstveno ograničeno na njegu biljaka.
U bazenu obično nema ribe. Stoga ne morate hraniti nijednu ribu.
Međutim, trebali biste provjeriti razinu vode barem jednom tjedno. Alge se mogu brzo formirati u vrućim ljetnim danima. Budući da je ribnjak za kupanje veći od vrtnog, zahtijeva manje održavanja.
Veza za bazen i kupanje – razlike na prvi pogled
Postoje neke razlike između bazena i bazena:
- Bazen nije podijeljen na obalu, plitku i duboku zonu.
- Ribnjak za plivanje podijeljen je na priobalni, plitki i duboki pojas.
- Bazen ima betonske ili popločane zidove i dno.
- Ribnjak za kupanje ima dno od zemlje ili obloge za ribnjak.
- U bazenu nema biljaka ni životinja.
- U bazenu ima biljaka. Životinje se mogu naseliti.
- U bazenu vam je potreban sustav za pročišćavanje vode i doziranje klora.
- Bazenu nije potreban sustav za pročišćavanje vode i klora i obično se čisti sam.
Uz bazen ne možete bez kemikalija za održavanje čistoće vode. S druge strane, bazen ne treba kemikalije, jer se za čišćenje brinu mikroorganizmi. Bazen se može opremiti dodatnom tehnologijom, kao što su grijač, protustrujni sustav, krovište. To nije moguće s ribnjakom za plivanje.
Bazen – prednosti i nedostaci
Bazen je samo za kupanje i često se smatra luksuznom nekretninom.
Prednosti su:
- čista voda i konstantno dobra kvaliteta vode uz redovito održavanje
- mogućnost dodatnog grijanja i iskoristivost čak iu hladnoj sezoni
- mogućnost pokrivanja
- razni dodaci dostupni, kao što su mlaznice za masažu
Bazen ima i nedostatke:
- veći napor i veći troškovi održavanja
- potrebna tehnologija
- ne možete bez kemikalija za čišćenje
- povećana potrošnja vode jer se voda mora mijenjati u dužim intervalima
Glavni nedostatak bazena je kemijski klub za čišćenje. Klor i druge kemikalije mogu biti prilično neugodne, osobito za osobe s osjetljivom kožom, jer mogu izazvati iritaciju kože.
Bazen – prednosti i nedostaci
Bazen je prirodno stanište jer ima biljaka i s vremenom se tu naseljavaju razne životinje poput trigola, žaba i kukaca.
Ima nekoliko prednosti:
- manji napori održavanja
- nikakav kemijski buzdovan jer se voda prvenstveno čisti sama
- Pogodan je za osobe s osjetljivom kožom jer se ne koriste kemikalije
- voda se ne mora mijenjati; dakle manja potrošnja vode
- potrebno je manje tehnologije nego bazen
Međutim, bazen ima i svoje nedostatke:
- ne mogu biti opremljeni dodacima kao što su protustrujni sustav ili mlaznice za masažu
- pokrivenost nije moguća
- voda je hladnija jer se ne može zagrijati
- bazen se ne može koristiti za kupanje u hladnijem godišnjem dobu
- potreban je veliki prostor, jer se osim kupališta mora napraviti i zona regeneracije.
Postavite prioritete
Želite li izgraditi bazen u svom vrtu, razmislite što vam je važno i odredite prioritete. Ako vam treba puno prostora za kupanje, cijenite čistu vodu i još uvijek želite plivati u hladnijem godišnjem dobu, bazen je rješenje. Želite li uglavnom uživati u prirodi i kupati se s vremena na vrijeme, na bazenu ćete napraviti pravi izbor.
Zaključak
Izgradnja i održavanje bazena skuplje je od bazena. Koristi se samo za plivanje i može biti opremljen raznim tehnikama. Čišćenje nije bez kemikalija. Bazen je malo stanište i voda se u velikoj mjeri čisti sama i ne treba joj kemikalije. Troškovi izgradnje i održavanja su niži. Pomoglo bi kada biste dali prioritet onome što vam je važno.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Kako ukloniti kišnicu s pokrivača bazena?
Dom i dvorište
Kako očistiti pahuljasti tepih ili prostirku
Dom i dvorište
Kako spriječiti zveckanje garažnih vrata na vjetru
Dom i dvorište
Možete li postaviti električno podno grijanje ispod drvenih podova?
Dom i dvorište
Može li se staviti sredstvo protiv korova na mokru travu
Dom i dvorište
Koliko struje troši mini hladnjak?
Dom i dvorište
Je li pogrešno ostaviti kistove u vodi?
Dom i dvorište
Jesu li drvene ploče u mobilnim kućicama opasne?