Sobni ili prozorski klima uređaji rade na isti način kao centralni klima uređaji. Vjerojatnije je da će hladiti sobe nego cijelu kuću. Iako manji, često su skuplji.
Između spirala nalazi se motor, kompresor, dva ventilatora i kontrola termostata. Prljavština može ometati rad ventilatora, koji izbacuje hladan zrak, što smanjuje učinkovitost svitka isparivača, začepljene filtere i začepljene odvodne rupe. Stoga je to najopasniji neprijatelj prozorske jedinice. Naš profesionalni vodič za popravak AC će vam pomoći ako se vaš prozor ili klima uređaj ne ohladi ili ne uključi.
Najčešći problemi povezani s prozorskim i sobnim klima uređajima su da ne hlade dovoljno, da se uopće ne pale ili proizvode buku.
Sobne klima uređaje treba štititi od vremenskih nepogoda tijekom cijele zime. Razmislite o uklanjanju uređaja iz nosača i spremanju, ili pokrijte vanjsku stranu jedinice profesionalnim poklopcem sobnog klima uređaja ili debelom plastičnom folijom pričvršćenom ljepljivom trakom.
Stvari koje biste trebali znati prije nego što počnete
Prije nego što počnete raditi s klima uređajem, dobro je upoznati se s raznim komponentama vašeg klima uređaja. To će vam omogućiti da vidite i identificirate koji je dio neispravan i ne hladi vaše područje.
- Prednja ploča: Ovo je plastični ili metalni poklopac koji je montiran na prednjoj strani vašeg klima uređaja. Naziva se i rešetkastim pokrovom. Prednja ploča je prvi element koji je potrebno ukloniti kako bi se približio ostalim komponentama klima uređaja. Prednja ploča je često pričvršćena na svoje mjesto vijcima, kopčama i zasunima ili oboje, ovisno o opremi.
- Rashladno sredstvo: To je tekuća (u kondenzatoru) ili plinovita (u isparivaču) tvar koja struji između zavojnica isparivača i kondenzatora klima uređaja te skuplja i/ili hladi zagrijani zrak.
- Filtar: Nalazit će se ili unutar ili odmah iza prednje ploče. Riječ je o tankom nabranom filteru koji štiti pojedine komponente klima uređaja od prašine i prljavštine te čisti zrak prije povratka u prostoriju.
- Isparivač: Nalazi se neposredno ispod filtera i izrađen je od zavojnice isparivača (bakrene cijevi) obložene tankim metalnim rebrima. Bakrene cijevi sadrže rashladno sredstvo koje pretvara zagrijani zrak u vašoj prostoriji u hladan zrak.
- Kondenzator: Instaliran je na stražnjoj strani sustava i ima iste dijelove kao i isparivač, ali skuplja vrući zrak iz prostorije i odvodi ga pomoću ventilatora (kondenzatorski ventilator).
- Termostat: Pričvršćen je na prednji dio isparivača. On je zadužen za praćenje sobne temperature i regulaciju ciklusa uključivanja/isključivanja klimatizacijskih sustava. Termostat je obično mala bakrena cijev duga 7-10cm.
- kondenzator: Obično je spojen na kompresor i motor ventilatora preko dva električna priključka koji strše s vrha cilindra. Kondenzator je uređaj u obliku cilindra koji drži električni naboj koji se koristi za pokretanje i rad motora kompresora i ventilatora.
- Ventilator kompresora: Ventilator kompresora upuhuje vanjski zrak na zavojnice kompresora kako bi ga ohladio.
- Puhalo: Puhalo, smješteno na suprotnom kraju ventilatora, izvlači zagrijani zrak iz prostorije i prolazi ga kroz spirale isparivača kako bi se ohladio prije nego što ga vrati u prostoriju.
- Kompresor: Obično se nalazi između kondenzatora i isparivača, a pokreće ga motor kompresora (unutarnji motor). Kompresor komprimira rashladno sredstvo i pretvara ga u vruću tekućinu kondenzatora i hladnu tekućinu isparivača.
- tava za kapanje: Nagnut je prema stražnjoj strani jedinice kako bi odvodio vlagu i zadržavao vlagu iz prostorije. Prikuplja vlagu koja se nakuplja u isparivaču.
- Izlazni priključak: Mala udubljenja u donjem dijelu posude za kapanje. Obično je spojen na malu plastičnu odvodnu cijev koja odvodi vlagu iz vaše kuće.
Popravak prozora klima uređaja
1) AC uređaj ne hladi
Kada prozorski klima uređaj ne hladi prostoriju, možda će biti potrebno ponovno napuniti rashladno sredstvo, ali vjerojatnije je da ga treba samo očistiti. Prvi korak u čišćenju ili popravku klima uređaja bit će barem djelomično rastavljanje. Proces djelomične ili potpune demontaže prikazan je u ovom videu.
Možete angažirati tvrtku za popravak klima uređaja ili uređaja, a možete i sami. Prije nego počnete raditi, pogledajte korisnički priručnik kako biste bili sigurni da imate potrebna znanja i vještine. Ako ustanovite da ne možete pronaći priručnik za klima uređaj, upotrijebite broj marke i modela i potražite ga na webu.
Standardni vodič za AC preporučuje sljedeće:
- Korak 1: Isključite uređaj i pažljivo ga podignite sa zida ili prozora. Ako želite samo obrisati filtar, rešetka i filter bi se trebali ukloniti bez potrebe da se klima uređaj skida iz držača. Većina rešetki jednostavno lako padne. Ako ustanovite da je jedinicu potrebno ukloniti da biste radili na njoj, učinite to i postavite je na stabilnu radnu površinu.
- Korak 2: Skinite filter i rešetku, zatim provjerite jeste li uklonili metalni poklopac (obratite pozornost na rebra kalema). Isječak na Youtubeu iznad demonstrira cijeli proces skidanja metalnog poklopca
- 3. korak: Pažljivo očistite filter ili jednostavno kupite novi. Trebali biste moći pronaći zamjenske filtere na mreži ili u lokalnoj radionici za popravak za gotovo svaki klima uređaj.
- 4. korak: Očistite područje od prašine i prljavštine na rebrima kalema usisavačem i mekanim nastavkom za četku.
- 5. korak: Obrišite uređaj krpom i provjerite jesu li svi odvodi koji dopuštaju istjecanje nakupljene vode iz uređaja otvoreni. Ostavite da se potpuno osuši.
- 6. korak: Podmazivanje. Dok se oprema rastavlja, podmažite motor i ležajeve prema uputama u priručniku marke.
- 7. korak: Na kraju ponovno sastavite uređaj i stavite ga u prozor.
2) AC uređaj se ne uključuje
Budući da prozorski i sobni klima uređaji troše puno električne energije, to može uzrokovati njihov kvar ili čak potpuno otkazati. Ako ne možete uključiti klima uređaj, slijedite ove korake:
- Korak 1: Prije nego počnete, još jednom provjerite je li vaša jedinica povezana i uključena. Provjerite je li termostat postavljen na “hlađenje” i da je temperatura ispod sobne temperature.
- Korak 2: Provjerite radi li utičnica postavljanjem radne svjetiljke ili provjerom napona testerom napona. Više informacija o tome kako testirati utičnicu potražite na Google Power Line Problemi.
- 3. korak: Ako se indikator na testeru napona ne aktivira, krug je najvjerojatnije preopterećen. U tom slučaju pronađite kutiju s osiguračima ili električnu ploču. Kada ga pronađete, pokušajte ga popraviti ponovnim pokretanjem prekidača ili zamjenom osigurača.
- 4. korak: Međutim, ako se lampica upali, termostat je potrebno očistiti ili popraviti, ili prekidač ne radi ispravno.
- 5. korak: Ako smatrate da je potrebno popraviti termostat, pogledajte korisnički priručnik. Ovaj video također pokazuje uobičajeni način provjere i čišćenja termostata:
Ako vam nijedan od ovih koraka nije pomogao da prepoznate i riješite problem, odspojite jedinicu i nazovite AC da popravi stručnjaka.
3) AC uređaj stvara buku
Ako vam je klima preglasna, možete to učiniti riješiti problem jednostavnim brisanjem. Ako to ne pomogne, stručnjak bi to trebao vidjeti. Pogledajte video ispod za više informacija o tome kako podmazati ili popraviti ležajeve.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Koliko struje (snage) troši Wi-Fi ruter?
Dom i dvorište
Koliko košta ograda za bazen?
Dom i dvorište
Kako spojiti miš na (pametni) TV?
Dom i dvorište
Kako očistiti farove auta octom
Dom i dvorište
Zašto voda u ribnjaku postaje zelena?
Dom i dvorište
Kako spojiti laptop na TV preko WiFi-a?
Dom i dvorište
Kako sigurno izrezati rupu u pločici
Dom i dvorište
Kako očistiti drvene podove