Koliko snage (u vatima) troši miš? Cijeli pregled

1651853349 Koliko snage u vatima trosi mis Cijeli pregled Domaci Moj Dom Moj Život

Ako ste poput mene, možda se pitate koliko energije troši miš? Svi znamo da to nije puno, ali opet se pitamo koliko može biti jako. Zato sam napravio test kako bih vidio koliko točno energije može potrošiti žičani i bežični miš.

Dakle, koliko energije (wata) troši miš? Tipični miš troši između 0,1 vata (5 V / 20 mA) do 0,5 vata (5 V / 100 mA). Maksimalna struja koju miš može povući je sto miliampera (100 mA) ako koristite USB 2.0 priključak. Potrošnja energije miša ovisi o modelu, vrsti i korištenju (način mirovanja ili aktivni način).

Imajte na umu da potrošnja energije miša može varirati, ali prosječna potrošnja energije jest oko 0,5 vata. To znači da ako koristite svoje računalo 8 sati dnevno i koristite prosječan miš za igranje, to će vas koštati 0,01 eura mjesečno. Ovo je mali iznos koji se gotovo može zanemariti.

Vrsta miša:Način mirovanja [W]Aktivni način rada [W]
Žičani kuglični miš0,1 vata0,2 vata
Kabelski laserski miš0,2 vata0,3 vata
Bežični laserski miš0,3 vata0,5 vata
Miš za igranje0,4 vata0,7 vata

Kako izračunati potrošnju energije miša

Ako želite saznati koliko energije vaš miš troši, možete to vrlo jednostavno izračunati. Budući da većina uređaja, poput miša, crpi struju iz računala, oni koriste samo istosmjernu struju. Da biste izračunali snagu istosmjernog uređaja (miša), trebate samo znati njegov napon i struju, što je u većini slučajeva naznačeno na naljepnici uređaja. Koristite sljedeću formulu:

P = V x I

Koliko snage u vatima trosi mis Cijeli pregled Domaci Moj Dom Moj Život

Primjer:
V = 5V
I = 100 mA = 0,10 A
P = 5 x 0,10 = 0,5 W

(koristite ovu formulu da saznate koliko snage miš troši)

Koliko energije troši miš za igranje?

Gaming miš koristi 0,4 do 0,7 vata ovisno o modelu i značajkama koje ima. Ove vrste miševa imaju ugrađen laser i senzor za praćenje, koji obično troše više energije od normalnih modela. Ove vrste miševa moraju imati brzi odgovor kako ne bi ostali u igri.

Koliko energije troši bežični miš?

Bežični miš obično troši 0,3 do 0,5 vata snage, što je nešto više od žičanog miša. Svaki put kada pomičete miš, on troši više energije iz baterije. Ovi modeli miševa dolaze s prijemnikom koji potrošnja energije cca 0,075W i to laserom koji troši dodatnu energiju.

U sljedećem videu možete vidjeti kako se miš ponaša u smjeru potrošnje energije u mirovanju i aktivnom načinu rada.

Iako bežični miš nudi praktičnije korištenje i pruža veću udobnost troši više energije. Ova vrsta miša koristi dvije odvojene baterije rada, ali težina je otprilike ista kao kod žičanog miša. Bežični miš koristi prijemnik i laser, koji omogućuje prijenos podataka s računalom na koje je spojen preko USB priključka.

Napravio sam mjerenje gdje je potrošnja prijemnika bila cca 0,067 vatašto nam govori da potrošnja energije prijemnika nije toliko velika i da to neće utjecati na trajanje baterije.

Usporedba performansi miša: sferični miš vs. optički miš

Usporedio sam performanse miša s kuglicom i optičkog miša koji sam kupio. Tijekom testa sam se uvjerio da se miš stalno kreće, pa tako i USB sučelje uvijek aktivan a ne u pripravno stanje.

U primjeru u nastavku pokazat ću vam glavnu razliku između njih i onoga što jesu stvarna potrošnja energije od ova dva modela. Oba miša su istog proizvođača (HP), pa je usporedba poštena.

1651853348 155 Koliko snage u vatima trosi mis Cijeli pregled Domaci Moj Dom Moj Život

U crvenom polju na slici možete vidjeti napon (V) i struju (A). U nekim slučajevima ćete također pronaći specifikacije uređaja na naljepnici koja je isporučena s njima.

  1. Specifikacije loptastog miša: V = 5 V, I = 20 mA (0,02 A)
  2. Specifikacije optičkog miša: V = 5 V, I = 100 mA (0,1 A)

Potrošnja energije miša s kuglicom je:

  • P = V x 1,5 x 0,02 = 0,1 [W]

Potrošnja energije optičkog miša je:

  • P = V x 1,5 x 0,1 = 0,5 [W]

Iz ovog izračuna vidimo da optički miš troši pet (5x) više energije od miša s kuglom. Imajte na umu da se ovaj rezultat može razlikovati od uređaja do uređaja ili od proizvođača do proizvođača.

Koliko energije troši Bluetooth miš?

Bluetooth miš u aktivnom načinu rada može potrošiti oko 9K mW, dok u stanju mirovanja troši oko 7K mW. Ovo je vrlo niska potrošnja energije u usporedbi s drugim komponentama na računalu. Kao što je već spomenuto, žičani miš troši manje energije.

Stvarna potrošnja bežičnog miša za igranje

Još jedno istraživanje koje sam proveo kako bih odredio učinak glavnih parametara miša – Frekvencija prozivanja USB porta (125, 250 Hz) i površinski materijal na kojem miš može raditi kako bi trošio snagu bežičnog miša za igranje mjerenjem struje u strujnom krugu miša.

1651853348 639 Koliko snage u vatima trosi mis Cijeli pregled Domaci Moj Dom Moj Život

I tako za početak, kako su prošla mjerenja. Miš je rastavljen, baterija je izvađena, crne žice su izgrižene, a žice koje vode do sondi multimetra su zalemljene u razmak.

Bilješka: linija je također zalemljena na sonde multimetra. Baterija je ponovno utaknuta u miš.


Na početku mjerenja imamo:

  • Napon terminala baterije: 3,84 V
  • Otpor linije “sonda + ožičenje”: 1,5 Ohma

Prvo sam isključio računalo i miš. Potrošnja energije je bila 0,04 mA. Kada pritisnete glavne tipke (desno ili lijevo), dolazi do kratkog (oko 7 sekundi) povećanja snage do 11,7 mA

Upalio sam računalo.

Krvavi softver pokazuje napunjenost baterije je 51%. Miš ima dva RGB LED pozadinska osvjetljenja: sprijeda je na kotačiću za pomicanje, a straga na logotipu, svjetlina se može podešavati softverom (3 načina rada: nisko, srednje, svijetlo) i mogućnost potpunog isključivanja. Osim toga, stražnja LED dioda neprekidno treperi (isključeno). Stoga, mjerenja se izvode s isključenim pozadinskim osvjetljenjem potpuno.


Prvo sam to učinio u stanju pripravnosti (miš se ne pomiče), na frekvenciji USB-a – 125 Hz:

1. LED pozadinsko osvjetljenje isključeno: 4,6-5,1 mA;
2. LED pozadinsko osvjetljenje u “slabom” načinu rada: 4,8-5,4 mA;
3. LED pozadinsko osvjetljenje u “jasno” načinu rada: 7,4-9,2 mA.

Ovdje sam testirao učinak brzine prozivanja USB porta:

1,125 Hz: 4,8-5,1 mA;
2. 250 Hz: 4,8-5,5 mA;

Nadalje, postoje trenutna mjerenja kružnih kretanja miša na raznim površinama.

125 Hz
1. Jastučić od crne tkanine: 17,9 mA;
2. A4 bijeli papir: 17,6 mA;
3. Plastična komponenta: 17,9 mA;
4. Aluminijski poklopac tvrdog diska: 18,3 mA;
5. DVD disk (slave page): 18,0 mA;
6. Fino tkana tkanina: 17,3 mA.

250 Hz
1. Jastučić od crne tkanine: 20,4 mA;
2. A4 bijeli papir: 20,1 mA;
3. Plastična komponenta: 20,4 mA;
4. Aluminijski poklopac tvrdog diska: 20,8 mA;
5. DVD disk (slave page): 20,5 mA;
6. Fino tkana tkanina: 19,9 mA.

Konačno, testirao sam utjecaj Bloodyjevih vlasničkih uslužnih programa na poboljšanje bežične komunikacije. Svih pet dostupnih alata, osim jednog, nemaju utjecaja na potrošnju energije. Jedina tehnologija koja utječe na potrošnju energije je Power Boost.

Završne misli

Iako znamo da je PC glavni potrošač električne energije, moramo imati na umu da i ostale komponente, poput tipkovnice, zvučnika i miša, također troše energiju. U ovom članku smo vidjeli da je potrošnja energije miša oko 0,5 vata, što je vrlo malo u usporedbi s računalom. Čak i neki modeli miševa poput gaminga mogu trošiti više energije, to je još uvijek zanemarivo i na to ne bismo trebali obraćati previše pažnje. Nadam se da ste uživali čitajući ovaj članak i da sam vam pomogao s vašim pitanjima.

This will close in 23 seconds