Ako ste imali grijanje kada ste kupili kuću i bili ste tamo 15 godina, vjerojatno biste trebali kupiti novo. Zapravo, većina stručnjaka preporučuje da počnete tražiti dobre ponude kada vaša peć ionako navrši 15 godina.
Prosječni vijek trajanja peći starijeg tipa može biti manji od 15 godina, ali obično je najmanje 15 godina. Međutim, noviji mogu potrajati 15 do 30 godina. Ovisi o marki, vrsti, uporabi i održavanju. Međutim, odgovor obično ovisi i o vrsti peći. Ima plina, struje, nafte i propana.
Ako je peć koju sada imate grijala posljednjih 20 do 30 godina, morate imati dobar brend, pa ga se možda želite držati. Inače ćete htjeti kupovati i pronaći najbolje modele peći.
Koliko će trajati plinska peć?
Peć na prirodni plin najpopularnija je vrsta peći. Oni su također najučinkovitiji s ocjenom od 65% do 98% u većini slučajeva. Iako su plinske peći obično skuplje, vrijede s tako visokom učinkovitošću, dugim vijekom trajanja i najnižim mjesečnim operativnim troškovima.
Kvalitetan plinski kotao traje oko 25 godina uz pravilno održavanje. To znači često mijenjati filtar pećnice, pregledavati pećnicu dva puta godišnje i uvijek je provjeriti ima li čudnog zvuka, mirisa ili nedostatka topline. Također morate imati odgovarajuću ventilaciju i paziti da unutar i oko pećnice nema vlage.
Koliko dugo traje električna peć?
Električna peć je najjeftinija za kupnju i može trajati do 10 godina dulje od plinske peći. Dobra električna pećnica će vam trajati oko 30 godina ili više. Instalacija električne peći može biti manje od polovice cijene ugradnje plinske peći.
Ali trošak korištenja električne peći je mnogo veći. Gdje vas plinska peć može koštati 100 do 150 eura mjesečno zimi, električna peć može raditi do 500 eura mjesečno ili više. Međutim, električne peći su tiše od plinskih i ne morate se brinuti o trovanju ugljičnim monoksidom strujom.
Koliko će trajati peć na ulje?
Peć na ulje je jeftinija od plinske peći, ali nije toliko učinkovita, ima samo učinkovitost od oko 80%. Vijek trajanja uljne peći je obično oko 15 do 20 godina pa su na prosječnom kraju ovog spektra. Njihov rad nije toliko skup i grijat će vaš dom cijelu zimu, ali peći na ulje imaju određene nedostatke.
Na primjer, peć na naftu zahtijeva da ispod kuće imate instaliran spremnik za ulje, što može biti skupo. Ne samo to, već ćete ga morati često provjeravati kako biste bili sigurni da ne teče, jer bi to bilo opasno. Također ćete morati držati spremnik punim, a za to je potreban izvor koji će vam donijeti ulje po potrebi. A ulje je uvijek skupo. Samo provjeri cijene plina.
Koliko će trajati peć na propan?
Propan peć je mala, pogodna za penjališta ili tlo, a propan je ekološki najprihvatljivije dostupno gorivo s učinkovitošću od 80%. Vijek trajanja peći na propan je oko 20 do 30 godina pa će ti dugo trajati. Oko 10 milijuna kućanstava koristi propan za grijanje svojih domova. Propan se pohranjuje u spremniku za propan izvan vašeg doma i obično se nalazi u ruralnim područjima gdje nema opcija peći na naftu ili plin.
Cijena punjenja spremnika kreće se od 400 do 3000 eura, ovisno o veličini vašeg spremnika. Međutim, možda ćete morati koristiti samo jedan spremnik godišnje, tako da je to 400 eura za cijelu godinu. Ali neki ljudi ne vole trošiti toliko jednom godišnje. To je siguran, ekonomičan i čist način osiguravanja grijanja i ostalih uređaja u kući. I uvijek je dostupan, čak i ako iz nekog razloga nestane struje ili plina.
Kako znati kada vam peć odlazi?
Ako je vaša peć starija od 15 godina, trebali biste početi kupovati peć, čak i ako još uvijek dobro radi. Učinkovitost starije peći je samo oko 20% njezine maksimalne učinkovitosti. Dakle, plinska peć s učinkovitošću od 98% će nakon 15 godina imati učinkovitost od samo oko 25%.
Međutim, postoje neki znakovi da vam vaša peć možda pokušava nešto reći. Morate obratiti pažnju na male savjete koje vam šalje vaša pećnica. I možete to popraviti, ali pravilo je obično 50/50. Ako vas popravak košta više od 50% cijene novog, možete kupiti i novi. Pogotovo ako je stariji od 15 godina.
Računi za energiju rastu
Dok ne dobijete račun za grijanje, možda nećete ni primijetiti da vaš grijač gazi više nego inače. Ako je vaš račun iznenada mnogo skuplji od normalnog, možda ćete ga morati provjeriti.
Trebate li povećati toplinu?
Jesu li neke sobe toplije od drugih? Je li vam jedna soba previše topla dok su druge hladne? To mogu biti znakovi da nešto nije u redu jer vaša peć nema mogućnost pravilno distribuirati topli zrak.
Puše li hladan zrak?
Ako vaša peć u bilo kojem trenutku puše hladan zrak, to je znak da vi treba pozvati stručnjaka za HVAC. Razloga može biti mnogo, poput ventilatora ili grijača, ali bez obzira na to što je, nema razloga da peć puše hladan zrak.
Čujete li čudne zvukove iz peći?
Čujete li iz vaše peći lupanje, kucanje, zveckanje, pjevušenje ili škripu? Da li grijač emituje glasno lupanje pri pokretanju? Svaka nova buka koju čujete iz svoje peći znak je da nešto nije u redu. Ovo su možda posljednje riječi vaše peći.
Boja plamena plamenika se mijenja
Ako imate plinski bojler, žuti plamen umjesto plavog može biti znak curenja ugljičnog monoksida. To je vrlo važno jer je ugljični monoksid smrtonosan. Ostali znakovi problema s ugljičnim monoksidom uključuju hrđu na cijevi za odzračivanje, vodu koja istječe iz dimnjaka, ventilacijskih otvora ili dimnjaka, hrđu na cijevi ili dizalici i trake čađe oko peći. Ako ne osjećate sve veći propuh u dimnjaku, to može biti još jedan znak curenja ugljičnog monoksida.
Fizički simptomi trovanja ugljičnim monoksidom uključuju simptomi slični gripi, vrtoglavica, dezorijentacija, mučnina, bol u prsima, peckanje očiju i nosa i česte glavobolje. Ako imate plinski kotao i netko u vašoj kući ima ove simptome, odmah napustite kuću i nazovite plinsku tvrtku.
Je li kuća prašnjava ili suha?
Starije pećnice nemaju mogućnost čišćenja zraka u vašem domu i osiguravanja vlage, kao što to mogu novije. Ako se osjećate začepljeno ili iznenada patite od nečega što izgleda kao alergija, trebate provjeriti svoju pećnicu. Ostali simptomi uključuju napuknut namještaj, opuštene biljke, statički udari i nakupljanje prašine.
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Može li se staviti sredstvo protiv korova na mokru travu
Dom i dvorište
Na kojoj temperaturi plijesan umire
Dom i dvorište
Što su bijele mrlje na TV-u? I kako ih popraviti
Dom i dvorište
Kako rade sporo zatvarajuće WC daske?
Dom i dvorište
Kako renovirati staru mobilnu kućicu?
Dom i dvorište
Kako očistiti farove auta octom
Dom i dvorište
Uklonite tvrdokorne mrlje pomoću ovih savjeta
Dom i dvorište
Kako programirati otvarač garažnih vrata u automobilu