Možete li koristiti difuzor kao ovlaživač zraka?

Mozete li koristiti difuzor kao ovlazivac zraka Solved Strucnjak Moj Dom Moj Život

Osim neugodnog disanja, suhi zrak u prostoriji može uzrokovati i niz zdravstvenih problema. Zato vam je potreban ovlaživač zraka da biste živjeli i bili zdravi u zatvorenom prostoru. Ali možda se pitate možete li uštedjeti koji euro korištenjem difuzora kao ovlaživača zraka.

Ako želite povećati razinu vlažnosti okoline, ne možete koristiti difuzor kao ovlaživač zraka. Difuzori su dizajnirani da raspršuju finu maglu eteričnih ulja pomiješanih s vodom u zrak. Ovi uređaji ne mogu značajno povećati razinu vlažnosti.

U ovom članku objasnit ću kako difuzori i ovlaživači rade različito i obavljaju različite funkcije. Također ću raspravljati o tome zašto nikada ne biste trebali koristiti većinu ovlaživača zraka za raspršivanje eteričnih ulja. Nabrojat ću i objasniti prednosti korištenja ovlaživača i na kraju imam nekoliko savjeta za vas kako kupiti ovlaživač zraka.

Djeluju li difuzori kao ovlaživači zraka?

Da biste saznali možete li koristiti difuzor umjesto ovlaživača, morate razumjeti njihove sličnosti i razlike. Čitajte dalje kako biste saznali više o ova dva tipa uređaja.

Jesu li difuzori i ovlaživači zraka slični?

Jedina sličnost između difuzora i ovlaživača zraka je ta što oba uređaja mogu povećati razinu vlažnosti okoline. Međutim, povećanje vlažnosti koje proizvodi difuzor je jedva primjetno. Samo ultrazvučni ovlaživač arome omogućuje ovlaživanje prostorije uz ispuštanje eteričnih ulja u zrak.

Mali ovlaživači zraka ponekad nalikuju difuzorima. Oba uređaja često stvaraju mlaz magle, što neke ljude može uvjeriti da obavljaju identične funkcije i da se mogu koristiti naizmjenično. Ali više su različiti nego slični.

Koje su razlike između difuzora i ovlaživača zraka?

Primarna funkcija difuzora je ispuštanje eteričnih ulja u okolni zrak, dok ovlaživač povećava razinu vlažnosti u prostoriji. Difuzor ne može značajno povećati razinu vlažnosti okoline. Većina ovlaživača zraka nije dizajnirana da vam dopušta korištenje eteričnih ulja.

Dok difuzor i ovlaživač zraka mogu obavljati nekoliko sličnih funkcija, svaka je najučinkovitija za samo jedan zadatak. Tako je izgrađen objekt.

Ako želite povećati vlažnost u prostoriji, ne biste trebali koristiti difuzor. S druge strane, ne biste trebali ulijevati eterična ulja u spremnik za vodu ovlaživača osim ako niste sigurni da je jedinica izgrađena na njemu.

Najbolje je koristiti difuzor kada vam je jedini cilj ispustiti aromu eteričnog ulja u okolinu.

Postoje ovlaživači zraka s ugrađenim komorama za aromaterapiju u kojima se nalaze eterična ulja. Međutim, korištenje ovlaživača zraka za aromaterapiju je pretjerano.

Budući da difuzori i ovlaživači zraka obavljaju različite funkcije, jedan ne može biti savršena zamjena za drugi. Konkretno, korištenje ovlaživača umjesto difuzora može uzrokovati nekoliko problema:

Smanjuje učinkovitost eteričnih ulja

Ovlaživači primaju višak topline iz okoline i otpuštaju je natrag u zrak kao paru. Međutim, eterična ulja se razrjeđuju kada se raspršuju toplinom. Mogu izgubiti svoju učinkovitost i ne donijeti zdravstvene dobrobiti koje očekujete.

A eterična ulja su skupa! Ipak, oni su bolja alternativa lijekovima.

Na primjer, ako vas korištenje eteričnog ulja lavande ne smiruje ili ne pomaže da brzo zaspite, možda ćete morati uzeti lijek za anksioznost ili tabletu za spavanje. Ovi lijekovi izazivaju ovisnost i nisu sigurni kao eterična ulja.

Otpadna eterična ulja

Za razliku od difuzora, ovlaživači ne mogu pretvoriti eterična ulja u finu maglicu u spreju. Ulje nije učinkovito raspoređeno po prostoriji i od njega nećete imati puno koristi. Ovo je u osnovi gubitak skupih eteričnih ulja.

Oštećuje komponente ovlaživača zraka

Većina komponenti ovlaživača zraka izrađena je od porozne, lagane plastike. Eterična ulja su jako reducirana i u svom sirovom obliku mogu erodirati plastiku. Može se brzo razgraditi ako upije eterična ulja.

Osim toga, eterična ulja imaju tendenciju stvaranja tankih slojeva sedimenta. S vremenom će naslage začepiti različite komponente ovlaživača i jedinica neće raditi tako učinkovito kao prije. Ako dođe do velikih oštećenja i spremnik za vodu počne curiti, možda ćete morati zamijeniti ovlaživač zraka.

Korištenje ovlaživača zraka s uljima uzrokuje kontaminaciju plastike

Plastika se može raspasti na mikroskopske čestice manje od 5 mm, kontaminirajući prehrambene tvari i izvore vode (izvor). Kada se plastika raspadne, u zrak se ispuštaju i nezdrave kemikalije. Ljudi koji udišu ovaj zrak riskiraju oštećenje pluća. Osim toga, dugotrajni kontakt s plastikom narušava kvalitetu eteričnih ulja.

Koje su zdravstvene prednosti korištenja ovlaživača zraka?

Agencija za zaštitu okoliša (EPA) preporučuje da razina vlage u vašem domu ili uredu bude između 30 i 50 posto. Dugotrajno izlaganje suhom zraku povećava rizik od mnogih zdravstvenih stanja.

Tijekom suhih zimskih dana ili u suhoj klimi, korištenje ovlaživača zraka može imati sljedeće zdravstvene prednosti:

  • Poboljšava kongestiju pluća. Udisanje vlažnog zraka može popustiti sluz i olakšati vam je iskašljavanje. Vlažan zrak također održava dišne ​​putove podmazanima i pomaže disanje (izvor).
  • Ublažava upalu grla. Hladan, suh zrak može uzrokovati upalu grla i upalu. Suho grlo može dovesti do dosadnog kašlja i boli.
  • Smanjuje vjerojatnost infekcija. Mnogi virusi, poput gripe, uspijevaju u suhom okruženju s niskom vlagom. Održavanje vlažnosti u prostoriji osigurava da virusi ne prežive i ne šire se s osobe na osobu.
  • Smanjuje ozbiljnost napadaja astme. Kada je vlažnost zraka vrlo niska, tekućina koja održava bronhije hidratiziranima se isušuje. Suhoća iritira dišne ​​putove i pogoršava simptome astme ako ste već u opasnosti. Također uzrokuje ili pojačava respiratorna stanja kao što su bronhitis i sinusitis.
  • Poboljšava simptome alergije. Suhi zrak oštećuje zaštitnu barijeru kože. Kao rezultat toga, kada dođete u kontakt s zagađivačima iz okoliša ili alergenima, vaša se koža lako ošteti.
  • Umiruje suhe oči. Većina nas poznaje suhe oči jer cijeli dan moramo buljiti u ekran računala. Niska vlažnost također može uzrokovati suhe oči. Dugotrajno izlaganje suhom zraku može oštetiti suzni film, koji štiti rožnicu od zagađivača iz okoliša.
  • Poništava transepidermalni gubitak vode (TEWL). TEWL se odnosi na gubitak vode kroz kožu isparavanjem. To je uobičajeno u okruženjima s niskom vlagom i može dovesti do teške dehidracije.
  • Odgađa starenje. Kada vaše tijelo izgubi vodu u suhom okruženju, vaša koža može brže stariti i izgubiti elastičnost. Znakovi starenja mogu se pojaviti kao fine linije, preuranjene bore i dosadna, opuštena koža.
  • Poboljšava dermatitis i ekcem. Suhi zrak u prostoriji isušuje kožu i čini je grubom. Ako već imate ekcem ili atopijski dermatitis, suha koža može pogoršati vaše simptome. Možete osjetiti ljuskavu kožu, svrbež, bol i nelagodu.

Kada vam je potreban ovlaživač zraka?

Ovlaživač zraka je neophodan ako niske razine vlage uzrokuju trajne zdravstvene probleme ili su dovele do strukturalnih problema u kući. Ako se pojavi jedan ili više od sljedećih problema, morate kupiti ovlaživač zraka što je prije moguće:

  • Bolesti dišnog sustava.
  • Trajna iritacija oka.
  • Suha koža koja svrbi.
  • Uobičajene infekcije.
  • Simptomi bolesti su se pogoršavali unatoč lijekovima.
  • Kuća šušti.
  • Na ožbukanim površinama i zidovima od gipsanih ploča nastale su pukotine.
  • Neugodno je živjeti u kući.

Kako kupiti ovlaživač zraka

Tržište je puno ovlaživača zraka mnogih marki i različitih specifikacija. Najbolji izbor ovisi o veličini vaše sobe, vašem proračunu i o tome želite li višenamjenski uređaj koji će također djelovati i kao difuzor eteričnog ulja.

Evo nekoliko savjeta kako kupiti ovlaživač zraka:

  • Kupite ovlaživač s hladnom maglom ako imate kućne ljubimce ili djecu. Ovlaživači s hladnom maglom skuplji su od svojih toplijih kolega, ali su sigurniji u kućanstvima s kućnim ljubimcima i djecom. Kipuća voda ili para iz toplog ovlaživača magle mogu opeći ili opeći kućnog ljubimca ili dijete ako se približe jedinici preblizu. Ako se prolije, vruća voda može uzrokovati opekline.
  • Razmislite o kupnji ovlaživača s velikim spremnikom za vodu. Ako živite u suhoj klimi ili tijekom mraznih zima, ovlaživač ćete željeti koristiti dulje vrijeme. Kupnjom ovlaživača s velikim spremnikom za vodu osigurat ćete da ga nećete morati često puniti.
  • Potražite ovlaživač zraka s podesivim intenzitetom. Želite kupiti energetski učinkovit ovlaživač zraka. Stoga je bolje kupiti ovlaživač zraka s podesivim intenzitetom. Ova vam značajka omogućuje biranje jedinice ako su razine vlažnosti izuzetno niske ili biranje ako želite malo povećati razinu vlažnosti.
  • Ne idite na ovlaživače zraka s filterima. Ovlaživač zraka bez filtera može biti skuplji, ali dugoročno ćete potrošiti više novca na kupnju i zamjenu filtera svaka dva ili tri mjeseca. Everlasting Comfort Cool Mist Humidifier (link na Amazon) je uređaj bez filtera s velikim spremnikom za vodu i spremnikom za eterično ulje.
  • Kupite ultrazvučni ovlaživač zraka kako biste iskoristili prednosti aromaterapije. Razmislite o kupnji ultrazvučnog ovlaživača arome ako želite da ista oprema raspršuje eterična ulja u zrak. Ultrazvučni mehanizam stvara vibracije koje miješaju i isparavaju eterično ulje i vodu. Preporučam KPMARE ultrazvučni ovlaživač zraka (link na Amazon). Ovaj uređaj ima veliki spremnik za vodu i omogućuje vam da postavite izlaz magle.

Kako očistiti ovlaživač zraka

Rad s prljavim ovlaživačem zraka oštećuje vaša pluća i oslobađa potencijalno otrovne pare. Prljavi ovlaživač zraka može umnožiti bakterije i plijesan koji se raspršuju u zraku kada pokrenete jedinicu. Također ćete biti manje učinkoviti i trošiti energiju. Prljavština također oštećuje komponente stroja i može ih oštetiti.

Čitajte dalje kako biste saznali kako ovlaživač zraka održavati čistim i raditi kako treba.

Operite i osušite jedinicu nakon svake upotrebe

Prije čišćenja isključite ovlaživač zraka. Obavezno pročitajte upute proizvođača o tome kako rastaviti i ponovno sastaviti različite dijelove stroja.

Ispraznite spremnik za vodu ovlaživača nakon svake upotrebe. Prije dodavanja vode, očistite posudu sapunom i vodom i dobro je osušite.

Ako ovlaživač zraka trebate čuvati dulje vrijeme, svakako temeljito očistite i osušite cijelu jedinicu.

Uklonite filter i spremite stroj na suho mjesto. Zapamtite da ćete morati ponovno očistiti i osušiti jedinicu prije uporabe.

Koristite ispravna sredstva i alate za čišćenje

Upute proizvođača navode proizvode koje možete koristiti za čišćenje ovlaživača zraka. Prema EPA, 3% otopina vodikovog peroksida učinkovito je i sigurno sredstvo za čišćenje kućanskih električnih uređaja. Također možete koristiti mješavinu vode i octa.

Za čišćenje teško dostupnih kutova i pukotina koristite četku za ribanje. Pažljivo promatrajte nakupljene slojeve i pazite da ih temeljito izribajte. Kamenac i naslage mogu začepiti dijelove i uzrokovati trenje dok jedinica radi. Prljavi ovlaživač mora raditi više da bi radio učinkovito.

Redovito mijenjajte filter

Ako vaš ovlaživač zraka ima filter, morat ćete ga mijenjati u redovitim intervalima. Upute proizvođača pokazuju koliko često ćete ga morati mijenjati. Dobro je kupiti nekoliko dodatnih filtera i imati ih pri ruci. Provjerite jeste li kupili filtere koji su kompatibilni s vašim strojem.

This will close in 23 seconds