Možete li koristiti bakrenu žicu za električnu ogradu?

Mozete li koristiti bakrenu zicu za elektricnu ogradu Ludilo Moj Dom Moj Život

Bakar je možda treći najvodljiviji metal, ali je li najbolji izbor za vašu električnu ogradu i životinje?

Za električnu ogradu možete koristiti bakrenu žicu, ali samo određene dijelove ograde. Iako je bakar jedan od najboljih vodiča struje, on također najbrže korodira i možda nije najbolji izbor za vašu ogradu. Postoje opcije kabela koje bi mogle bolje odgovarati vašoj ogradi, kao što je aluminij.

Kako radi električna ograda?

Električna ograda je ograda sastavljena od golih žica, izvora energije i šipki za uzemljenje. Komponenta koja se zove energizator pretvara električnu energiju i šalje visokonaponski impuls kroz golu žicu. Kada čovjek ili životinja dotakne žicu, puls teče kroz životinju u zemlju. Jednom u zemlji, uzemljene šipke hvataju impuls i prenose ga natrag na izvor energije. Ovaj proces stvara električni krug koji šokira životinju. Na kraju, životinje povezuju ogradu s boli i nauče se ne približavati ogradi.

Glavne komponente električne ograde

1650903487 369 Mozete li koristiti bakrenu zicu za elektricnu ogradu Ludilo Moj Dom Moj Život

Ispod su glavne komponente koje će vam trebati za izgradnju električne ograde:

Baterija je mjesto gdje će energizer generirati električnu energiju za stvaranje impulsa. Bolje je ako kupite bateriju od najmanje 12 volti u električnoj ogradi.

Ova komponenta pretvara električnu energiju u visokonaponski impuls i šalje električne impulse duž vaše ograde. Važno je nabaviti dovoljno snažan izvor energije za duljinu vaše ograde.

To su šipke koje hvataju puls sa zemlje i prenose ga natrag u energizator. Moraju se staviti u vlažno tlo. Također ih trebate imati barem tri, a što ih bude više, to će vam ograda biti jača. Nedostatak rešetki učinit će vašu ogradu preslabom za držanje životinja. Trebali bi početi na početku ograde i trebali bi biti duboki 3-6m.

Žice se koriste za prijenos električnog impulsa kroz ogradu. Ovi vodiči se također koriste za prijenos impulsa od izvora napajanja do ograde i od šipki za uzemljenje do izvora napajanja.

Oni su potrebni kako bi se spriječilo curenje struje koje će smanjiti performanse električne ograde. Opcije uključuju traku, uže ili mrežu. Također možete kupiti keramičke/plastične izolatore ili pokrivenu žicu.

Ovo su stupovi koji će držati vašu ogradu i ne bi trebali biti izrađeni od metala. Drvo se najčešće koristi u električnim ogradama.

Prekidač nije obavezan, ali je koristan ako je vaš izvor daleko od vaše ograde i želite moći isključiti svoju ogradu na većoj udaljenosti od izvora napajanja.

Bakar u električnoj ogradi

Bakar se obično koristi kao šipka za uzemljenje i u žici na električnim ogradama. Međutim, većina stručnjaka danas ne preporučuje korištenje bakra u električnoj ogradi zbog toga koliko brzo korodira.

Druge opcije

1650903487 118 Mozete li koristiti bakrenu zicu za elektricnu ogradu Ludilo Moj Dom Moj Život

Postoje tri druge metalne opcije za električnu ogradu, koje uključuju:

Pocinčani čelik

Sam čelik je nevjerojatno jak. Proces pocinčavanja je način da se čelik učini otpornijim na koroziju. Čelik je presvučen cinkom, što čeliku osigurava zaštitni poklopac. Ova vrsta se najviše preporučuje za električne ograde. Pocinčani čelik se može koristiti u ogradnoj žici i za šipke za uzemljenje.

Aluminij

Poznato je da je aluminij lagan i fleksibilan. Također je odličan dirigent, ali nije baš jak metal. Aluminij se može koristiti za žicu za ogradu i šipke za uzemljenje.

Mješoviti metal

Moguće je pronaći pletene žice koje sadrže mješavinu metala i većina njih sadrži bakar. Ova opcija dobro funkcionira i sadrži prednosti i nedostatke svih metala sadržanih u pletenici. Ova se opcija može koristiti samo za žicu za ogradu.

Što ako vam električna ograda ne radi

Možda ste primijetili da vaša električna ograda ne daje toliki udar koliko bi trebala. Postoji nekoliko stvari koje možete provjeriti koje bi mogle uzrokovati problem.

Možda nemate dovoljno štapova za uzemljenje. Zapamtite da su vam potrebne najmanje 3 štapa za tlo i da bi moglo biti korisno nabaviti više. Uzemljene šipke su ključne za stvaranje električnog kruga koji uzrokuje udar. Što je strujni krug kraći, to je jači udar. Više uzemljenih šipki značit će da će puls brže putovati od životinje do energizatora.

Postoji mogućnost da su šipke za uzemljenje postavljene na pogrešno mjesto. Uzemljene šipke moraju biti postavljene u vlažno tlo. Ako je tlo previše suho, neće tako brzo nositi električni krug, što uzrokuje šok.

Možda ćete morati paziti da ništa ne dodiruje ogradu. Nešto poput grma moglo bi dotaknuti žicu i omogućiti curenje struje.

Dakle, imate puno šipki, tlo je dobro i provjerili ste da ništa ne dira vašu ogradu i čini se da ništa od toga nije problem s gubitkom struje. Šipka za uzemljenje može biti labava ili korodirana. Provjerite jesu li sve šipke spojene na izvor napajanja, a zatim ćete možda morati iskopati šipke kako biste bili sigurni da nisu korodirani.

This will close in 23 seconds