Drveni podovi općenito izgledaju dobro. Naravno, oni će vašem stanu dodati puno dugotrajnog uljepšavanja doma.
Povremeno brušenje podova vraća njihov izvorni sjaj, jer pomaže u uklanjanju svih nedostataka koji su se mogli pojaviti na drvu ili uklanjanju stare završne obrade. Ova stranica će vas voditi kada saznate kako brusiti podove.
Počinjemo s brušenjem drvenih podova
Brušenje podova smatra se procesom uklanjanja ili brušenja gornje površine drvenog poda brušenjem abrazivnim materijalima.
Obično dolazi u tri različite faze, i to:
- Priprema
- Mljevenje
- Premazivanje ili završna obrada, zaštitnim brtvilom
Mogu se brusiti razne vrste drvenih podova, uključujući ivericu, drvo i pluto.
Možda će vas zanimati i moj vodič za čišćenje vaših drvenih roleta.
Materijali potrebni za brušenje drvenih podova
Ovdje je popis materijala koji će vam možda trebati tijekom postupka brušenja poda.
- Bubanj za mljevenje
- Zaštitne naočale
- Čekić i čavli
- Čepići za uši
- Različite vrste brusnog papira
- Respirator
- Plastična folija
- Usisavač
Priprema poda
Ovo je prva faza procesa mljevenja. Očistite sobu uklanjanjem sav namještaj, tepihe i pribor iz sobe. Pazite da čavli ne strše iznad ploče i zabijte ih čekićem jer bi mogli oštetiti brusilicu koju koristite.
Također provjerite spajalice i metalne spojnice sa starog poda. Neka ljepila koja se koriste za krovove možda će trebati ukloniti, jer neka mogu spriječiti brušenje začepljenjem papira na brusilici.
Temeljito pometite sobu i zatvorite otvorena vrata plastičnom folijom. To će spriječiti taloženje prašine po cijeloj kući.
Također možete provjeriti ima li očitih praznina i rupa i ispuniti ih drvenim punilom. Neki razmaci su normalni jer se drveni pod širi i skuplja ovisno o temperaturi. Toplina i visoka vlažnost uzrokuju rastezanje drveta.
Ipak, preporučljivo je tijekom ljeta veliki razmak popuniti pijeskom, jer će se on stisnuti tijekom hladne zime.
Saznajte kako očistiti drvene podove.
Brušenje poda
Korak 1
Sljedeći korak je brušenje poda. Iznajmite mlin za bubnjeve komercijalne kvalitete, po mogućnosti u trgovini za iznajmljivanje koja će vas naučiti kako se njime upravlja. Također nabavite dovoljno brusnog papira s raznim finim i krupnim zrnama.

Otpuhnite prašinu s brusilice i napunite je grubim brusnim papirom. Provjerite je li brusni papir savršeno poravnat i pričvršćen. Brusni papir granulacije 36 dobro je mjesto za početak s većinom podova, osim ako vaš pod nema problema s tankim slojem, umjesto toga možete početi s brusnim papirom granulacije 60.
Korak 2
Spustite stroj s bubnjem za mljevenje s poda i polako ga spustite na pod. Počnite mljeti s normalno pokrivenog područja i radite s mlinom s jednog kraja prostorije na drugi, krećući se ujednačenim tempom.
Prilikom brušenja pomičite se naprijed-natrag pod blagim kutom u odnosu na crtež drveta. To će pomoći u kompenziranju manjih odstupanja koja se mogu pojaviti i minimalizirati valove koji nastaju kada su neki dijelovi poda brušeni od drugih.
Izbrusite cijeli pod pod istim kutom i ne ostavljajte brusilicu uključenu dok sjedite na mjestu jer će vam ona brzo izgrebati pod. Uvijek podignite stroj prije nego što ga isključite tako da na podu ne ostanu tragovi. Radite s mlinom polukružnim pokretima, tako da mjesta za mljevenje ostanu pernata. Ako se tijekom mljevenja pojave oblaci prašine, zaustavite stroj i provjerite je li vrećica za prašinu ispravno pričvršćena.
Korak 3
Ako trebate prijeći područje više puta tijekom mljevenja, idite u suprotnom smjeru i podignite polugu na trenutak. Time ćete izbjeći ostavljanje tragova na tlu. Možda ćete morati promijeniti brusni papir više puta ako je prostorija koju brusite prilično velika.

Upotrijebite brusilicu za rubove s istim zrnom brusnog papira za brušenje svih područja do kojih bubanj nije dosegao, kao što su kutovi i rubovi zidova.
Kada završite brušenje cijelog poda, isključite bubanj za mljevenje i pustite da se prašina slegne, provjerite podove jer bi pijesak mogao olabaviti neke nokte. Upotrijebite pribor za nokte kako biste ga održali urednim, a zatim usisajte pod. Akumulatorski usisavač dizajniran za drvene podove bit će prikladniji jer neće ostaviti udubljenje na vašem nedovršenom podu.
Brušenje poda do glatke razine
Zamijenite brusni papir na mlinu s bubnjem srednjeg zrna (recimo 50 do 60 zrna) i ponovite isti postupak kao prije. Pišite duž vlakana, ali ovaj put nemojte mljeti na istoj dijagonalnoj putanji kao prije, jer bi to moglo uzrokovati pojavu pruga na podu.
Čitaj više: Ugradnja drvenog poda: vodič
Samo pobrusite uzduž dasaka. Nastavite s mlinom za rubove srednjeg zrna. Kada ste gotovi, pustite da se prašina slegne i usisajte je.
Za završnu obradu zamijenite brusni papir sitnom granulacijom (recimo 80 do 100) i izbrusite cijelu prostoriju. Učinite isto s rubnom brusilicom i usisajte prostoriju kako biste uklonili prašinu. Pod je spreman za završnu obradu i mrlje.
Mjere
- Držite djecu izvan kuće dok se posao ne završi.
- Osigurajte odgovarajuću ventilaciju tijekom brušenja i završne obrade.
- Ako se tragovi ponavljaju na vašem podu tijekom brušenja, možda nešto nije u redu sa strojem. Prestanite s mljevenjem i provjerite je li stroj čvrsto spojen. Također provjerite remen i provjerite je li brusni papir ravno umetnut.
- Nikada nemojte prelaziti izravno s grubog brusnog papira na finozrnati papir bez upotrebe srednjezrnastog papira, jer može ostaviti duboke tragove na vašem podu.
- Prilikom usisavanja tek brušenog poda, usisavajte i zidove. To će spriječiti taloženje prašine na mokri pod kada završite.
- Sada znate kako brusiti drvene podove.
Wikipedia amilyHandyman.com
Trenutno se čita:
Dom i dvorište
Kako ugraditi svjetlo sa senzorom pokreta u kupaonicu?
Dom i dvorište
Zagrijavaju li se LED žarulje?
Dom i dvorište
Moram li ukloniti svu staru žbuku prije ponovnog fugiranja?
Dom i dvorište
Šest domaćih sredstava za uklanjanje algi u ribnjaku
Dom i dvorište
Načini za zamračivanje prozora
Dom i dvorište
Koliko slojeva boje možete nanijeti na zid
Dom i dvorište
Kako rade senzori za garažna vrata?
Dom i dvorište
5 najboljih ekoloških sredstava za čišćenje tepiha