Kako izgleda oštećenje od termita?

Kako izgleda ostecenje od termita Moj Dom Moj Život

Ako mislite da šteta od termita pogađa samo ljude s drvenim kućama, razmislite ponovno. Iako termite obično smatramo štetočinama koje strogo jedu drvo, činjenica je da termiti jedu sve što sadrži celulozu. To znači da su tapete, odjeća, karton, papir, tepisi, pa čak i suhozidi podložni oštećenju termita.

Termiti kopaju drvo i druge građevine iznutra prema van, ostavljajući za sobom pukotine i tunele. Oštećenje termita rezultira ljuštenjem boje i promijenjenom bojom gips ploče s malim rupama. Zid, koji zvuči šuplje kada se lupka i uvija, drugi su znakovi potencijalnog oštećenja od termita.

Termiti kliknu kada ih lijevo i ostave im spuštena krila, što su dva uobičajena simptoma zaraze termitima. Također imaju tendenciju da ostavljaju tamnocrnu tvar u prahu kada jedu, što je još jedan znak na koji treba obratiti pažnju.

Uz činjenicu da se šteta od termita može dogoditi godinama bez vašeg znanja, drugi je problem što vaša polica osiguranja kućanstva možda neće pokriti štetu.

Jesu li štete od termita pokrivene osiguranjem?

Budući da se šteta od termita smatra problemom koji vlasnici kuća mogu spriječiti vlastitim održavanjem, možda neće biti pokrivena vašim osiguranjem kuće.

Koliki je problem godišnja šteta od termita? Evo što kaže Nacionalna udruga za borbu protiv štetočina:

Još 2 milijarde eura procjenjuje se da se svake godine troši na suzbijanje i otklanjanje najezde termitima, a budući da se ozbiljna oštećenja termita obično događaju 3-8 godina, ne morate znati za njih dok ne postanu ozbiljna.

Kako prepoznati zarazu termitima

Ako imate problem s termitima, možete osjetiti niz simptoma:

  • Oštećenja drveta, kao što su šuplje drvo ili zidovi, napuklo drvo i druge vrste neobjašnjivih oštećenja.
  • Oštećenja gipsanih ploča, kao što su šuplji zidovi ili male rupe veličine igle.
  • Pukotine i tuneliranje u drvenim pločama, nabrekli, napukli ili ispupčeni drveni podovi i stropovi.
  • Podne pločice koje je vlaga oslobodila oštećenja od termita.
  • Neravnomjerna boja s mjehurićima ili ljuštena boja koja izgleda kao oštećenje vodom.
  • Izmet štetnika ili hrpe crne ili smeđe tvari koje mogu izgledati poput piljevine.
  • Prisutnost krila insekata koja leže okolo, koja termiti bacaju.
  • Blatne cijevi koje proizvode podzemne termite u kojima mogu putovati.

Kako smanjiti šanse da ćete doživjeti zarazu termitima

  • Uklonite vlagu: Popravite curenja unutar i izvan kuće.
  • Držite vlažnost pod kontrolom i na dohvat ruke unutar kuće.
  • Provjerite jesu li oluci postavljeni i usmjereni dovoljno daleko od temelja vašeg doma.
  • Riješite se ustajale vode oko kuće, tj. lokve i lokve vode na tlu.
  • Drva za ogrjev čuvajte što dalje od kuće i držite ih dalje od zemlje.
  • Riješite se otpadnog drva oko kuće koje vam nije potrebno.
  • Vanjske otvore držite otvorene, ali zatvorene kako biste spriječili ulazak insekata unutra.
  • Zabrtvite praznine oko ulaznih točaka u svoj dom, tj. plinske i vodovodne cijevi koje vode unutar kuće.
  • Ako otkrijete da imate termite, uklonite sav zaraženi namještaj i stavite ga na sunce na nekoliko dana, jer termiti ne podnose sunčevu svjetlost.
  • Ako ste u nedavnoj prošlosti imali problema, prođite godišnju provjeru kod ovlaštenog inspektora za termite.

Ako sumnjate da imate zarazu termitima, zamolite stručnjaka da to ispita što je prije moguće kako biste bili sigurni. Što prije saznate s čime se suočavate, prije ćete to moći popraviti.

Termitsko brdo

Ako živite u vrućoj klimi u nekim dijelovima Afrike ili Australije, možda ćete morati imati posla s termitima koji se grade na otvorenom kako bi se zaštitili od elemenata.

Termitsko brdo protiv brda mrava

Jedna od stvari koju treba imati na umu je kako poznavati termite kako bi se nosili s problemom. Termiti imaju tendenciju graditi brda ili humke kada žive u vrućim klimama, poput Afrike ili Australije, kako bi se zaštitili od vrućeg sunca. Ako živite na farmi, u šumi ili u dobro isušenim područjima na ovim kontinentima, možete vidjeti brda termita slična gornjoj slici.

Za razliku od mravinjaka, koji su napravljeni od gline ili zemlje, brda termita su napravljena od gline zajedno sa svojom slinom i izmetom.

Dakle, ako ne živite u jednom od područja gdje termiti grade primjetna brda ili brežuljke, napad termita s kojim ćete se suočiti neće biti toliko primjetan. U takvom slučaju, termiti se teže zakopaju dublje i grade kolonije unutar drva i drugih struktura koje su sigurne od ljudskog pogleda.

Kako se nositi s infestacijom termitima

Kratak odgovor je: potražite stručnu pomoć. Riješiti se termita nije DIY projekt. Kontaktirajte nekoliko lokalnih tvrtki za suzbijanje štetočina i neka svaka od njih pregleda vaš dom kako bi vam pružila potpunu dijagnozu i plan koji možete usporediti.

Čak i ako se želite nositi s problemom kada ga otkrijete, ne biste trebali žuriti. Kao što je gore spomenuto, vjerojatno je problem prisutan već neko vrijeme – možda godinama – pa želite biti sigurni da ste poduzeli prave korake da ga se prvi put riješite.

Malo je vjerojatno da će termiti uzrokovati značajnu štetu za nekoliko dana, kada ćete možda morati razgovarati s nekoliko tvrtki i odlučiti kako najbolje postupiti.

Koliko košta tretiranje kuće protiv termita?

Očekujte da ćete platiti oko 565 eura u prosjeku, za liječenje infestacije termitima u vašem domu. Tvrtke za suzbijanje štetočina često naplaćuju na linearnoj osnovi kako bi riješili vaš dom problema s termitima, pa što je veća kuća i potencijalna problematična područja, veća je vjerojatnost da ćete platiti. Očekujte da ćete platiti otprilike 3 do 5 eura po linearnom otisku, ali kao što ćemo vidjeti u nastavku, metoda sanacije koju odaberete određuje cijenu.

Popularni načini ubijanja termita uključuju:

Fumigacija

Fumigacija je mjesto gdje je vaš dom pakiran u veliki šator i poprskan plinom. Ovo je najskuplja opcija, koja se koristi samo ako je cijela kuća zaražena, ali neće raditi na podzemnim termitima. Proces će trajati nekoliko do tjedan dana, ovisno o ozbiljnosti zaraze. Osim toga, morat ćete napustiti svoj dom u prosjeku oko 72 sata tijekom rada kako biste mogli provjetriti.

Cijena: Očekujte da ćete platiti 10 – 15 eura po linearnoj stopi. Prosječna kuća može koštati 1.200 – 2.500 eura.

Pesticidi

Pesticidi, poput termicida, često se koriste, ali ih može primijeniti samo obučeni stručnjak. Tekući termiticid se raspršuje u temelje kuće kako bi otjerao i ubio termite.

Mamac za termite

Mogu se koristiti stanice ili zamke za mamce za termite, a neke tvrtke protiv štetnika mogu ih koristiti u kombinaciji s tekućim proizvodom ili samostalno. U ovom slučaju, tvar koju termiti vole jesti, kao što je karton, papir ili drvo, tretira se smrtonosnom tvari sporog djelovanja i zakopava se daleko od vaše kuće, ali dovoljno blizu da je termiti mogu pronaći. Oni jedu otrov i vraćaju ga u koloniju, koja polako umire kao posljedica njegove konzumacije.

Cijena: Ovisno o broju postavljenih zamki, možete platiti između 800 i 3.200 eura uz prosječnu cijenu od oko 2.000 eura.

Prirodne metode

Nekoliko prirodnih metoda također se može koristiti za ubijanje termita, kao što je ulje naranče. Uz sve veći pomak od kemikalija i pesticida, umjesto toga može se razmotriti prirodni proizvod kao što je ulje naranče. Ulje naranče sadrži d-limonen koji, kada se konzumira ili u kontaktu s termitima, učinkovito otapa tijelo termita i tako ga ubija.

Međutim, djelotvornost narančinog ulja u ubijanju termita donekle je upitna. Budući da je biorazgradivo, može biti potrebno ponoviti tretman i mnogi vjeruju da je ulje naranče prikladno samo za pjegav tretman malih infestacija.

Cijena: Očekujte da ćete platiti 1.200 – 1.500 eura za potpuni tretman narančastim uljem, ovisno o veličini i mjestu vaše infestacije termitima.

Dodatni troškovi za usluge termita

Trošak provjere vašeg doma na termite može koštati 120 – 300 eura ili više po posjetu. Mogu uključivati ​​provjeru koristite li njihove usluge uklanjanja termita.

This will close in 23 seconds